Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

piątek, 19 czerwiec 2015 11:08

PIT organizuje szkolenie trenerów przewodników

Napisane przez AG

Szkolenia dla trenerów przewodnictwa przeprowadzi World Federation of Tourist Guide Associations, organizacja zrzeszająca stowarzyszenia przewodnickie i przewodników indywidualnych w ponad 70 krajach.

Organizatorem jest Polska Izba Turystyki, która na ten cel pozyskała dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki. W szkoleniach mogą wziąć udział aktywni przewodnicy turystyczni, którzy chcą zostać trenerami (instruktorami oraz obecni trenerzy przewodnictwa, którzy chcą udoskonalić swoje umiejętności i zdobyć akredytację World Federation of Tourist Guide Associations do szkolenia kandydatów na przewodników turystycznych w swoim kraju.

WFTGA jest organizacją non-profit i obecnie reprezentuje ponad 200 000 przewodników. Głównym celem World Federation of Tourist Guide Associations jest promowanie usług przewodnickich świadczonych przez osoby profesjonalnie przygotowane do wykonywania zawodu, a także reprezentowanie i wspieranie ich w prowadzonej działalności.
Po raz pierwszy kurs akredytowany przez WFTGA odbędzie się w Polsce. Polska Izba Turystyki pozyskała dotację od Ministerstwa Sportu i Turystyki na zorganizowanie najważniejszego programu szkoleniowego, który znajduje się w ofercie WFTGA. Jest to szkolenie dla trenerów przewodnictwa, tzw. „Train the Trainer".

Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki, powiedział: „Absolwenci tego programu otrzymają tytuł „National Trainer" i będą mogli prowadzić szkolenia dla przewodników turystycznych zgodnie z międzynarodowymi standardami wykorzystując wiedzę i materiały World Federation of Tourist Guide Associations."

Zaplanowano 2 szkolenia, które odbędą się w Warszawie w terminie 17-30 października. Jedna grupa 12-osobowa będzie miała zajęcia w języku angielskim z Lead International Trainer WFTGA. Druga grupa 12-osobowa będzie uczyć się po polsku, a zajęcia poprowadzi International Trainer WFTGA. W sumie na szkolenie zostaną przyjęte 24 osoby. Szkolenie trwa 14 dni i obejmuje: dwudniowe seminarium z zakresu komunikacji; specyfikę pracy przewodnika w mieście i poza miastem; w miejscach archeologicznych, historycznych i na szlakach tematycznych; muzeach i galeriach sztuki; miejscach sakralnych; parkach krajobrazowych i autokarze. Kształci także praktyczne umiejętności trenerskie w zakresie szkolenia kandydatów na przewodników turystycznych.
Dodatkowo uczestnicy szkolenia pozyskają wiedzę na temat: ochrony miejsc archeologicznych i historycznych oraz roli przewodnika turystycznego; uczenia się dorosłych; wytycznych WFTGA w sprawie szkoleń dla przewodników turystycznych. Zaplanowano także wykłady uzupełniające z zakresu psychologii grupy, różnic międzykulturowych, umiejętności biznesowych w zawodzie przewodnika turystycznego i tworzenia biznesplanu związanego z organizacją szkoleń.

Szkolenie kończy się egzaminem ustnym, pisemnym i praktycznym. Osoby, które zdadzą egzamin otrzymają tytuł trenera narodowego akredytowanego przez World Federation of Tourist Guide Associations.

Paweł Niewiadomski dodał: „Trenerzy, którzy zdobędą akredytację będą mogli prowadzić kursy dla kandydatów na przewodników turystycznych wykorzystując metody i materiały opracowane przez WFTGA. Mamy nadzieję, że to podniesie rangę kursów, a ich absolwenci będą profesjonalnie wykonywać swój zawód wykorzystując międzynarodowe standardy."

Szkolenia World Federation of Tourist Guide Associations nie są tanie. Standardowa odpłatność za szkolenie „Train the Trainer" to ok. 1200-1600 euro, czyli od 5000 do 6500 zł. Dzięki pozyskaniu dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także przeznaczeniu środków własnych z budżetu Polskiej Izby Turystyki, możliwe było zredukowanie kosztów ponoszonych przez Uczestnika. Odpłatność za polską edycję szkolenia wyniesie 1999 zł. Opłata obejmuje 14 dni szkoleniowych, przerwy kawowe i obiady każdego dnia, materiały szkoleniowe, ubezpieczenie, egzamin końcowy i certyfikat WFTGA. Koszt wynika z rzeczywistych wydatków związanych z organizacją szkolenia. Należy podkreślić, że nie jest to przedsięwzięcie komercyjne.
www.certyfikacja.pit.org.pl.