Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

czwartek, 28 listopad 2013 03:26

Niemcy czekają na polskich turystów

Napisane przez AG
Niemcy czekają na polskich turystów archiwum DZT

W niemieckim workshopie w Warszawie wzięło udział 20 przedstawicieli turystki zza Odry oraz ok. 40 reprezentantów polskich biur podroży.

Spotkanie zorganizowała Centrala Turystyki Niemieckiej (DZT).
Polacy zajmują pierwsze miejsce w turystyce konferencyjnej w Niemczech. Na 12, 4 mln klientów grupy MICE zagranicznych, którzy przyjechali do Niemiec w roku 2011- 2012, aż 2,6 mln stanowili Polacy. Jak podkreśla Klara Piwnicka – Hensche z biura marketingu Brandenburgii: „Brandenburgię od stycznia tego roku do października tego roku odwiedziło 70 tysięcy Polaków, którzy wykupili 102 tysiące noclegów, co daje wzrost o 25 proc. w stosunku do roku 2012 i pierwszą pozycję w tym regionie wśród turystów zagranicznych".
Carsten Johansen ze sztabu DZT ds. Europy północno – wschodniej powiedział: „Polska jest dla Niemców bardzo ważnym i coraz ważniejszym rynkiem. Polacy coraz lepiej poznają nasz kraj. A są to ludzie, którzy odnajdują radość w zwiedzaniu i w robieniu zakupów. A w Niemczech każdy może znaleźć coś dla siebie: i zabytkowe miast, i góry. Co dla nas ważne, odwiedzają nas zarówno grupy młodzieżowe, jak i rodziny oraz grupy biznesowe. Nasz kraj oferuje wysoką jakość usług turystycznych po przystępnych cenach. A poza tradycyjnymi miejscami, miastami, które od zawsze są odwiedzane obserwujemy zainteresowanie Polaków na przykład muzeami samochodowymi (choćby Porsche czy Mercedesa), centrami technicznymi i naukowymi. Z drugiej strony rosnące zainteresowanie naszym krajem ze strony Polaków i wzrost liczby przyjazdów polskich turystów powodują, że dla coraz większej liczby naszych firm Polska jest interesującym i perspektywicznym rynkiem. Stąd obecność na dzisiejszym spotkaniu trzech firm debiutantów."
Tymi firmami, które pierwszy raz odwiedziły workshop w Polsce są: Berlin Stars, Aktiv-Reisen-Berlin-Brandenburger oraz Ruhr Tourismus GmbH.
Dyrektorka biura DZT w Polsce, Olga Teodorek powiedziała: „Niemieckie regiony intensywnie szukają platformy do współpracy z polskimi firmami. Wszyscy w Niemczech orientują się w statystykach turystyki przyjazdowej a tam Polacy wypadają każdego roku lepiej. Nie da się zauważyć jak ważnym jesteśmy rynkiem i jak perspektywicznym. We wszystkich landach jesteśmy w pierwszej dziesiątce turystyki przyjazdowej."
Agata Płońska z DZT w Warszawie dodaje: „Pierwsze tego typu spotkanie przedstawicieli branży turystycznej z obu krajów zorganizowaliśmy dla reprezentantów województw przygranicznych wspólnie z POT. Szybo okazało się, ze nowych kontaktów w Polsce szukają praktycznie wszystkie regiony w Niemczech. Przykładem może być Zagłębie Ruhry, gdzie żyje duża Polonia i turystyka bazowała do tej pory na odwiedzinach rodziny. Teraz Niemcy chcą, żeby przyjeżdżający do tego regionu Polacy nie ograniczali się do odwiedzin rodziny".
Słowa o rosnącej popularności Niemiec wśród Polaków potwierdza Iwo Iwandzijski z biura podróży Sun Kiss Travel: „Specjalizujemy się głownie w organizacji wyjazdów do parków rozrywki i turystyce MICE. W tym roku zanotowaliśmy 10 proc. wzrost liczby wyjazdów. Najpopularniejszym z parków rozrywki jest EuropaPark niedaleko Stuttgartu. Do parków wysyłamy zarówno grupy szkolne, jak i dorosłych i rodziny. Jeśli chodzi o grupy MICE, to o wyborze Niemiec decyduje wysoka jakość usług za niską, w porównaniu z innymi krajami, cenę".
Jeśli chodzi o wysoką wartość usług hotelarskich, to warto przytoczyć słowa Marzeny Kuropieskiej, menadżer na Polskę grupy A&O Hotel, która powiedziała: „Nasze hostele i hotele odwiedzają grupy z całej Polski, choć oczywiście najwięcej z zachodniej i centralnej części. W naszych hostelach stawiamy na jakość usług i bezpieczeństwo. Warto podkreślić , że jesteśmy jedynymi hostelami, w których wszystkie pokoje (4,6,8-osobowe) mają własne łazienki, u nas nie ma łazienek na korytarzach. Co roku odnawiamy jedne z naszych obiektów ( w tym roku będzie to jeden z budynków w Monachium). Załogę stanowią na ogół młodzi ludzie, studenci, którzy podchodzą do pracy bardzo sumiennie ale jednocześnie z pewnym luzem i uśmiechem. Od początku wprowadziliśmy zasadę, ze śniadania w naszych obiektach są na zasadzie szwedzkiego stołu i jednakowe dla gości z części hotelowej i hostelowej".
O większej liczbie gości z Polski marzy Gerd Koallik, właściciel pensjonatu w Berlinie oraz firmy specjalizującej się w turystyce rowerowej (Aktiv-Reisen-Berlin-Brandenburger). Od kilku lat słyszał, ze turystyka rowerowa w naszym kraju rozwija się niezwykle dynamicznie, potwierdzali to zresztą nieliczni do tej pory odwiedzający go Polacy. Postanowił więc zainteresować się naszym rynkiem i stąd jego wizyta. Powiedział: „Mamy do dyspozycji gości ponad 40 pokoi. Oczywiście nocują u nas różni turyści, ale najchętniej gościmy rowerzystów. Mamy dla nich rowery turystyczne, miejskie i górskie. Do dyspozycji mają GPS-y oraz mapy a my proponujemy różne pakiety pobytowe (jedno i kilkudniowe połączone z wycieczkami po Berlinie i Brandenburgii). Sądząc z tego co słyszałem i obserwuję , Polska jest perspektywicznym rynkiem dla tego typu produktu turystycznego".
Wspomniana Klara Piwnicka – Hensche powiedziała: „Grupy biznesowe i turystyczne najchętniej odwiedzają Poczdam, Szprewald i oczywiście Tropical Island. Zatrzymują się w różnego rodzaju obiektach,a le coraz częściej w tych 3 i 4 gwiazdkowych. 90 proc. grup z Polski obsługiwanych przez mnie wybira hotele 4 gwiazdkowe".