Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

poniedziałek, 29 wrzesień 2014 11:06

Ceny lat minute znowu ostro poszły w dół

Napisane przez AG
W oazie tunezyjskiej W oazie tunezyjskiej AG

Dużo tańsze były Turecka Riwiera i Tunezja – o 313 i 176 złotych, w mniejszym stopniu Kanary i Turcja Egejska – o 136 i 133 złote, a droższe niż w 2013 roku stały się już Synaj i egipskie wybrzeże – o 21 oraz 19 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje po raz ostatni końcówkę sezonu letniego.

Analiza, że w czwartym tygodniu września po tygodniowej przerwie wróciliśmy do obniżek średnich cen imprez last minute. Spadły one o 58 złotych (poprzednio wzrosły o 65 złotych). Najbardziej potaniały Cypr, Turcja Egejska oraz Maroko - średnio o 227, 219 i 142 złote, a festiwal wzrostów kontynuował Synaj i egipskie wybrzeże – o 119 i 93 złote.
Ceny końca sezonu ponownie pokazały sytuację, że są one na sześciu głównych kierunkach niższe (Bułgaria i Kreta wypadły już z zestawienia 8 destynacji) od poziomów sprzed roku, ale różnica była mniejsza niż zazwyczaj i wyniosła 120 złotych (poprzednio 129 złotych). Dużo tańsze były Turecka Riwiera i Tunezja – o 313 i 176 złotych, w mniejszym stopniu Kanary i Turcja Egejska – o 136 i 133 złote, a droższe niż w 2013 roku stały się już Synaj i egipskie wybrzeże – o 21 oraz 19 złotych.
Z kolei średnia cen last minute u najtańszych touroperatorów (wyjazdy w dniach 06.10 – 19.10.2014) wzrosła zaledwie o złotówkę, a przed rokiem wzrosła ona o 22 złote. Najbardziej podrożały lasty na egipskie wybrzeże i na Synaj - o 65 i 60 złotych, a potaniały do Turcji Egejskiej i na Turecką Riwierę – odpowiednio o 120 i 45 złotych. Stabilizacja średnich cen lastów oraz ich wzrost rok temu spowodowały że ich przecena w relacji do cen ubiegłorocznych uległa zwiększeniu. W ostatnim tygodniu września były one średnio o 144 złote niższe niż przed rokiem (tydzień temu różnica wynosiła 123 złote).
Nadal obserwujemy bardzo zmienne relacje cen last minute w biurach wobec cen roku ubiegłego, ponieważ w okresie ich sprzedaży touroperatorzy znajdują się zazwyczaj w całkowicie różnej sytuacji popytowo-podażowej. Obecnie dużo niższe ceny lastów oferują Exim Tours, Neckermann, TUI oraz ponownie Alfa Star - średnio o 271, 228,198 i 186 złotych. Taniej niż rok temu sprzedaje też Wezyr – o 80, a nieznacznie taniej Rainbow Tours oraz Itaka – o 12 i 9 złotych. Wyżej niż w roku ubiegłym ceni się tylko Sun & Fun – o 127 złotych. W bieżących porównaniach na oferowanych przez biura kierunkach i w klasach hoteli, najniższe ceny oferują Alfa Star, Wezyr oraz Exim Tours, a zdecydowanie najdroższym touroperatorem w zestawieniu nadal tradycyjnie pozostaje Neckermann (patrz: http://wczasopedia.pl/porownanie-cen.html ).

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA powiedział: „Od kilku miesięcy notujemy ujemną różnicę średnich cen imprez wakacyjnych wobec sezonu 2013 zwłaszcza przed szczytem sezonu oraz w końcowej jego fazie . Te niższe średnie ceny wywierają negatywny wpływ na marże realizowane na sprzedaży wycieczek, tym bardziej, że w ostatnich tygodniach kursy walut nie sprzyjają już touroperatorom. Znacznie wzrosła jednak liczba klientów (szczególnie czarterowych) i widać poprawę na kierunkach egipskich. Te dwie przeciwstawne tendencje określą ostateczną kondycję finansową biur podróży."

Nowym tegorocznym zjawiskiem na rynku wycieczek jest bardzo duże rozchwianie ich cen i to zarówno w ujęciu dziennym, jak i pomiędzy poszczególnymi fazami sezonu. Przed wakacjami mieliśmy dużą nadpodaż wycieczek i ceny dużo niższe niż przed rokiem. Cięcia programów i działania na rzecz konsolidacji i/lub rezygnacji z wylotów z niektórych lotnisk, które duże biura podjęły w maju i czerwcu, przyczyniły się do przejściowej stabilizacji cen, a w sierpniu wycieczek nawet brakowało i w rezultacie średnie ceny lastów stały się nawet wyższe od bardzo wysokich poziomów ubiegłołorocznych. Po wakacjach nadpodaż wróciła i ceny ponownie kształtują się istotnie poniżej poziomów z roku 2013.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl dodał: „W tym sezonie wśród polskich turystów największą karierę zrobiła wcale nie najtańsza Grecja. jesteśmy tam nacją, która notuje największą dynamikę wzrostu liczby odwiedzających przekraczającą (do sierpnia) średnio 45 procent. Szczególnym wzięciem cieszyła się wyspa Kos, na której wzrost liczby turystów z Polski osiągnie 60 procent, a kierunek ten powinien wyprzedzić nawet tak uznaną całoroczną destynację, jaką jest Teneryfa. Coraz wyraźniej widoczny jest też powrót Egiptu do łask turystów i to nie tylko w last minute, ale również na odleglejsze terminy, co wraz z drożejącym dolarem powoduje wzrosty cen na tym kierunku."

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.