LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

poniedziałek, 23 grudzień 2013 18:02

Ceny wyjazdów znowu spadają

Napisane przez AG
Ceny wyjazdów znowu spadają AG

W porównaniu z cenami z drugiego tygodnia grudnia średnia obniżka cen była znaczna i wyniosła 42 złote.

Po raz trzynasty w tym roku analiza cen wyjazdów opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej odnoszą się do sezonu zimowego. Obejmują one okres drugą połowę lutego, czyli okres ferii zimowych dla dzieci i młodzieży dla województw mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego.
Analiza wskazuje, że średnie ceny wyjazdów wysokiego sezonu zimowego powróciły do spadków. W porównaniu z cenami z drugiego tygodnia grudnia średnia obniżka cen była znaczna i wyniosła 42 złote (poprzednio zanotowano wzrost o 22 złote). Nieduże wzrosty średnich cen wystąpiły jedynie na Wyspach Kanaryjskich (o 16 złotych), a największe spadki odnotowano na Synaju – o 71 złotych. W tym roku obserwowaliśmy wzmożony popyt na wyjazdy świąteczno – noworoczne spowodowany korzystnym rozkładem dni wolnych od pracy. Ostatnio oferty na tydzień świąteczny ograniczały się właściwie tylko do Cypru oraz kierunków egzotycznych. Ofert na tydzień noworoczny było nieco więcej, choć całkowicie sprzedały się Gran Canaria, Teneryfa i Madera. Brakowało też Synaju, a ceny Hurghady przewyższały zwyczajowe poziomy o średnio 350 złotych. Dostępne były jeszcze lekko przecenione Lanzarote, Fuerteventura i Tunezja, a także mocno tańsze Cypr i Maroko.
Jacek Dąbrowski współzałożyciel firmy TravelDATA oraz portalu www.wczasopedia.pl skomentował: „Struktura średnich cen hoteli na poszczególnych kierunkach zimowych wyjazdów odbiega obecnie dość znacząco od tej, którą znamy z sezonu letniego, ale nie uległa większym zmianom w porównaniu z ostatnimi tygodniami. We wszystkich kategoriach hoteli zdecydowanie najniższe ceny niezmiennie oferuje Tunezja, a średnie ceny na obu kierunkach egipskich są o 250 - 400 złotych wyższe. Wyjazdy do Maroka, a szczególnie na Wyspy Kanaryjskie są już znacznie droższe. Wysokie ceny na tym ostatnim kierunku nadal się utrzymują, co ma zapewne związek ze zbyt wolnym powrotem Egiptu do łask klientów."

Ceny zimowych imprez na Synaju są już na poziomach około 50 złotych niższych niż przed rokiem. Średnie ceny wyjazdów do Tunezji są nieznacznie tańsze, natomiast na egipskie wybrzeże przewyższają poziomy zeszłoroczne o około 50 złotych. Ceny Maroka zbliżają się do ubiegłorocznych (przed rokiem ceny wyraźnie zwyżkowały) i przewyższają je już tylko o około 100 złotych. Największe różnice średnich cen – choć również powoli malejące - nadal odnotowują wycieczki na Wyspy Kanaryjskie. Ich zakup wymaga obecnie kwot wyższych o około 300 złotych wobec okresu sprzed roku. Jest całkiem prawdopodobne, że w przypadku dalszej normalizacji sytuacji politycznej i społecznej w Egipcie będziemy mogli zobaczyć dalsze stopniowe przybliżanie się cen wycieczek na kierunkach kanaryjskich do poziomów ubiegłorocznych.
Zmiany cen najatrakcyjniejszych last minute również i w tym tygodniu nie są zbyt reprezentatywne, ponieważ obejmują już okres „zwykłych" ferii, a nie okres noworoczny. Dlatego ich średni spadek wyniósł aż około 490 złotych. Największe spadki wystąpiły na Synaju (900 złotych), a najmniejsze w Tunezji (około 140 złotych). Jest to sytuacja stanowiąca zwierciadlane odbicie poprzednich sylwestrowych wzrostów. W ubiegłym tygodniu „lasty" najmniej przeceniała Itaka a najwięcej Wezyr.
Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA ocenił: „Występująca przez większość sezonu letniego dodatnia różnica cen wycieczek w porównaniu z okresem ubiegłorocznym utrzymuje się jeszcze na niektórych kierunkach zimowych, ale stopniowo zanika. Maleje zatem jej pozytywny wpływ na kondycję finansową biur podróży. Powolne zbliżanie się cen high season do poziomów ubiegłorocznych może też wskazywać na początek końca niedoborów imprez turystycznych."