Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

wtorek, 31 grudzień 2013 16:26

Ostatni tydzień roku też był dobry

Napisane przez AG
Stoiska na bazarze w Agadirze Stoiska na bazarze w Agadirze AG

Kolejny raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki). Ostatni tydzień (24-30 grudnia) roku był równie niewiele gorszy niż poprzednich sześć. Klienci wciąż chętniej niż rok temu kupowali zarówno ofertę zimową, jak i letnią. W sumie, w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano wzrost liczby klientów o 68,7 proc. zaś wzrost liczby rezerwacji – o 68,3 proc.

W tym liczba klientów kupujących ofertę Lato 2014 wzrosła o 86 proc.
Ostatni tydzień roku przyniósł duży wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2012, w wyjazdach samolotowych – o 81 proc. Jeśli chodzi o wycieczki autokar + hotel, odnotowano też znaczny wzrost - o 68 proc., zmalała zaś sprzedaż imprez z dojazdem własnym wzrosła – i to aż o minus 16,3 proc. Imprezy samolotowe w omawianym tygodniu stanowiły prawie 90 proc (88,9 proc.) sprzedaży, z dojazdem własnym – 6 proc. a autokarowe – 5,1 proc.
Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to w ostatnim tygodniu panowała taka sama sytuacja jak prawie od dwóch miesięcy – na pierwszym miejscu jest Grecja, której udział w sprzedaży wyniósł 25 proc., na pozostałych zaś: Turcja (15,5 proc.), Egipt (13,5 proc.), Hiszpania (9,4 proc.). Na pozostałych pozycjach pierwszej dziesiątki po raz trzeci z rzędu znalazły się te same kraje: Włochy (4 proc.), Tunezja (4 proc.), , Maroko (2,8 proc.), Bułgaria (2,8 proc.),Portugalia (2,3 proc.) oraz Chorwacja (1,5 proc.).
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska tym razem w pierwszej dziesiątce znalazło się aż pięć lotnisk greckich. Miejsca na podium zajęły : turecka Antalya, egipskie Hurgahda i grecka wyspa Korfu..
Najmniej kosztują tygodniowe pobyty w: Egipcie – Sharm El Sheik (2187 zł), Hurghada (2363 zł) i Turcji – Bodrum (22664 zł). Najdrożej jest w Agadirze (3122 zł) i w Chanii (2884 zł).
Raport PZOT pokazuje, że w ostatnich czterech tygodniach kończącego się roku dynamika sprzedaży osiągnęłą – mimo zajmujących czas przygotowań do Świąt i Sylwestra - aż 82,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2012.
Najbardziej w ostatnim miesiącu wzrosła sprzedaż wyjazdów samolotowych (97,4 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu w roku ubiegłym). Wyjazdy bus + hotel wzrosły w tym czasie o 67,4 proc. a zmalały wyjazdy z dojazdem własnym o minus 3 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży wyjazdów zimowych liczba klientów wzrosła o 24,4 proc. zaś od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła aż o 122,3 proc. Sprzedaż wycieczek samolotowych na Lato 2014 jest bardzo wysoka – ich liczba w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła aż o 143 proc.!
Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu utrzymał się Egipt (14,4 proc. udziału w rynku i 18,5 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Hiszpania (odpowiednio: 13,9 proc. i 61,2 proc.), Grecja (13,4 proc. i 152,4 proc.), Turcja (11 proc. i 107,7 proc.) i Włochy (5,2 proc. i – 14 proc.). Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost, drugi tydzień z rzędu, zanotowały: Rodos (+218,6 proc.), Heraklion (201,6 proc.) i Antalya 166,7 proc.).