TFG: blisko 4,6 mln podróżnych w I półroczu 2024 roku
Rośnie liczba osób korzystających ze zorganizowanych wyjazdów turystycznych. Z danych Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG) wynika, że tylko w pierwszym półroczu 2024 roku na wykupienie takiej podróży zdecydowało się blisko 4,6 mln turystów. Dla porównania, rok wcześniej było to ok. 4 mln osób, a dwa lata temu w tym samym okresie – ok. 3,2 mln osób.
Od stycznia do czerwca 2024 roku organizatorzy turystyki oraz przedsiębiorcy umożliwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych zawarli blisko 1,6 mln umów. Objęły one blisko 4,6 mln podróżnych. Wybierali oni głównie wycieczki zagraniczne – zarówno europejskie, jak i pozaeuropejskie.
Na taką ofertę zdecydowało się ok. 3,5 mln osób, z czego 2,7 mln podróżnych wybrało zagraniczne imprezy turystyczne z lotem czarterowym. Imprezy turystyczne w Polsce i krajach ościennych wykupiło w pierwszym półroczu 2024 roku ok. 1,1 mln turystów. W tej kategorii w ostatnich latach zaobserwować można systematyczny spadek, podczas gdy liczba osób korzystających z wyjazdów zagranicznych wyraźnie rośnie.
Według danych TFG, w pierwszym półroczu 2024 roku dwóch przedsiębiorców turystycznych ogłosiło niewypłacalność. Jednak w skali całej branży (ponad 5 tys. firm) jest to naprawdę niewiele. W ubiegłym roku co prawda nie odnotowano żadnego takiego przypadku, jednak we wcześniejszych latach również dochodziło do kilku upadłości rocznie.
Fundusz podkreśla, że tylko wyjazd z legalnie działającym biurem, ujętym w prowadzonej ewidencji i niewykreślonym z niej (bezpłatny dostęp na ewidencja.ufg.pl), zapewnia wsparcie finansowe w razie niewypłacalności organizatora imprezy lub odwołania imprezy z powodu zaistnienia zdarzeń takich jak działania wojenne, nagłe zjawiska klimatyczne, etc.
POWIĄZANE WPISY
30 stycznia 2026
Merigo zaprasza na 10. edycję cyklu szkoleń dla branży turystycznej. Spotkania odbędą się w Gdańsku, Poznaniu i Krakowie
Merigo zaprasza przedstawicieli branży turystycznej do udziału w jubileuszowej, 10.…
0 Komentarzy1 Minuty
29 stycznia 2026
Fru wprowadza nową subskrypcję. Upgrade pozwoli podróżnym zaoszczędzić i zapewni ochronę przy odwołaniu lotu
Fru wprowadza roczną subskrypcję Upgrade, która umożliwia podróżnym oszczędzanie na…
0 Komentarzy1 Minuty
29 stycznia 2026
Nowe sklepy Baltony na Lotnisku Chopina w Gdańsku. Butik La Maison du Luxe wzmocni ofertę premium
Baltona, jedna z największych polskich sieci sklepów w portach lotniczych, otworzyła na…
0 Komentarzy2 Minuty
21 stycznia 2026
PKO Bank Polski wraz z eSky uruchamiają wspólną usługę do rezerwacji podróży
PKO Bank Polski i eSky.pl uruchamiają nową usługę „Podróże z eSky”. Dzięki niej klienci…
0 Komentarzy1 Minuty
20 stycznia 2026
Angola stawia na MICE i przygotowuje się do organizacji międzynarodowych wydarzeń
Angola wzmacnia swoje zaangażowanie w rozwój turystyki biznesowej i segmentu MICE jako…
0 Komentarzy4 Minuty
20 stycznia 2026
Costa Cruises prezentuje ofertę rejsów 2026–2027 podczas roadshow w Polsce
Włoska linia rejsowa Costa Cruises zrealizowała swoje pierwsze roadshow w Polsce,…
0 Komentarzy3 Minuty
20 stycznia 2026
Branża turystyczna spotkała się w Krakowie na IV Jarmarku GAR
15 stycznia w hotelu Radisson RED w Krakowie odbył się IV Jarmark Turystyczny GAR,…
0 Komentarzy1 Minuty
20 stycznia 2026
Fru.pl: najtańsze bilety lotnicze są w styczniu. Różnice cen sięgają nawet 86 proc.
Początek roku to najlepszy moment na rezerwację lotów wynika z analizy platformy Fru.…
0 Komentarzy4 Minuty
20 stycznia 2026
Seniorzy chcą podróżować cyfrowo, ale potrzebują wsparcia. Wyniki badania Akademii Seniora Vasco
Seniorzy są coraz bardziej otwarci na cyfrowe rozwiązania w podróżowaniu, jednak nadal…
0 Komentarzy3 Minuty










