12. Dni Twierdzy Poznań zakończone. Historyczne obiekty przyciągnęły wielu odwiedzających

W miniony weekend 24-25 sierpnia 2024 odbyły się 12. Dni Twierdzy Poznań. Forty, schrony i podziemia odwiedziło wielu turystów.
W tegorocznym programie znalazło się 30 miejsc i atrakcji. Ponadto przez lata impreza zdobyła wierną publiczność, która chętnie odwiedza znane już miejsca, lecz również poszukuje nowości. Tak było również w tym roku. Popularnością cieszył się Fort VI na poznańskich Podolanach, który odwiedziło 1500 osób. Natomiast do Fortu Ia na Starołęce, znajdującego się pod opieką Porozumienia dla Twierdzy Poznań dotarło około tysiąca osób.
W podziemiach willi przy ul. Berwińskiego 5, która dziś jest siedzibą radia, znajduje się schron przeznaczony dla hitlerowskiego namiestnika tzw. Kraju Warty Arthura Greisera. To najmniejszy obiekt w programie Dni Twierdzy Poznań. Na raz może tam przebywać maksymalnie 5-6 osób. Pomimo to przez weekend przewinęło się przez ten schron 700 osób.
W tej samej dzielnicy, na Łazarzu znajduje się schron w piwnicach budynku mieszkalnego z lat 50. XX wieku. To nowość w programie Dni Twierdzy Poznań. Inicjatywa Oś 64 (Jeżyckie Centrum Kultury) udostępniła tego typu obiekt po raz pierwszy. Odwiedziło go 400 osób.
Ponad 700 odwiedzających dotarło do Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii „Poznań”, zlokalizowanych w Parku Cytadela, czyli dawnym Forcie Winiary – największym tego typu forcie XIX-wiecznej Europy.
Spośród nowości wzięciem cieszył się również nocy spacer z Pasjonatami Podziemi po nigdy wcześniej nie udostępnianym, wysadzonym Forcie IV i wycieczka „Mało znane….zachowane…ale nie oblegane” z historykiem Piotrem Koteckim.
Twierdzę Poznań można było zwiedzać na dwóch kółkach podczas Fortecznego Rajdu Rowerowego zorganizowanego przez Akademię Myśli. Dzięki zaangażowaniu Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Sp. z o.o. w Poznaniu wróciła Forteczna Linia Autobusowa, dzięki której można było odwiedzić wszystkie miejsce zawarte w programie Dni Twierdzy Poznań.
POWIĄZANE WPISY
5 grudnia 2025
Triverna.pl: Rekordowy grudzień w hotelach. Najwyższe ceny w górach
Z danych portalu Triverna.pl wynika, że grudzień w polskich hotelach zapowiada się…
0 Komentarzy3 Minuty
5 grudnia 2025
Profitroom: Podlaskie hotele odnotowują 50,4 proc. wzrost rezerwacji. Na wynik wpływa Podlaski Bon Turystyczny
Według danych Profitroom liczba rezerwacji hotelowych w województwie podlaskim w okresie…
0 Komentarzy3 Minuty
5 grudnia 2025
Sopocka Organizacja Turystyczna zaprasza do udziału w „Sopockich Perłach”
Sopocka Organizacja Turystyczna rozpoczyna siódmą edycję konkursu „Sopockie Perły”.…
0 Komentarzy1 Minuty
5 grudnia 2025
Sezon narciarski w Wiśle otwarty. Skolnity gotowy na narciarzy
Sezon narciarski na stacji Skolnity w Wiśle rozpocznie się dziś, 5 grudnia, o godzinie…
0 Komentarzy1 Minuty
4 grudnia 2025
Travelist.pl rusza z zimowym konkursem fotograficznym
Travelist.pl uruchomił konkurs fotograficzny „Jedź na ferie - wygraj wakacje”, w którym…
0 Komentarzy2 Minuty
4 grudnia 2025
Accor mianuje Karelle Lamouche CEO na Europę i Afrykę Północną
Grupa hotelowa Accor ogłosiła powołanie Karelle Lamouche na stanowisko CEO…
0 Komentarzy2 Minuty
3 grudnia 2025
Rusza 8. edycja konkursu fotograficznego #LubelskieTravel
Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna otwiera nabór do kolejnej edycji konkursu…
0 Komentarzy1 Minuty
3 grudnia 2025
WP Holding sprzedaje Fluege.de chińskiej grupie Tongcheng Travel
Fluege.de ma nowego właściciela. WP Holding zawarło umowę sprzedaży Invia Flights Germany…
0 Komentarzy1 Minuty
3 grudnia 2025
ULC rusza z nową edycją kampanii „Nie pakuj się w kłopoty”
Urząd Lotnictwa Cywilnego rozpoczął nową edycję kampanii edukacyjnej „Nie pakuj się w…
0 Komentarzy2 Minuty










