Nie piszmy ustawy o POT?
Systemu promocji turystyki w Polsce nigdy nie było - trzeba go stworzyć od nowa. Potrzeba o wiele więcej niż jedynie nowelizacji ustawy o POT.
Czytaj więcej...
Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nie piszmy ustawy o POT?
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

czwartek, 05 grudzień 2013 11:37

Trwa szalona sprzedaż w biurach podróży

Napisane przez AG
Okolice Bodrum w Turcji Okolice Bodrum w Turcji AG

Na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) przedstawił kolejny raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych. Szaleństwo sprzedaży trawa już drugi tydzień (tym razem od 28 listopada do 4 grudnia), w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano wzrost liczby klientów o 89,2 proc. zaś wzrost liczby rezerwacji – o 79,6 proc.

W tym liczba klientów kupujących ofertę Lato 2014 aż 120,1 proc.
To kolejny tydzień, który przyniósł najwyższy wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2012, w wyjazdach samolotowych – aż o 109,5 proc. Jeśli chodzi o wycieczki autokar + hotel, odnotowano znacznie mniejszy wzrost - o 23,6 proc. Podobnie wzrosła sprzedaż imprez z dojazdem własnym - o 29,2 proc. Imprezy samolotowe w omawianym tygodniu stanowiły 83,4 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 11,9 proc. a autokarowe – 4,8 proc.
Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem w ostatnim tygodniu, to na pierwsza czwórka jest identyczna, jak przed tygodniem – na pierwszym miejscu jest Grecja, której udział w sprzedaży wyniósł 17,6 proc., na pozostałych zaś: Turcja (15,6 proc.), Egipt (13,9 proc.), Hiszpania (12,9 proc.). Na pozostałych pozycjach znalazły się: Włochy (3,3 proc.), Bułgaria (3 proc.), Tunezja (2,7 proc.), Portugalia (2 proc.), Maroko (1,9 proc.) oraz Chorwacja (1,8 proc.).
Wciąż najczęściej wybieramy jako docelowe lotniska i greckie i egipskie (po trzy w pierwszej dziesiątce) - na podium miejsca zajmują : turecka Antalya, egipskie Sharm El Sheik oraz Hurgahda.
Najmniej kosztują tygodniowe pobyty w: Egipcie – Sharm El Sheik (2330 zł) i Turcji – Bodrum (2355 zł). Najdrożej jest w: Agadirze (3018 zł) i na Fuerteventurze (2931 zł).
Kolejny już raport PZOT pokazuje, że w ostatnich czterech tygodniach tego roku dynamika sprzedaży wyraźnie poszła w górę, osiągając tym razem 75,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku 2012. . Najbardziej w ostatnim miesiącu wzrosła sprzedaż wyjazdów samolotowych (94,8 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu w roku ubiegłym). Wyjazdy bus + hotel wzrosły w tym czasie o 53,7 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym o 12,9 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży wyjazdów zimowych liczba klientów wzrosła o 20 proc. zaś od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła aż o 157,9 proc. Prawdziwe szaleństwo zanotowano w sprzedaży wycieczek samolotowych na Lato 2014 – ich liczba w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosłą aż o 200,8 proc.!
Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu w tym roku jest Hiszpania (15,9 proc. udziału w rynku i 76,1 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiedni: 14 proc. i – 11,8 proc.), Grecja (8,2 proc. i 430,3 proc.), Turcja (7,5 proc. i 79,2 proc.) i Włochy (6,4 proc. i – 19 proc.). Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost zanotowały: Rodos (+628,1 proc.), Antalya (+196,7 proc) i Lanzarotte (+158 proc.). Spadek to kierunki egipskie: Hurgahada (- 27,6 proc.) i Sharm El Sheik (- 6,4 proc.).

.