Agenci Rejsclubu w tarapatach
Upadek biura Rejsclub ma fatalne konsekwencje dla niektórych agentów, którzy odsprzedawali jego produkty klientom korporacyjnym.
Czytaj więcej...
Antypromocyjny sPOT
Oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego na temat obozów śmierci z czasów II wojny światowej zostało zamieszczone na głównej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i na stronach większości ZOPOT-ów. Wywołało to sprzeciw przedstawicielki środowiska naukowego.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Agenci Rejsclubu w tarapatach
  • Antypromocyjny sPOT
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 30 czerwiec 2014 15:04

Festiwal żydowski w Koszycach

Napisane przez AG
MAZAL TOV! w roku 2013: Ofri Nehemya - perkusja z zespołu Avishai Cohen MAZAL TOV! w roku 2013: Ofri Nehemya - perkusja z zespołu Avishai Cohen archiwum MAZAL TOV!

MAZAL TOV! Jest to pierwszy festiwal kultury żydowskiej na Słowacji, którego nazwę można luźno tłumaczyć jako „Dużo szczęścia!". Szczęście jest tym, czego wspólnocie żydowskiej na Słowacji często brakowało. Festiwal chce przybliżyć szerokiemu społeczeństwu bogactwo żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Częścią programu są koncerty, wystawy, workshopy, wykłady, dyskusje prowadzone przez judaistów i artystów, którzy przybliżą przekaz judaizmu. Organizatorzy festiwalu nawiązali współpracę z odnoszącym sukcesy Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie, oraz z żydowskimi miejscowościami w Pradze i Budapeszcie.

Ważnym gościem festiwalu jest sześcioosobowa kapela theAngelcy (5 lipca o godz. 20.00), która została założona w gorącym Tel Avive w roku 2011. Od wtedy nieprzerwanie podbija serca słuchaczy w radiach i klubach muzycznych, nie tylko w Izraelu. Unikatowe połączenie instrumentów smyczkowych i dętych, perkusji, gitar i wokali opiera się na tradycyjnym folku, blues, reggae, na utworach Leonarda Cohena, czy Boba Dylana.
Pomimo tego, że 4 państwa Grupy Wyszehradzkiej są pod względem geograficznym i kulturalnym stosunkowo sobie bliskie, ich obecne sceny różnią się pod względem muzyki żydowskiej. Na festiwalu połączy ich nowy projekt Muzyka Żydowska Grupy Wyszehradzkiej. Koncert otwierający festiwal (4 lipca o godz. 18.00) będzie należał do lidera zespołu Budapest Klezmer Band Ferenca Jávoriego z tutejszą formacją Kaschauer Klezmer Band. Jávori jest kompozytorem, pianistą, śpiewakiem, jedną z głównych osobistości ruchu revival muzyki klezmerskiej. Koszyccy klezmerzy wyraźnie inspirowali się jego aranżerami, jednak ich bezpośrednia współpraca muzyczna rozpocznie się tak naprawdę dopiero na tym koncercie.
Kapela Max Klezmer Band (4 lipca o godz. 20.00) pierwotnie czerpała tradycyjną muzykę żydowską od polskiego Krakowa. Stopniowo dzięki innowacyjnym aranżerom stworzyła swój indywidualny styl z elementami jazzu, muzyki indyjskiej i bałkańskiej. Dla gości obydwóch piątkowych koncertów będzie bez wątpienia ciekawe porównanie polskiej, węgierskiej i słowackiej sceny klezmerskiej oraz tradycyjnej muzyki klezmerskiej z jej innowacyjną formą.
W niedzielny wieczór odbędzie się czytanie znanej blogerki Beáty Beregrad Grünmannovej połączone z pieśniami żydów sefardyjskich w wykonaniu czeskiego zespołu EldoraRE (6 lipca o godz. 18.00).
MAZAL TOV! To okazja także dla młodych artystów. Przygotują wystawę fotografii Żydowskie Rysunki i quiz , który sprawdzi wiadomości z kultury, sztuki i tradycji żydowskiej (5 lipca.). Festiwalową atmosferę uzupełni degustacja żydowskich potraw, wina i muzyki w winotece Nasz świat (4 lipca07.) oraz sierpniowe wędrówki żydowskie (2 lipca).

www.mazaltov.sk.