Agenci Rejsclubu w tarapatach
Upadek biura Rejsclub ma fatalne konsekwencje dla niektórych agentów, którzy odsprzedawali jego produkty klientom korporacyjnym.
Czytaj więcej...
Antypromocyjny sPOT
Oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego na temat obozów śmierci z czasów II wojny światowej zostało zamieszczone na głównej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i na stronach większości ZOPOT-ów. Wywołało to sprzeciw przedstawicielki środowiska naukowego.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Agenci Rejsclubu w tarapatach
  • Antypromocyjny sPOT
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi

Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 24 kwiecień 2014 22:02

Macedonia nieodkryta przez Polaków

Napisane przez AG
Monastyr św. Jovana Kaneo nad jeziorem Ochrydzkim Monastyr św. Jovana Kaneo nad jeziorem Ochrydzkim archiwum macedonia-timeless.com

O 100 proc. więcej polskich turystów, w porównaniu z rokiem poprzednim, odwiedziło Macedonię w roku 2013. Jednak było ich tylko 15 tysięcy, ten mały kraj, o powierzchni zaledwie 25 713 kilometrów kwadratowych wciąż czeka na "odkrycie" przez Polaków.

Niestety, Polska nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Macedonią, można latać z przesiadką w Wiedniu lub Belgradzie.
kilka polskich biur organizuje wycieczki objazdowe po tym kraju, najczęściej łączone są one ze zwiedzaniem Czarnogóry, Chorwacji lub Albanii. Polscy turyści spędzają najczęściej w Macedonii 3 noclegi.

Ljupco Mihalovski z warszawskiego biura Przedstawicielstwa Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu przy ambasadzie Macedonii, powiedział: "Zaletą Macedonii jest różnorodność oferty, przenikanie kultur. Mamy w kraju ponad 950 cerkwi i monastyrów, ponad 22,5 tys. ikon, trzy parki narodowe, mamy 43 jeziora, z najsłynniejszym jeziorem Ochrydzkim, doskonałą kuchnię i wina."

Atutem cenionym przez turystów są ceny - noclegi w pensjonatach można znaleźć już za 6-10 euro, obiad kosztuje już od 5 euro.
Macedonię bardzo chętnie odwiedzają Holendrzy, najczęściej spędzają tutaj 7-14 dni, duża grupę stanowią także Niemcy, Rosjanie, Finowie, Serbowie. Oprócz klasztorów i monastyrów, chrześcijanie chętnie odwiedzają muzeum Matki Teresy z Kalkuty w Skopje, gdzie się urodziła. Grecy najchętniej odwiedzają tutejsze kasyna gry, Turcy chętnie zaglądają do muzeum Ataturka w Bitoli. Twórca nowoczesnej Turcji spędził tu dzieciństwo, chodził do szkół, ukończył wyższą szkołę wojskową, przeżył swoją wielką miłość.
Oprócz wspomnianego jeziora Ochrydzkiego dużym powodzeniem cieszy się okręg winiarski Tikves.
Mimo, że w kraju istnieją cztery ośrodki narciarskie, to oczywiście nie przyciągają one zbyt wielu gości zagranicznych, ok. 90 proc. turystów przyjeżdża tutaj w sezonie letnim.
Macedonia reklamuje się jako "kraj przygody". Turyści mają możliwości uprawiania wielu rodzajów turystyki aktywnej. Najpopularniejszym regionem do tego typu wypoczynku jest kanion Matka.
Dużą cześć gości przyjeżdża tutaj, by cieszyć się wspomnianą kuchnią, poznać tradycję, uczestniczyć w plenerowych imprezach. Najsłynniejszą z nich jest mający wieloletnią tradycję festiwal wina - Tikeskigrozdaber.
Macedonii zależy na polskich turystach, stuprocentowy wzrost liczby turystów z naszego kraju musi cieszyć, ale liczba ich może z pewnością rosnąc w podobny sposób każdego roku. Potrzebna jest jednak bardziej agresywna promocja, współpraca z polskimi biurami podróży. Ta ostatnia już się zaczeła - organizatorem prezentacji Macedonii dla dziennikarzy byłą Polska Izba Turystyki.