Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 08 grudzień 2014 09:20

W biurach podróży - wahania cen imprez zimowych

Napisane przez AG
Plaża w Agadirze Plaża w Agadirze AG

Największe zwyżki cen odnotowano na kierunkach egipskich (o ponad 140 złotych), a największe spadki na Maroku (aż o 350 złotych) oraz Kanarach (średnio o 150 złotych).

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej, obejmuje drugą połowę stycznia, czyli okresu ferii szkolnych m.in. dla województwa mazowieckiego.
Ceny szczytu sezonu zimowego 2014/15 w porównaniu z sezonem sprzed roku wykazują duże różnice i pozostają pod wpływem silnych i odmiennych tendencji na różnych kierunkach turystycznych wyjazdów. Ich średni poziom okazał się dość istotnie niższy od ubiegłorocznego, bo aż o 71 złotych. Największe zwyżki cen odnotowano na kierunkach egipskich (o ponad 140 złotych), a największe spadki na Maroku (aż o 350 złotych) oraz Kanarach (średnio o 150 złotych). Na tych ostatnich najwięcej potaniały Lanzarote (o 334 złote) i Teneryfa (o 245 złotych) podczas gdy Gran Canaria i Fuerteventura nie wykazały na razie zbyt daleko idących różnic, czyli odpowiednio spadek o 56 złotych i wzrost o 30 złotych. Mniejsze różnice cen zanotowano na kierunkach tunezyjskich, a mianowicie na Djerbie (spadek o 127 złotych) i Tunezji kontynentalnej (spadek o 46 złotych).
Jeśli chodzi o wiodących organizatorów, to w stosunku do roku ubiegłego na zaskakująco znacznie niższym poziomie prezentują się średnie ceny Tui (o 311 złotych). Wyraźnie taniej niż przed rokiem sprzedaje również Rainbow Tours (taniej średnio o 125 złotych), ale też Exim i Wezyr – odpowiednio o 86 i 58 złotych. Wyższy poziom cen - po niedawnej zapewne przejściowej zwyżce - prezentuje Itaka (o 152 złote), a także Alfa Star oraz Sun & Fun – o 137 i 81 złotych. Obecnie największą liczbę najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 analizowanych kierunkach zimowych i w trzech kategoriach hoteli prezentują biura Itaka, Exim Tours, Tui oraz Alfa Star – wszyscy równo po 8 (na 162 możliwe kombinacje). Jest to oczywiście przypadek, ale jasno wskazuje on, kto jest atrakcyjny jednocześnie na wielu kierunkach i w przekroju różnych klas hoteli.
Natomiast w porównaniu do trzeciego tygodnia listopada średnie ceny w pierwszym tygodniu grudnia były o 11 złotych wyższe. Największą zwyżkę średniej ceny odnotowała Portugalia (o 413 złotych), a sporo droższe okazały się też Gran Canaria (o 164 złote) i Fuerteventura (o 118 złotych), a potaniało Maroko (o 131 złotych) oraz Djerba i Lanzarote - odpowiednio o 96 i 73 złote. Na zwyżki cen (szczególnie na Kanarach) wpływ miała chwilowa zapewne korekta cen dokonana przez Itakę (podobnie jak miało to miejsce w pierwszym tygodniu października). Ostatnio ceny imprez zimowych zaczynają wykazywać coraz większe zmiany, które na dodatek przebiegają w różnych kierunkach. ma to zapewne związek z faktem, że do ferii pozostało już jedynie około 6 tygodni i część touroperatorów coraz energiczniej steruje poziomami cen wycieczek, tak aby znaleźć się na założonej ścieżce sprzedaży.
Nadal ogólnie najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki egipskie szczególnie w hotelach 5-gwiazdkowych oraz kierunki tunezyjskie, szczególnie w hotelach 4-gwiazdkowych. Nieco zbyt drogie są jeszcze wyspy Kanaryjskie – szczególnie wobec bardzo atrakcyjnych przecen spotykanych w ofertach last minute. Bardziej opłacalne jest Maroko, które ostatnio, w przeciwieństwie do Kanarów, potaniało. Nadal najmniej opłacalnymi kierunkami pozostają Cypr i Lanzarote, które w tym okresie (ferie zimowe) cały czas są zbyt kosztowne w stosunku do tego co mogą zaoferować turystom.
.