Agenci Rejsclubu w tarapatach
Upadek biura Rejsclub ma fatalne konsekwencje dla niektórych agentów, którzy odsprzedawali jego produkty klientom korporacyjnym.
Czytaj więcej...
Antypromocyjny sPOT
Oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego na temat obozów śmierci z czasów II wojny światowej zostało zamieszczone na głównej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i na stronach większości ZOPOT-ów. Wywołało to sprzeciw przedstawicielki środowiska naukowego.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Agenci Rejsclubu w tarapatach
  • Antypromocyjny sPOT
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 02 czerwiec 2014 11:56

Koszyce korzystają z tego, że były Europejską Stolicą Kultury

Napisane przez AG
Ulica Główna w Koszycach Ulica Główna w Koszycach AG

Słowackie miasto Koszyce były Europejską Stolicą Kultury w roku 2013. kilka lat przygotowań do tego, sam rok 2013, dały miastu bardzo pozytywnego "kopa". Miasto odżyło, zaczyna przyciągać turystów, śmielej niż przed laty chwali się swoimi atrakcjami, wprowadza Kartę Koszycką.

Koszyce zanotowały w 2013 roku 20 procentowy wzrost liczby turystów. Najwięcej było Niemców, Węgrów, Czechów i Polaków. Tych ostatnich ok. 150 tysięcy, w tym wielu jednodniowych.
Samoloty lądujące w Koszycach przylatują z Wiednia, Pragi, Bratysławy, Londynu, Dusseldorfu i Monachium. Wielu turystów zagranicznych korzysta z lotniska w Budapeszcie, to tylko 3 godziny jazdy samochodem od Koszyc. Koszyce dysponują ok. 3 000 miejsc noclegowych.
Gdy zakończył się rok, w którym miasto było Europejską Stolicą Kultury (ESK), utworzono spółkę K-13 Koszyckie Centrum Kulturalne. Zajmuje się ono m.in. użytkowaniem miejsc, które zostały udostępnione turystom w ramach projektu ESK. Koszyce w ramach projektu ESK otrzymały 85 mln euro. Z tego 65 wydano na inwestycje a 10 na imprezy kulturalne. Jedną z inwestycji była adaptacja starych budynków koszarowych (kosztowało to 27 mln euro) na Centrum Kulturalne. Znajdują się tu m.in. galerie, sale wystawowe, Steel Park (budynek z ekspozycją interaktywną pokazującą czym zajmuje się największy pracodawca w tej części Słowacji, huta Steel), sceny, sale konferencyjne. Wstęp na teren parku kulturalnego jest darmowy, biletu kupowane są jedynie do Steel parku i na koncerty.
Jeszcze przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu letniego w Koszycach zacznie funkcjonować Karta Koszycka. Jej posiadacze będą mogli poruszać się za darmo środkami komunikacji miejskiej oraz wchodzić do wielu muzeów za darmo lub ze znaczna zniżką.