Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 02 marzec 2015 07:54

Najpopularniejsze kierunki wciąż droższe niż przed rokiem

Napisane przez AG
Najpopularniejsze kierunki wciąż droższe niż przed rokiem AG

W ubiegłym tygodniu, dużo droższe niż przed rokiem, były średnie ceny imprez w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmująca się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.
W ostatnim tygodniu lutego w porównaniu do poprzedniego tygodnia ceny imprez szczytu sezonu lato 2014 nieco spadły, a średnia ich obniżka wyniosła 5 złotych (poprzednio notowano wzrost o 17 złotych). Skala zmian średnich cen na poszczególnych kierunkach nie była zbyt duża, a największe zwyżki wystąpiły na Chalkidiki, Gran Canarii oraz tunezyjskiej Djerbie - odpowiednio o 102, 20 i 18 złotych. Z kolei największe spadki średnich cen zanotowano na Korfu, Turcji Egejskiej i Synaju - o 60, 56 oraz 48 złotych. Po wzrostach w zeszłym tygodniu (o 25 złotych) tym razem nieco potaniały kierunki egipskie - o 37 złotych. Niewielkie wzrosty odnotowały za to Kanary i Tunezja – o 9 i 6 złotych, a praktycznie nie zmieniła się średnia z cen kierunków greckich.
Ceny w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku spadły w ostatnim tygodniu o 6 złotych i ich średni poziom jest teraz wyższy od ubiegłorocznego o 98 złotych (tydzień temu o 104 złote). Największe zwyżki w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują obecnie Synaj, Marsa Alam i ponownie Portugalia – o 275, 200 oraz 190 złotych. Podobnie jak w zeszłym tygodniu, znacząco kosztowniejsze niż przed rokiem były średnie ceny na kierunkach egipskich i na Kanarach – średnio o 222 i 124 złote. Podrożały też kierunki tunezyjskie (z 78 do 114 złotych), a potaniały greckie (z 65 do 54 złotych). Liderami wyższych niż przed rokiem cen w Grecji są teraz Kos i Rodos, które są droższe o 92 i 75 złotych, a na Kanarach rolę tę pełnią nadal Fuerteventura - droższa o 171 złotych i Teneryfa – droższa średnio o 141 złotych. Po ostatnich zmianach średnich cen okazało się, że jedynymi kierunkami tańszymi niż przed rokiem są notujące na razie bardzo słabą sprzedaż Maroko – średnio o 48 złotych oraz Bułgaria – tańsza o 12 złotych. Pomimo realnego zagrożenia spadkiem przyjazdów turystów rosyjskich na kierunkach tureckich, możliwości obniżek cen pozostają ograniczone z powodów stosunkowo mocnej Liry i dość wysokiej inflacji, które spowodowały wzrost wewnętrznych cen w Turcji w relacji do cen konkurentów.

Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego ceny niższe o około 50 złotych od ofert zeszłorocznych posiadają obecnie biura Neckermann i Grecos, a blisko ofert sprzed roku ustawiły średnie ceny branżowy lider, czyli Itaka oraz Sun & Fun. W granicach przeciętnej podniosły średnie ceny biura Rainbow Tours i Wezyr, a wyższe różnice w porównaniu przeciętnym wzrostem wykazują biura Exim Tours, TUI oraz Alfa Star. Największą liczbą najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli nadal dysponują Itaka (30) i Rainbow Tours (17). Do nich próbują obecnie dołączyć Sunshine Holiday (11), a także dość tanie na niektórych kierunkach Wezyr i Sun & Fun (po 9). Od wielu tygodni widoczna jest stale duża liczba atrakcyjnych cen imprez Itaki. Wczesne wejście na rynek z szerokopasmowo tanią ofertą może być słusznym posunięciem, szczególnie przy słabszej na razie sprzedaży lata i powolnych oznak umocnienia złotego wobec euro. Na kontynuację tego procesu tworzą nadzieję europejskie QE, działania nakierowane na złagodzenie konfliktu na Ukrainie, a także stopniowe postępy Grecji dotyczące uzgodnień w sprawie przedłużenia programu pomocowego dla tego kraju.

Nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto też zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).