Bez smartfona nie ma podróży
Turyści są coraz bardziej uzależnieni od urządzeń mobilnych i oczekują, że usługodawcy będą komunikowali się z nimi tym kanałem – wynika z badań firmy Travelport.
Czytaj więcej...
Nie piszmy ustawy o POT?
Systemu promocji turystyki w Polsce nigdy nie było - trzeba go stworzyć od nowa. Potrzeba o wiele więcej niż jedynie nowelizacji ustawy o POT.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Bez smartfona nie ma podróży
  • Nie piszmy ustawy o POT?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Co ma piernik do turystyki?

Reklama

Reklama

wtorek, 20 styczeń 2015 18:01

W biurach podróży mniej klientów niż przed rokiem

Napisane przez AG
Jeden z hoteli egipskich Jeden z hoteli egipskich AG

Ostatni tydzień, tuż przed rozpoczęciem ferii szkolnych w kilku województwach, nie był dobry dla biur turystycznych. Liczba klientów w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013 spadła o minus 10,5 proc. zaś liczba rezerwacji – o minus 11,3 proc.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnuim tygodniu 2015 roku, stanowiły 88,4 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 10,3 proc. a autokarowe – 5,3 proc. W ostatnim tygodniu, porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, liczba sprzedanych imprez autokarowych zmalała o minus 5,7 proc., samolotowych - o minus 13,5 proc, wzrosła zaś liczba imprez z dojazdem własnym – o 20,6 proc.

Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to liderem , trzeci tydzień z rzędu, była Grecja,, na pozostałych pozycjach w pierwszej dziesiątce również bez większych zmian: Egipt, Turcja, Hiszpania, Włochy, Tunezja, Bułgaria, Maroko, Chorwacja, Portugalia,.
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to pierwszą dziesiątkę zdominowały Grecja (4 lotniska) i Egipt (trzy lotniska). Miejsca na podium zajęły: Hurghada, Antalya, Sharm El Sheik.

Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Egipcie – w Sharm El Sheik (2132 zł) i Hurghadzie (2225 zł). Najdrożej jest w Heraklionie (2806 zł) i w Antalyi (2816 zł).
Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że na przełomie starego i nowego roku(dużo dni wolnych od pracy) sprzedaż oferty zima2015 i lato 2015 zmalała ona o minus 9 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2013. Sprzedaż wycieczek autokarowych zmalała o minus 7,7 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła o 2,6 proc samolotówki zmalały zaś o minus 8,9 proc.

Od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 1,8 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 80,7 proc. wszystkich imprez.
Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które w obecnym sezonie najlepiej się sprzedają i porównanie ich sprzedaży w porównaniu z ubiegłym sezonem, to czołówka nie zmienia się. Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Egipt (w porównaniu z ubiegłym rokiem +16,9 proc.). Dalej zaś: Grecja (+2,8 proc.), Hiszpania (minus 0,2 proc.), Turcja (minus 4,7 proc.), Włochy (+16,8 proc.), Tunezja (minus 15,1 proc.), Bułgaria (minus 13,2 proc.), Portugalia (minus 10,1 proc.), Maroko (minus 35,8 proc.) i Cypr (+6,8 proc.).. Zwraca uwagę trzeci tydzień wzrostu sprzedaży imprez w Tajlandii – znajdującej się na dwunastym miejscu (+175,9 proc.).