Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
Islandia zaprasza na warsztaty
Promote Iceland, oficjalna agencja promocji Islandii, zaprasza przedstawicieli polskich biur podróży na warsztaty turystyczne w trzech miastach: Gdańsku, Krakowie i Warszawie.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki
  • Islandia zaprasza na warsztaty

Reklama

Reklama

poniedziałek, 06 lipiec 2015 08:39

Biura podróży – ceny imprez rosną

Napisane przez AG
Jeden z hoteli tunezyjskich Jeden z hoteli tunezyjskich AG

Zaczynają wzrastać ceny nawet na tych kierunkach, które przeżywają spadek liczby przyjazdów turystów rosyjskich.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA Sp. z o.o., spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki obejmuję drugą połowę sierpnia.

W porównaniu z poprzednim tygodniem średnia cena imprez szczytu sezonu lato 2015 wykazała tym razem dość istotny wzrost, który wyniósł 27 złotych (poprzednio ceny spadły o 2 złote). Tym razem zdecydowanie największe zwyżki cen dotyczyły Fuerteventury i Djerby - o średnio 190 i 168 złotych, ale spore wzrosty odczuły też Maroko, Lanzarote, Turecka Riwiera i Bułgaria – odpowiednio o 57, 54, 51 i 50 złotych. Widać, że zaczynają wzrastać ceny nawet na tych kierunkach, które przeżywają spadek liczby przyjazdów turystów rosyjskich. Najbardziej spadły natomiast ceny w Tunezji kontynentalnej oraz na greckich Korfu i Rodos – o 63,55 i 25 złotych.

Średnie ceny nadal utrzymują się powyżej poziomu cen szczytu sezonu letniego sprzed roku, ale różnica wzrosła teraz do 110 złotych, wobec 89 złotych przed tygodniem. Kierunki egipskie, czyli Synaj, Hurghada i Marsa Alam nadal są sporo droższe niż przed rokiem - o 257, 232 i 130 złotych i zostały wyprzedzone pod tym względem jedynie przez Portugalię – wzrost średnich cen o aż 417 złotych. Roczne średnie różnice cen w Egipcie, które w połowie marca wynosiły 291 złotych, zmalały następnie pod koniec kwietnia do zaledwie 102 złotych, później wzrosły do średnio 216 złotych, potem zmalały do 144 złotych, a teraz kolejny raz wzrosły – do 206 złotych. Widoczne jest, że ceny Egiptu w dużym stopniu naśladują kurs amerykańskiego dolara, a wpływ na to, że Egipcjanie nie mogą bardziej wyjść z obniżkami cen naprzeciw ma systematycznie rosnąca dynamika wzrostu cen wewnętrznych (już + 13,1 procent r/r). W porównaniach międzynarodowych Egipt stał się w tym roku o ponad 20 procent droższy w relacji do innych krajów rejonu, a szczególnie istotnie pogorszyła się jego konkurencyjność wobec Grecji, Turcji i Bułgarii.
Dość drogie wobec ubiegłego roku są Kanary. Bardzo silny popyt (w tym w tanich liniach) mocno ciągnie w górę koszty ich zakupu, ale dodatnia różnica cen na tym kierunku bardzo znacznie spadła - z 224 do 115 złotych. Powodem są wysokie zwyżki ich cen przed rokiem i dlatego różnica ta uległa zmniejszeniu. Z kolei nowe zwyżki w Bułgarii spowodowały, że ponownie wzrosła dodatnia różnica cen wobec roku 2014 i wynosi już 54 złote (przed tygodniem tylko 3 złote). Natomiast kierunki greckie tylko w niewiele mniejszym stopniu zwiększyły swoją przewagę cenową wobec ubiegłego sezonu, czyli z 55 do 94 złotych. Po ograniczeniu wyjazdów do taniej ostatnio Tunezji jedynym dużym kierunkiem, na którym ceny są teraz niższe od poziomów z ubiegłego sezonu pozostała Turcja – ale już jedynie o symboliczne 5 złotych. Turecka Riwiera jest tańsza o 51 złotych niż przed rokiem, ale ciekawe pytanie w tej kwestii brzmi, czy za tydzień nawet ta destynacja nie stanie się już droższa niż w roku 2014 i to pomimo utrzymującego się spadku przyjazdów turystów rosyjskich.

Wśród dużych biur podróży – po sporych zmianach cen przy wejściu w okres wakacyjny – okazało się, że najbardziej obniżone ceny w relacji do roku ubiegłego mają obecnie biura Wezyr i TUI średnio o 170 i 130 złotych. Minimalnie tańszy niż przed rokiem jest Grecos – średnio o 6 złotych, a niewiele droższy jest Rainbow Tours. Pozostałe biura są już droższe niż przed rokiem, w tym niedawny lider pod tym względem, czyli Exim Tours, który w ubiegłym tygodniu też podwyższył swoje ceny. W tym, co dla klientów jest jednak najważniejsze, czyli w bezwzględnym poziomie bieżących cen, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 destynacjach i w trzech kategoriach hoteli, nowym liderem został Rainbow Tours, który ma takich ofert aż 22. Pozostałymi biurami z czołowej trójki pozostają nadal biura Itaka (16 ofert) i Exim Tours (też 16). Dużą liczbę atrakcyjnych ofert prezentują obecnie również biura Alfa Star (15) oraz TUI i Sun & Fun (po 11 ofert). Natomiast wśród małych organizatorów sporą liczbą najtańszych propozycji wyróżniają się biura Net Holiday i 7islands – (po 6).

Nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie - wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.