Nie piszmy ustawy o POT?
Systemu promocji turystyki w Polsce nigdy nie było - trzeba go stworzyć od nowa. Potrzeba o wiele więcej niż jedynie nowelizacji ustawy o POT.
Czytaj więcej...
Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nie piszmy ustawy o POT?
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 02 grudzień 2013 12:24

To był dobry rok turystyczny

Napisane przez AG
To był dobry rok turystyczny AG

Klienci biur podróży wciąż preferują imprezy all inclusive, wykupują więcej imprez, choć decydują się na rezerwację później niż rok temu.

Prezes PZOT Krzysztof Piątek przedstawił podczas konferencji na warszawskich targach TT Warsaw wyniki sprzedaży ofert biur podróży, pochodzące z systemu rezerwacyjnego MerlinX. Dane obejmują okres: 1 listopada 2012 roku - 31 października 2013 roku i dotyczą 3203 agentów turystycznych, którzy korzystali z systemu MerlinX (spadek liczby w porównaniu z poprzednim rokiem o 16,7 proc.). dane obejmują ponad 900 tysięcy rezerwacji, co stanowi ok. połowę rezerwacji dokonanych na rynku polskim.
Jeśli chodzi o sezon zimowy 2012-2013, to według MerlinX, wartość sprzedanych imprez wzrosła o 4,1 proc. przy nieznacznym spadku liczby klientów - 1,6 proc. Poprzedniej zimy wzrosła jedynie sprzedaż imprez z dojazdem własnym (12,8 proc.), zmalały natomiast wyjazdy samolotowe (- 5 proc.) i tyou autokar + bus (- 7,4 proc.).
Najpopularniejsze zeszłej zimy były: Egipt (41,2 proc. udziału w rynku), Hiszpania (22,1 proc.) i Kenia (4,5 proc.). Z kierunków narciarskich zaś w pierwszej piętnastce znalazły się tylko Włochy (11 pozycja i 0,9 proc.). Najpopularniejszymi regionami narciarskimi były: Trentino (27,9 udziału w rynku), Ziemia Salzburska (22,6 proc.) i Tyrol (17,9). Naszych najbliższych sąsiadów reprezentowały: Czeskie Karkonosze (pozycja 4 i 7,3 proc) oraz Tatry Wysokie na Słowacji (pozycja 6 i 4,1 proc.).
Sezon letni był udany, zero niepokojów i większych katastrof spowodowało wzrost sprzedaży w stosunku do roku poprzedniego o 10,8 proc. Najwyższy wzrost zanotowano w wyjazdach autokarowych (23,5 proc.), nieco mniejszy w wyjazdach samolotowych (10,1 proc.) i z dojazdem własnym (10,3 proc.).
W sumie rok turystyczny 2012/2013 był udany - wzrost liczby klientów wyniósł 9,1 proc. (wyjazdy autokarowe – 21,4 proc,, z dojazdem własnym – 11,1 proc., samolotowe – 8,2 proc.)

Najpopularniejszymi krajami były: Grecja (22,7 proc. rynku), Turcja (17,8 proc.), Egipt (14,3 proc.), Hiszpania (13,6 proc.), Bułgaria (6,8 proc.), Włochy (5 proc.), Tunezja (4,4, proc.), Chorwacja (2,9 proc.), Cypr (2 proc.) i Portugalia (1,8 proc.). Warto zauważyć, że pierwsza czwórka: Grecja,Turcja, Egipt i Hiszpania przyciągnęły 68 proc. klientów.
Spośród pierwszej dziesiątki krajów, największy wzrost w porównaniu z rokiem turystycznym 2011/2012 zanotowały: Grecja + 42,5 proc., Włochy +28,5 proc. i Cypr + 24,6 proc. Największy spadek zanotował Egipt – 22,1 proc.
Wśród dziesięciu najpopularniejszych kierunków znajduje się cztery greckie (Heraklion, Rodo, Korfu i Chania), dwa egipskie (Hurgahda i Sharm El Sheik), dwa tureckie Antalya i Bodrum), bułgarskie Burgas oraz hiszpańska Teneryfa.
W raporcie znajduje się również informacja o tym, że zmniejszył się o cztery dni okres między rezerwacją a wyjazdem. Klienci biur podroży rezerwują imprezy na 54 dni przed (w poprzednim roku – 58 dni). Udział jednak imprez typu Last Minute wzrósł nieznacznie – o 1,6 proc. i wyniósł 55,3 proc. Średnia długość pobytu wynosił 9 dni (w poprzednim roku 9,13 dnia). W najpopularniejszych krajach wciąż najchętniej wybierane są przez klientów wczasy typu all inclusive. W Egipcie było to 95,4 proc. wszystkich imprez, Turcji - 93,7, w Grecji – 70,1 proc, w Hiszpanii – 65 proc., w Bułgarii – 52 proc.