Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

czwartek, 05 luty 2015 11:04

Kolejny kiepski tydzień w biurach podróży

Napisane przez AG
Plaża na wyspie Kos Plaża na wyspie Kos KR

W ostatnim tygodniu, w biurach podróży sytuacja wciąż kiepska i gorsza niż przed rokiem o tej samej porze. Liczba klientów w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013 spadła aż o minus 10,9 proc. zaś liczba rezerwacji – o minus 9,6 proc.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 85,2 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 9,7 proc. a autokarowe – 5,1 proc. W ostatnim tygodniu, w, porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, liczba sprzedanych imprez samolotowych zmalała aż o minus 14,6 proc., wzrosły zaś: liczba imprez autokarowych – o 14,2 proc, zaś liczba imprez z dojazdem własnym o 21,8 proc.

Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to liderem, piąty tydzień z rzędu, była Grecja,, na pozostałych pozycjach w pierwszej dziesiątce również bez większych zmian: Turcja, Egipt, Hiszpania, Bułgaria, Tunezja, Włochy, Maroko, Chorwacja, Portugalia.

Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to pierwszą dziesiątkę zdominowały Grecja i Egipt (po trzy lotniska). Miejsca na podium zajęły: Hurghada, Antalya, Sharm El Sheik.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Egipcie – w Sharm El Sheik (2322 zł) i w tunezyjskiej Enfidzie (2187 zł). Najdrożej jest na Rodos (2680 zł) i w Antalyi (2682 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty zima2015 i lato 2015 zmalała o minus 4,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2013. Sprzedaż wycieczek autokarowych wzrosła o2,3 proc., imprez z dojazdem własnym - o 17,5 proc samolotówki zmalały zaś o minus 4,3 proc.

Od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 0,1 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 81,6 proc. wszystkich imprez.
Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które w obecnym sezonie najlepiej się sprzedają i porównanie ich sprzedaży w porównaniu z ubiegłym sezonem, to czołówka nie zmienia się. Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja( w porównaniu z ubiegłym rokiem - minus 2,2 proc.). Dalej zaś: Egipt (+11 proc.), Turcja (minus 5,5 proc.), Hiszpania (+ 2,5 proc.), Włochy (+21 proc.), Tunezja (minus 13,4 proc.), Bułgaria (minus 6,5 proc.), Portugalia (minus 9 proc.), Maroko (minus 33,1 proc.) i Cypr (+5,7 proc.).. Zwraca uwagę piąty tydzień wzrostu sprzedaży imprez w Tajlandii – znajdującej się na trzynastym miejscu (+185,4 proc.).