Agenci Rejsclubu w tarapatach
Upadek biura Rejsclub ma fatalne konsekwencje dla niektórych agentów, którzy odsprzedawali jego produkty klientom korporacyjnym.
Czytaj więcej...
Antypromocyjny sPOT
Oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego na temat obozów śmierci z czasów II wojny światowej zostało zamieszczone na głównej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i na stronach większości ZOPOT-ów. Wywołało to sprzeciw przedstawicielki środowiska naukowego.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Agenci Rejsclubu w tarapatach
  • Antypromocyjny sPOT
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi

Reklama

Reklama

Reklama

środa, 30 kwiecień 2014 10:53

Maj w Trokach

Napisane przez AG
Zamek w Trokach Zamek w Trokach AG

Troki są niedużym miastem oddalonym zaledwie 27 km od Wilna, które trwale wpisało się w historię Litwy. W Trokach, a właściwie w pobliskiej wsi Stare Troki znajdowała się pierwsza stolica Litwy. Związane trwale z historią Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Troki są celem wycieczek polskich odwiedzających Litwę

Troki znane są przede wszystkim z położonego na wyspie jeziora Galwe średniowiecznego zamku. W tym roku zamek będzie dostępny dla zwiedzających w nocy 16 maja, w ramach organizowanej w wielu miastach Nocy Muzeów. W Zamku na Wyspie w sezonie letnim organizowane są turnieje rycerskie. Na zamku oraz w położonym po drugiej stronie jeziora pałacu w Zatroczu organizowane są cyklicznie koncerty muzyki kameralnej.
Wcześnie, bo 11 maja organizowany jest w Trokach półmaraton wiodący malowniczą trasą wzdłuż jeziora Galwe zaś pod koniec wiosny na jeziorze odbywają się regaty wioślarskie inaugurujące sezon żeglarski. W organizowanych na Litwie biegach masowych bierze udział coraz większa ilość biegaczy z Polski.
Ważnym elementem kultury Trok jest istniejące tu do dziś skupisko ludności karaimskiej. Karaimowie zostali sprowadzeni do Trok z Krymu przez księcia Witolda i mimo zmieniających się okoliczności zamieszkują wciąż miejscowość. Cenieni za lojalność i legendarną uczciwość cieszyli się uznaniem kolejnych władców, a jeden z pochodzących z Trok Karaimów był nawet lekarzem nadwornym Jana III Sobieskiego. Obecnie zabudowę karaimską można zobaczyć głównie wzdłuż ulicy Karaimskiej, gdzie oprócz charakterystycznych domów mieszkalnych stoi XVIII-wieczna kiernesa – dom modlitwy. Kuchnia karaimska to kolejna rzecz, dla której warto przyjechać do Trok Niezrównane w smaku kibiny podawane są w miejscowych lokalach gastronomicznych, z których jeden może się poszczycić odznaką „Funduszu Dziedzictwa Kulinarnego" oraz posiada „Certyfikat produktu dziedzictwa kulinarnego."