Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 08 wrzesień 2014 16:01

UOKiK: mniej skarg na biura podróży

Napisane przez Marzena Zarzycka
Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK Małgorzata Cieloch, rzecznik UOKiK archiwum UOKiK

Spadła liczba skarg na biura podróży, które wpływają do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Według rzeczniczki urzędu, jest to spowodowane brakiem bankructw biur podróży, a także ścisłą kontrolą ze strony UOKiK.

Jak podaje w wywiadzie z Polskim Radiem Małgorzata Cieloch, rzeczniczka UOKiK, w tym roku konsumenci rzadko skarżyli się na biura podróży.

„Jeśli już zgłaszano jakieś uwagi to najczęściej dotyczyły one niewywiązywania się przez biura z umowy, którą podpisały z klientem - chodzi na przykład o nieodpowiedni standard hotelu, opóźnienia bądź przesunięcia lotów, wypłynięcia." - informuje Małgorzata Cieloch.

Zasługę podniesienia standardów obsługi klienta UOKiK przypisuje sobie. Jak twierdzi Małgorzata Cieloch, „mała liczba skarg, która w tym roku trafiła do Urzędu być może jest wynikiem tego, że rynek turystyczny był w latach poprzednich często kontrolowany przez UOKiK. Poza tym, w tym roku biura turystyczne upadały zdecydowanie rzadziej niż w latach poprzednich."

Dodaje też, że nie spodziewa się, aby liczba skarg wzrosła w najbliższych miesiącach, choć to właśnie okres powakacyjny był zawsze najbardziej intensywnym jeśli chodzi o liczbę składanych skarg.

Komentarz autorki:
Warto dodać, że w Polsce biura turystyczne już od wielu lat kontrolowane są przez liczne instytucje. Gdy w branży dzieje się źle,odpowiedzialność za ten stan urzędy przenoszą na przedsiębiorców. Gdy zaś sytuacja się poprawia, przypisują sobie zasługi twierdząc, że ich funkcja kontrolna nareszcie przynosi pożądane rezultaty. Ciężko ocenić, jak jest naprawdę, logiczne byłoby jednak uznać, że skoro nie zmieniły się narzędzia kontrolne, to nie były one motorem dla poprawy sytuacji w branży. Zmniejszenie liczby składanych do urzędu skarg jest więc zapewne efektem poprawiających się standardów i rozwoju polskiego rynku turystycznego.