Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 15 grudzień 2014 08:52

Średnie ceny oferty letniej droższe niż rok wcześniej

Napisane przez AG
Jeden z hoteli egipskich Jeden z hoteli egipskich AG

Największe zwyżki cen odnotowały Portugalia i Maroko – o 283 i 202 złote oraz kierunki egipskie (o ponad 165 złotych).

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień sierpnia, czyli okres największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie, a ostatnio również i w naszym kraju.
Ceny lata 2014 zawierają już prawie całość ofert wszystkich wiodących touroperatorów i umożliwiają dość obiektywne porównanie z cenami w tym samym okresie w ubiegłym sezonie. Ich średni poziom jest istotnie wyższy od ubiegłorocznego, bo aż o 89 złotych. Największe zwyżki cen odnotowały Portugalia i Maroko – o 283 i 202 złote oraz kierunki egipskie (o ponad 165 złotych), mniejsze na wyspach greckich – średnio o 90 złotych (ale na Krecie aż o 190 złotych), jeszcze mniejsze na Kanarach – średnio o 65 złotych, a na Teneryfie zaledwie o 16 złotych. Możliwe, że jest to rezultat silnej konkurencji tanich linii, która na tej wyspie jest największa. Na kierunkach tunezyjskich zwyżki cen były znacznie mniejsze - średnio o 55 złotych, a relatywnie niewiele zdrożały Turcja Egejska i Turecka Riwiera – o 19 oraz 15 złotych, a zupełnie nieznacznie Bułgaria - o około 5 złotych.
Wśród wiodących organizatorów w relacji do roku ubiegłego nieco mniej niż przeciętnie podniosła ceny czołowa trójka szybko rozwijających się biur, czyli Grecos, Rainbow i Itaka. Ten pierwszy podniósł średnie ceny o około 50 złotych, a dwa pozostałe biura nieznacznie mniej od średniej rynkowej. Sporo niższe średnie ceny (aż o 116 złotych) oferuje w tym sezonie klientom Alfa Star, a nieznacznie niższe, bo o 14 złotych Wezyr Holidays. Zwyżki nieco większe od średniej oferuje obecnie Sun & Fun (o około 105 złotych, a większe TUI oraz Exim Tours - po około 220 złotych. Największą liczbę najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli oferują obecnie Itaka (22) Rainbow Tours (21) oraz Alfa Star (20).
W porównaniu do sytuacji z zeszłego tygodnia w zestawieniach cen nie zaszły zbyt duże zmiany, a średnia cena ofert spadła, ale zaledwie o 7 złotych. Zmiany na poszczególnych kierunkach również nie były duże, a największy wzrost cen odnotowano na Turcji Egejskiej – o 30 złotych, a spadek na Djerbie o 45 złotych oraz na greckich wyspach Krecie i Rodos – odpowiednio o 37 i 36 złotych.
Najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest też Kreta, a w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).
Najmniej opłacalnymi kierunkami, podobnie jak w zestawieniach cen imprez zimowych, pozostają wyspy Cypr i Lanzarote, które w tym okresie są zbyt drogie w stosunku do tego co mogą zaoferować turystom. Różnica między nimi a innymi destynacjami ostatnio nieco się zmniejszyła, ale nie na tyle, żeby powyższa uwaga straciła na aktualności.
W wyniku nadpodaży wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie, ceny wyjazdów zimowych na ten kierunek są wyraźnie niższe niż przed rokiem, a kłopoty z nadmiarem wolnych miejsc zaczął odczuwać nawet Ryanair. W wyniku takiej sytuacji znacząco obniżył on ceny wylotów . W porównaniu do początku listopada potaniały one o 430 złotych (Gran Canaria), o 340 złotych (Teneryfa) oraz o 310 złotych (Fuerteventura). Na pozostałych kierunkach zimowych obsługiwanych przez tanich przewoźników, czyli do Hiszpanii i Malty, w tym samym okresie spadły ceny w liniach Norwegian i Wizzair o średnio 140 złotych, a w mniej więcej takim samym stopniu wzrosły ceny w liniach Ryanair.
Zupełnie inną sytuację obserwujemy w oferowanych cenach przelotów na okres letnich wakacji. Tutaj w liniach Norwegian i Wizzair ceny nie spadają, a konsekwentnie i silnie rosną. W okresie ostatniego miesiąca zdrożały one w tych pierwszych średnio o prawie 350 złotych, a w drugich o 320 złotych W tym samym okresie ceny w Ryanair pozostały w zasadzie stabilne i wykazały minimalny średni wzrost o 12 złotych.
Wydarzeniem tygodnia wśród krajowych touroperatorów była nieoficjalna informacja o objęciu znaczącego pakietu akcji biura Alfa Star S.A.(mówi się o około 30 procent) przez egipską firmę Travco Group. Travco to największa grupa turystyczna w Egipcie, która utrzymuje pozycję lidera już 18 lat z rzędu. Firma została założona w 1979 roku przez pana Hameda EL Chiaty, który kieruje nią nieprzerwanie do dziś. Jest to biznesmen bardzo dobrze wykształcony, utalentowany i szanowany zarówno w Egipcie, jak i za granicą. Travco zaczynało działalność operacyjną w turystyce w 1980 roku od zakupu 4 minibusów, ale już po kilkunastu latach (w 1997) dzięki wyczuciu w interesach i konsekwencji w działaniu pana EL Chiaty było już największą firmą turystyczną w kraju. W 1996 zostało incomingowym wspólnikiem koncernu TUI, a biznesowa współpraca stopniowo obejmowała również inne dziedziny. W latach 2007-2010 pan EL Chiaty był około 3-procentowym udziałowcem w TUI i konsekwentnie wspomagał ówczesny zarząd w zachowaniu stabilności koncernu przed zewnętrznymi próbami przechwycenia większości w jego akcjonariacie.
W sierpniu 2009 roku pan EL Chiaty dokonał swojej największej pojedynczej transakcji, którą był zakup 99,6 procent akcji osłabionej kryzysem znanej hotelowej grupy Steigenberger Hotels and Resorts. W chwili obecnej Travco posiada aktywa o wartości około 1,5 miliarda USD (w tym 15 milionów metrów kwadratowych działek inwestycyjnych), posiada lub zarządza 68 hotelami w Egipcie i na Bliskim Wschodzie oraz 98 hotelami grupy Steigenberger (przeważnie w Niemczech), obsługuje około miliona turystów i zatrudnia około 19 tysięcy pracowników. W zrządzaniu firmą prezesowi pomaga najbliższa rodzina, czyli żona Dora - znana projektantka wnętrz oraz syn Karim i córka Tania.