Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 12 styczeń 2015 08:53

Ceny lata wciąż rosną, sprzedaż maleje

Napisane przez AG
Jeden z hoteli tureckich Jeden z hoteli tureckich AG

Najmocniej podrożały Hurghada - o 64 złote, Marsa Alam - o 48 złotych oraz Majorka – o 44 złote. Zniżki wystąpiły jedynie na Turcji Egejskiej oraz greckiej wyspie Korfu – o 18 i 6 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli czas największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie i w naszym kraju.

Sprzedaż ofert na sezon letni wyraźnie słabnie. Przyczyną takiej sytuacji może być przekonanie niektórych klientów o zbyt wysokich bieżących cenach wycieczek, które nie uwzględniają niewiarygodnej wręcz obniżki cen ropy, a za to uwzględniają słabego złotego, który może się jednak okazać zjawiskiem nietrwałym.
Złoty osłabł już bardzo mocno do różnych walut – w tym nawet do tureckiej liry (o 8 proc.) i egipskiego funta (o 12 proc.), do tego toczą się rozmowy o deeskalacji napięcia związanego z Ukrainą, a nieokiełznana zniżka cen ropy też ma swoje granice. Stała się już tańsza niż gaz LNG sprzedawany przez Bliski Wschód do Azji w ramach zwyczajowych cen i długoterminowych kontraktów. Według współzałożyciela TravelData.pl,, Andrzeja Betleja, to co jest prawdopodobne, to powrót do normalności w relacjach gospodarczych przy zachowaniu jednak nadal atrakcyjnej ceny ropy. Wniosek: wycieczki mogą być tańsze, a energiczny popyt na wyjazdy wróci.
W porównaniu do poprzedniego tygodnia poziom średnich cen imprez szczytu sezonu lato 2014 wzrósł w pierwszym tygodniu stycznia o 22 złote. Zmiany średnich cen na poszczególnych kierunkach były nieco większe niż ostatnio. Najistotniejsze zwyżki odnotowały Hurghada - o 64 złote, Marsa Alam - o 48 złotych oraz Majorka – o 44 złote. Zniżki były mniejsze i wystąpiły jedynie na Turcji Egejskiej oraz greckiej wyspie Korfu – o 18 i 6 złotych. Możliwe, że ceny imprez ulegną w okresie najbliższych trzech tygodni stabilizacji aż do końca miesiąca, po którym powinniśmy zobaczyć kolejne większe ich modyfikacje.
Ceny szczytu lata 2015 w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku są sporo droższe, a ich średni poziom jest wyższy od ubiegłorocznego o 104 złote. (przed tygodniem o 93 złote). Podobnie jak przed tygodniem znacząco wyższe niż przed rokiem nadal były średnie ceny na Cyprze – o 304 i w Portugalii – o 276 złotych. Sporo wyższe średnie ceny odnotowano też w Maroku – o 204 złote, na kierunkach egipskich oraz tunezyjskich - o 185 i 116 złotych. Mniej podrożały Kanary i kierunki greckie - średnio o 80 i 54 złote. Na tych pierwszych najmniej podrożały Lanzarote i Fuerteventura – o 51 i 72 złote, a więcej Teneryfa i Gran Canaria – o 85 i 110 złotych. Na kierunkach greckich liderami wzrostów są Kreta i Kos – o 120 i 99 złotych, a outsiderami Chalkidiki i Korfu – o 18 i 2 złote. Stosunkowo niewiele zdrożała Turecka Riwiera – o 39 złotych, a jeszcze mniej Bułgaria – o 21 złotych.
Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego wyraźnie mniej niż przeciętnie podnieśli ceny liderzy ubiegłorocznej ekspansji rynkowej, czyli Rainbow Tours i Grecos Holiday – zaledwie o 8 i 23 złote. Zwyżka cen w Itace była tylko nieco niższa od przeciętnej, ale biuro ma nadal najniższy średni ich poziom wśród wiodących polskich organizatorów (niższe mają jedynie 7islands i Best Reisen). Mniej niż przeciętnie podniósł wobec roku ubiegłego ceny Wezyr (o 63 złote), a więcej Sun & Fun, Exim Tours i TUI. W przypadku tego ostatniego biura jest to sytuacja odwrotna niż w obecnym sezonie zimowym, w którym jego ceny są szczególnie atrakcyjne zwłaszcza po uwzględnieniu dość regularnie oferowanych rabatów. Aktualnie największą liczbę najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach i w trzech kategoriach hoteli oferują biura Itaka (26) i Rainbow Tours (19), a także nieco już droższa niż w ostatnich tygodniach Alfa Star (13) oraz zyskujący ostatnio na atrakcyjności Best Reisen - też 13.

Na chwilę obecną z zestawień – bardzo podobnie jak przed tygodniem - wynika, że ogólnie nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera . W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).

.