Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 03 listopad 2014 09:07

Lato 2015 już w sprzedaży – najtańsze: Bułgaria i Tunezja

Napisane przez AG
Jeden z hoteli tunezyjskich Jeden z hoteli tunezyjskich AG

Na razie z oferty na lato 2015, najtańsze są kierunki tunezyjskie i bułgarskie, a w zakresie niższych kategorii hoteli kierunki greckie oraz Maroko. Z kolei w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysokie popularne są kierunki egipskie, a 4 i 5-gwiazdkowych Turcja Egejska.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje po raz pierwszy wyjazdy w wysokim sezonie lata 2015, definiowanym jako pierwszy tydzień sierpnia.
Na czele najtańszych organizatorów są małe biura Best Reisen i Prima Holiday, ale symptomatyczna jest też grupa dużych biur, która proponuje ceny znacznie bardziej korzystne od rynkowej średniej. Obejmuje ona takich organizatorów jak Itaka, Grecos, Exim i Rainbow Tours. Ponieważ korelacja pomiędzy dynamiką sprzedaży wycieczek, a ich opłacalnością dla statystycznego klienta jest jedną z najsilniejszych w turystyce, to należy domniemywać, że ci touroperatorzy mają duże szanse na kolejne sukcesy i dalszy wzrost swoich udziałów w rynku. Natomiast tradycyjnie najdroższymi spośród dużych touroperatorów w kraju nadal pozostają biura Neckermann i TUI.
Obecnie generalnie najwyższą opłacalność na okres wakacyjnego sezonu wykazują destynacje tunezyjskie i bułgarskie, a w zakresie niższych kategorii hoteli kierunki greckie oraz Maroko. Z kolei w zakresie hoteli 5-gwiazdkowych wysokie wskaźniki opłacalności mają kierunki egipskie, a 4 i 5-gwiazdkowych Turcja Egejska.
Szczególnie wysokie średnie wskaźniki opłacalności na kierunkach tunezyjskich (z dużych biur) posiadają produkty Exim Tours i Sun & Fun, a bułgarskich Sun & Fun oraz Rainbow Tours. Warto zauważyć, ze na obu tych kierunkach opłacalną dla klientów ofertę posiadają też biura małe, takie jak Net Holiday i Sunshine Holiday. Na kierunkach greckich dużą opłacalność wykazują produkty Rainbow Tours, Itaki oraz Grecosa, a w Maroku Itaki i Rainbow Tours. Również w obu tych przypadkach wysoce opłacalne dla klientów okazują się oferty małego biura Net Holiday.
W 5-gwiazdkowych hotelach na kierunkach egipskich opłacalne są propozycje Eximu, Rainbow Tours oraz Itaki, a w niższych kategoriach Eximu. Wysokie wskaźniki oferty egipskiej mają też mniejsze biura Ecco Holiday oraz Best Reisen. Z kolei Turcja Egejska to obszar wysokiej opłacalności ofert biur Itaka i Rainbow Tours.
Na kierunkach greckich i w Maroku wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert maleje, a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert wyraźnie rośnie.
Według ekspertów z TravelData, polscy agenci coraz bardziej odbiegają strukturą swojej sprzedaży od biur agencyjnych w zachodniej Europie. W tym ostatnim przypadku szybko rosnącą rolę odgrywa aranżowanie wyjazdów dla klientów w oparciu o przeloty tanimi liniami oraz coraz powszechniejsze hotelowe platformy rezerwacyjne. Stale zwiększa się liczba krajów w których udział aranżacji jest większy niż sprzedaż gotowych pakietów touroperatorskich. Do takich należą m.in. Włochy i Francja, a niedługo dołączy do nich również Wielka Brytania. W naszym kraju tak zwana aranżacja stanowi nadal margines, który wynika zarówno z małej liczby „słonecznych" połączeń lotniczych, jak i z powodu wstrzemięźliwości agentów wobec takiej formy działalności.