Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

środa, 18 grudzień 2013 14:25

Tendencja zwyżkowa sprzedaży w biurach podróży utrzymuje się

Napisane przez AG
Bazar w Agadirze Bazar w Agadirze AG

Kolejny raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki). I znowu, jak od miesiąca, był to tydzień (tym razem od 11 do 17 grudnia), w którym doskonale sprzedawała się zarówno oferta zimowa, jak i letnia. W sumie, w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano wzrost liczby klientów o 98,9 proc. zaś wzrost liczby rezerwacji – o 93 proc.

W tym liczba klientów kupujących ofertę Lato 2014 wzrosła aż 125,1 proc.
To kolejny tydzień, który przyniósł najwyższy wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2012, w wyjazdach samolotowych – aż o 88,7 proc. Jeśli chodzi o wycieczki autokar + hotel, odnotowano też bardzo mały wzrost - o 4,9 proc. Zmalała natomiast sprzedaż imprez z dojazdem własnym - o minus 1,7 proc. Imprezy samolotowe w omawianym tygodniu stanowiły aż 88,7 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 6,4 proc. a autokarowe – 4,9 proc.
Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem w ostatnim tygodniu, to na pierwsza czwórka jest identyczna, jak w trzech ostatnich tygodniach – na pierwszym miejscu jest Grecja, której udział w sprzedaży wyniósł 19,4 proc., na pozostałych zaś: Turcja (16,7 proc.), Egipt (15,2 proc.), Hiszpania (11,9 proc.). Na pozostałych pozycjach znalazły się: Tunezja (3,7 proc.), Włochy (3,3 proc.), Maroko (3 proc.), Portugalia (2,4 proc.), Bułgaria (2,2 proc.), oraz Cypr (1,2 proc.).
Wciąż najczęściej wybieramy jako docelowe lotniska egipskie i greckie (po trzy w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych lotnisk) - na podium miejsca zajmują : turecka Antalya, egipskie Hurgahda i Sharm El Sheik.
Najmniej kosztują tygodniowe pobyty w: Egipcie – Marsa Alam (2178 zł) Sharm El Sheik (2246 zł), Hurghada (2335 zł). Najdrożej jest na Teneryfie (3117 zł) i na Rodos (2948 zł).

I znowu powtórka z ubiegłego tygodnia – to już kolejny raport PZOT pokazuje, że w ostatnich czterech tygodniach tego roku dynamika sprzedaży wyraźnie poszła w górę, osiągając aż 98,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2012.
Najbardziej w ostatnim miesiącu wzrosła sprzedaż wyjazdów samolotowych (118,7 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu w roku ubiegłym). Wyjazdy bus + hotel wzrosły w tym czasie o 58,5 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym o 9,3 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży wyjazdów zimowych liczba klientów wzrosła o 24,4 proc. zaś od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła aż o 136,3 proc. Sprzedaż wycieczek samolotowych na Lato 2014 jest wciąż rewelacyjna – ich liczba w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosłą aż o 163,8 proc.!
Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu utrzymuje się Hiszpania (15 proc. udziału w rynku i 73,4 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiedni: 14,3 proc. i 6,6 proc.), Grecja (10,9 proc. i 184,8 proc.), Turcja (9,8 proc. i 109,2 proc.) i Włochy (5,6 proc. i – 16,2 proc.). Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost zanotowały: Bodrum (+382,2 proc.), Monastyr (284,5 proc.) i Rodos (282,6 proc.). Spadek zanotowała tylko Hurghada (- 6 proc.).