Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

poniedziałek, 10 sierpień 2015 14:02

Biura podróży – początek przecen

Napisane przez MG
Na plaży hiszpańskiej Na plaży hiszpańskiej AG

Największe redukcje cen odnotowano na wyspach Fuerteventura, Kos i Majorka – o średnio 607, 515, 496 złotych, a także na Krecie i w Bułgarii – o 422 i 399 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje ostatni tydzień sierpnia.

Tym razem zestawienie cen bieżących jest nietypowe, obejmuje bowiem porównanie ich poziomu dla wylotów z okresu 24-30 sierpnia – czyli de facto dla pobytów już na przełomie sierpnia i września - z cenami dla wylotów w dniach 17-23 sierpnia. Jest to zatem właściwie porównanie ostatniego tygodnia wakacji z pierwszym tygodniem okresu post-wakacyjnego na ten sam dzień, czyli 7 sierpnia. Spadek średniej ceny w tak określonych okresach okazał się nadspodziewanie duży i wyniósł aż 384 złote. Oznacza to, że podobnie jak w zeszłym roku koniec wakacji oznacza początek sporych przecen, choć ich skala na poszczególnych kierunkach wykazuje znaczące różnice. Największe redukcje cen odnotowano na wyspach Fuerteventura, Kos i Majorka – o średnio 607, 515, 496 złotych, a także na Krecie i w Bułgarii – o 422 i 399 złotych. Widać, że wspólna cechą tych dużych redukcji jest to, że dotyczą one kierunków rodzinnych lub tych, które w tym roku były relatywnie kosztowne. Z kolei najmniej zredukowano na koniec wakacji ceny kierunków egipskich, czyli Synaju, Hurghady i Marsa Alam - odpowiednio o zaledwie 43, 74 i 109 złotych oraz Tunezji kontynentalnej – o 186 złotych.

Tym razem wspólną cechą dla tej grupy jest to, że ich ceny (biorąc w przypadku Egiptu pod uwagę wysoki kurs dolara) są już od pewnego czasu tak bardzo obniżone, iż na kolejne większe redukcje nie ma już po prostu miejsca.
Jeśli chodzi natomiast o porównania dla wylotów z 24-30 sierpnia, to różnica średnich cen w porównaniu z cenami z odpowiedniego okresu sezonu letniego sprzed roku, nadal przebywała na poziomie zbliżonym do rekordowego, a różnica ta wyniosła tym razem 116 złotych, wobec 122 złotych przed tygodniem.
Największe różnice nadal obserwujemy na Wyspach Kanaryjskich, ale zmalały one znacznie wraz ze spadkiem ich cen z bardzo wysokich tegorocznych poziomów wakacyjnych . Dodatnia średnia różnica cen na Kanarach wobec 2014 roku w ostatnim tygodniu wyniosła już „tylko" 235 złotych wobec 426 złotych jeszcze przed tygodniem. Sporo droższe w relacji z rokiem ubiegłym stały się również kierunki greckie, które zwiększyły swoją przewagę cenową - z 67 do 122 złotych oraz Bułgaria z 7 do 101 złotych. W tej ostatniej zasadnicze znaczenie miał fakt, że ceny na sam koniec letnich wakacji spadły w tym sezonie znacznie bardziej niż w ubiegłym. To samo zjawisko przesądziło o ponownym zwiększeniu dodatniej różnicy na kierunkach egipskich – z 10 do 116 złotych oraz o zmniejszeniu ujemnej różnicy w Tunezji – z minus 191 do minus 94 złotych. Natomiast stosunkowo niewiele zmieniła się pod tym względem sytuacja w Turcji, gdzie różnica średnich cen wobec ubiegłego sezonu wzrosła z minus 13 do plus 3 złotych.
Wśród dużych biur podróży okazuje się się, że najbardziej obniżone ceny w relacji do roku ubiegłego oferują obecnie biura Wezyr – o średnio około 80 złotych oraz TUI – o ponad 30 złotych. Minimalnie tańszy niż przed rokiem jest też Grecos Holiday, na średnio mniej więcej tym samym poziomie cenowym oferuje imprezy Rainbow Tours, a na minimalnie wyższym Exim Tours. Wzrost wyraźnie poniżej rynkowej średniej ( średnia to 116 złote) prezentuje Itaka, a powyżej tej średniej biura Sun & Fun, Neckermann oraz Alfa Star. W tym,co ma dla turystów bieżąco największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 destynacjach (wróciła do nich Dżerba) i w trzech kategoriach hoteli, to czołowa trójka organizatorów jest taka sama jak ostatnio prawie zawsze. Pozycję lidera posiada tym razem Rainbow Tours, który ma takich ofert 21, a czołową trójkę uzupełniają biura Exim Tours (19 ofert) oraz Itaka (12). Dużą liczbę atrakcyjnych ofert prezentują też biura Wezyr (9), TUI (7 ) i Grecos (też 7 ofert). Wśród małych organizatorów konsekwentnie dużą liczbą najtańszych propozycji wyróżnia się biuro Net Holiday (12 ofert).

Nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie - wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.