Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

poniedziałek, 13 październik 2014 09:08

Na ferie zimowe Polacy wybierać będą Egipt

Napisane przez AG
Świątynia w Luksorze Świątynia w Luksorze AG

Warto zwrócić uwagę na powoli rosnące ceny wyjazdów feryjnych na kierunki egipskie. Przez ostatnie 3 miesiące wzrosły one na Synaju średnio o 170 złotych, a na Hurghadzie o 90 złotych. Wyjazdy w terminach świąteczno-noworocznych wzrosły w tym okresie nawet nieco więcej, bo odpowiednio o 120 i 180 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej po raz drugi w tym roku dotyczący okresu wysokiego sezonu zimy definiowanego jako druga połowa stycznia, czyli okres ferii szkolnych m.in. dla województwa mazowieckiego.
Bohaterem, podobnie jak przed tygodniem, był absolutny lider polskiego rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej, czyli biuro podróży Itaka. Po potężnej podwyżce cen w ubiegłym tygodniu (średnio o 767 złotych) dokonało ono, zgodnie z przewidywaniami, prawie równie potężnej obniżki (średnio o 602 złote). Przywróciło to „normalność" w cenach produktów największych touroperatorów, a sytuacja w tym zakresie jest teraz zupełnie podobna do sytuacji z początku drugiej dekady października 2013 roku. Oferta na najbliższe ferie zimowe lidera turystycznego rynku jest tak jak przed rokiem, nieznacznie droższa od rynkowej średniej.
Czołówka najtańszych też jest identyczna i obejmuje biura Alfa Star, Rainbow Tours oraz Sun & Fun, choć zmieniła się ich kolejność. Obecnie najtańsza z tej trójki jest Alfa, która zamieniła się miejscem z Sun & Fun, a Rainbow był w obu przypadkach drugi. Ten Touroperator łączy atrakcyjną cenę z dobrą jakością produktu, co stanowi prostą odpowiedź na tajemnicę jego nadzwyczaj szybkiej ekspansji. Zdecydowanie najdroższymi spośród dużych touroperatorów w kraju są natomiast Neckermann i TUI.

Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez
1. Z zestawień wynika, że najbardziej opłacalnym kierunkami (na ferie) są nadal destynacje egipskie. Alfa Star, Wezyr oraz Rainbow Tours, to ci touroperatorzy dla których produktów value for money (średnie!) jest najlepsze. Wysoką opłacalność wykazują też egipskie 5 gwiazdkowe produkty mniejszych organizatorów, jak Net Holiday i Ecco Holiday. W przypadku Alfy Star - przy konsekwentnie atrakcyjnym produkcie - warto jednak zważyć podwyższone ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń możliwych w związku z ostatnimi kłopotami linii lotniczej, którą założyli właściciele Alfy Star.
Warto zwrócić też uwagę na powoli rosnące ceny wyjazdów feryjnych na kierunki egipskie. Przez ostatnie 3 miesiące wzrosły one na Synaju średnio o 170 złotych, a na Hurghadzie o 90 złotych. Wyjazdy w terminach świąteczno-noworocznych wzrosły w tym okresie nawet nieco więcej, bo odpowiednio o 120 i 180 złotych. Przyczynami powolnej ewolucji cen w górę jest powracający popyt na Egipt oraz rosnący kurs USD/PLN, który już wymusza i będzie nadal wymuszał podwyżki cen na kierunkach egipskich. Wzrósł on w tym okresie z 3,05 do około 3,30 złotych i tylko to powinno przekładać się na przeciętny wzrost cen (na ferie) o około 110 złotych. Zwyżkujący kurs USD/PLN oddziałuje również wzrost cen na kierunkach egzotycznych oraz na innych destynacjach z dużym udziałem dolara w strukturze kosztów wycieczek.
2. Pomimo obniżek cen w Itace najmniej opłacalnymi kierunkami są nadal Cypr i Lanzarote, które w tym okresie (ferie zimowe) są zbyt drogie w stosunku do tego, co mogą oferować turystom. Warto zwrócić uwagę, że całkiem niedawno jeden z wiodących polskich portali horyzontalnych reklamował Cypr, jako idealny wręcz kierunek na wypoczynek z rodziną. Można się zastanawiać jak relatywnie bardzo droga destynacja (szczególnie w przypadku rodziny z dziećmi), z piaszczystymi plażami tylko w niektórych rejonach, z wysokimi cenami na zewnątrz hotelu i z tworzącym dla rozbawionych dzieci dodatkowe ryzyka ruchem lewostronnym, może być idealnym wyborem dla licznej rodziny.
3. Uwagę zwraca coraz szersza oferta biletów czarterowych sprzedawanych przez biura podróży już nie tylko w ramach nadwyżkowych miejsc na kilka tygodni przed wylotem, ale w całym sezonie. Z reguły są one znacznie droższe od biletów tanich linii, ale w ostatnich 2-3 tygodniach sytuacja często staje się odwrotna. Tak było w sezonie letnim i możliwe, że tak stanie się też w tym sezonie zimowym. Ciekawostką tego tygodnia jest to, że ceny biletów linii Norwegian na Teneryfę stały się niższe od oferowanych przez Ryanair. Trzeba jednak pamiętać, że Norwegian ma bazę na Wyspach Kanaryjskich w związku z czym pobyt na wyspie jest wtedy o jeden dzień krótszy.

Inne istotne kwestie dotyczące turystyki wyjazdowej.
1. Tegoroczny sezon był bardzo udany dla agentów turystycznych. Niestety kolejny sezon nie przyniesie już tak wyraźnej poprawy. Przyczyną jest bardzo prawdopodobna trzecia już z kolei fala zjawisk recesyjnych, które dotykają strefę euro. Przełoży się to na spowolnienie wzrostu polskiej gospodarki i spadek dynamiki realnych wynagrodzeń oraz optymizmu konsumenckiego. Na to nałoży się dodatkowo powolne przesuwanie sprzedaży największych touroperatorów do kanałów firmowych.
2. Jest coraz więcej informacji o sprzedaży touroperatorów na rynku niemieckim. Pomimo ponad 5-procentowych wzrostów liczby turystów, osiągnie on w zakresie pakietów turystycznych jedynie bardzo niewielki wzrost. Wynika to z faktu przesuwania się ruchu turystycznego od touroperatorów do tanich linii. Spory spadek sprzedaży najprawdopodobniej wykaże Thomas Cook, mniejszy TUI Travel, niewielkie wzrosty DER Touristik i Alltours, około 10-procentowy wzrost ma osiągnąć lubiany przez agentów FTI, a nawet ponad 20-procentowy bardzo lubiany Schauinsland Reisen.
3. Coraz więcej wskazuje na to, że główny potencjalny konkurent biur podróży, czyli Ryanair w 2015 roku nie zwiększy istotnie siatki połączeń na kierunkach turystycznych, pomimo faktu, że jego samoloty latają mocno wypełnione, a ceny biletów są sporo wyższe niż przed rokiem. Główną przyczyną jest brak nowych samolotów. Wygląda więc na to, że rok 2015 będzie być może ostatnią szansą dla organizatorów na poprawę swoich pozycji na polskim rynku turystyki wyjazdowej. Potem, czyli po rozpoczęciu ofensywy biznesowej przez tanie linie, może być to już znacznie trudniejsze zadanie.

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.