Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

poniedziałek, 15 czerwiec 2015 08:35

Egipt, Grecja i Kanary wciąż droższe niż przed rokiem

Napisane przez AG
Egipt, Grecja i Kanary wciąż droższe niż przed rokiem AG

Oferty egipskie są średnio droższe od ubiegłorocznych o 179 zł, greckie – 43 zł, na Wyspach Kanaryjskiego – o 128 zł.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.

W porównaniu do poprzedniego tygodnia średnie ceny imprez szczytu sezonu lato 2015 nadal wykazywały nieduże wzrosty, które wyniosły 3 złote (poprzednio ceny wzrosły o 4 złote). Tym razem zdecydowanie największe zwyżki cen dotyczyły Gran Canarii i Majorki - o średnio 68 i 65 złotych, ale istotne wzrosty odczuły też Maroko oraz greckie Chalkidiki i Rodos – odpowiednio o 40, 53 i 29 złotych. Najbardziej spadły natomiast ceny na Cyprze i na tunezyjskiej Djerbie oraz w Tunezji Kontynentalnej – średnio o 85, 53 i 33 złote, a także na odczuwających mniej przyjazdów turystów rosyjskich Tureckiej Riwierze i Synaju – o średnio 23 i 21 złotych.

Średnie ceny nadal utrzymują się na wyższym poziomie w porównaniu z cenami ze szczytu sezonu letniego sprzed roku, a różnica wzrosła teraz do 81 złotych, wobec 38 złotych przed tygodniem. Na tę sporą zmianę wpływ wywarł nie tyle bieżący wzrost cen, ale fakt, że w ubiegłym sezonie ceny o tej porze spadły o około 40 złotych. Podobnie jak przez kilka ostatnich miesięcy największe dodatnie różnice w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują kierunki egipskie, czyli Synaj, Hurghada i Marsa Alam - o 241, 235 i 61 złotych. Roczne różnice cen na tych kierunkach, które w ostatnich tygodniach stale malały z 291 złotych w połowie marca do zaledwie 102 złotych pod koniec kwietnia, później wzrosły do średnio 216 złotych, ale w ostatnich dwóch tygodniach znowu zmalały do 179 złotych. Widać wyraźnie, że ceny Egiptu w dużym stopniu naśladują ewolucję kursu amerykańskiego dolara. Cały czas cenom Egiptu szkodzi również bardzo wysoka dynamika wzrostu cen wewnętrznych w tym kraju (+ 11 procent r/r).

Z powodu wyższych cen Gran Canarii i Lanzarote zwiększyła się dodatnia różnica cen wobec ubiegłego roku na Kanarach – z 85 do 128 złotych. Spore zwyżki na kierunkach greckich (i zeszłoroczne obniżki) spowodowały, że stały się one teraz droższe o średnio 43 złote niż w ubiegłym sezonie, choć przed tygodniem były jeszcze o 18 złotych tańsze. Jedynymi dużymi kierunkami, na których ceny są nadal niższe od ubiegłego sezonu to Bułgaria oraz Turcja – o 44 i 70 złotych, a szczególnie Turecka Riwiera – o średnio 125 złotych, co jest niewątpliwie „zasługą" mniejszej liczby turystów rosyjskich na tych kierunkach. Ciekawa sytuacja powstała natomiast na kierunkach tunezyjskich. Otóż w zeszłym roku o tej porze nastąpiły tam spadki cen i obecnie - pomimo faktu, że ceny w tym tygodniu spadły - to i tak stały się one teraz nieco wyższe (o około 20 złotych) niż przed rokiem.

Z dużych biur podróży w relacji do roku ubiegłego najbardziej obniżone ceny mają obecnie nadal Grecos i TUI – o średnio prawie 105 i 60 złotych. Po ostatnich dużych zmianach podobne ceny jak przed rokiem mają teraz Neckermann, Exim Tours i Wezyr, a wyższe prezentują Sun & Fun, Itaka, Rainbow Tours i Alfa Star. W tym, co jednak dla klientów jest najważniejsze, czyli bezwzględnym poziomie cen, mamy obecnie trzech wyróżniających się organizatorów. Są nimi, jeśli chodzi o ogólną liczbę najatrakcyjniejszych ofert, (na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli), biura Rainbow Tours, Exim Tours oraz Itaka, które posiadają takich ofert odpowiednio 18, 17 i 16. Dużą liczbę atrakcyjnych ofert prezentują również biura Alfa Star i Wezyr Holidays – 13 oraz 11, natomiast wśród małych organizatorów niezmiennie dużą liczbą najtańszych propozycji dysponuje biuro Net Holiday (12).

Nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie - wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.