Napiszmy ustawę o POT
W Ministerstwie Sportu i Turystyki trwają prace nad nową ustawą o Polskiej Organizacji Turystycznej. III Forum Promocji Turystycznej to świetna okazja, by przedyskutować jej założenia.
Czytaj więcej...
Grecos - akcja promocyjna Plażowa wiosna
Plażowa Wiosna, czyli Grecja tańsza od kwietnia do czerwca Kos i Rodos – do 400 zł taniej, dla Grecji kontynentalnej ceny niższe o nawet 500 złotych.
Czytaj więcej...
Beáta Egriová chce promować nieznaną Słowację
Trudno jest być następcą Jána Bošnoviča, ale będę kontynuować jego pracę.
Czytaj więcej...
II Rada spróbuje doradzić Bańce
4 marca w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki odbyło się inauguracyjne posiedzenie Społecznej Rady Turystyki II kadencji.
Czytaj więcej...
Cypr - 2017 rok lepszy o 14,6 proc.
W 2017 roku Cypr odwiedziło 3 652 073 turystów, o 14,6 proc. więcej niż w roku 2016, kiedy odnotowano ich 3 186 531. To rekordowy roczny wzrost w historii cypryjskiej turystyki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Napiszmy ustawę o POT
  • Grecos - akcja promocyjna Plażowa wiosna
  • Beáta Egriová chce promować nieznaną Słowację
  • II Rada spróbuje doradzić Bańce
  • Cypr - 2017 rok lepszy o 14,6 proc.

Reklama

wtorek, 22 kwiecień 2014 18:10

Druskienniki ochodzą 220-lecie

Napisane przez AG
Druskienniki ochodzą 220-lecie archiwum druskinnikai.lt

W tym roku mija 220 lat od powstania uzdrowiska w Druskiennikach. W 1794 roku, dzięki królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu Druskienniki zyskały status uzdrowiska. Zbadanie składu chemicznego słonych wód wykluczyło, co prawda możliwość pozyskiwania soli jadalnej z wody, ale za to odkryto, że woda ta ma skład podobny do innych europejskich wód uznawanych za zdrowotne.

Kolejne ekspertyzy przeprowadzone przez jednego z profesorów Uniwersytetu Wileńskiego potwierdziły walory druskiennickich wód, a car Mikołaj I zezwolił na rozwój uzdrowiska. Na lata 30 XX wieku przypada rozkwit nowoczesnego leczenia z wykorzystaniem wody i co za tym idzie dynamiczny rozwój miejscowości. Powstała wówczas elegancka charakterystyczna zabudowa zdrojowa, którą do dziś można spotkać w centrum Druskiennik.

Obecnie w leczeniu na terenie Druskiennik wykorzystuje się zarówno wody jak i błota lecznicze (borowinę). Druskienniki słyną z leczenia wielu schorzeń: kręgosłupa, dróg oddechowych, układu krążenia, układu pokarmowego, reumatologicznych i skórnych i są jednym z bardziej znanych i popularnych wśród Polaków całorocznych uzdrowisk balneologicznych. 7 istniejących tu sanatoriów, w tym 1 uzdrowisko balneologiczne, lecznica oraz centra SPA korzystają z 7 źródeł wody mineralnej. W terapii wykorzystywana jest także borowina oraz mikroklimat. Personel medyczny oferuje diagnostykę i zabiegi na najwyższym poziomie.

11 kwietnia w głównym parku miejskim zainaugurowane zostały obchody 220-lecia istnienia uzdrowiska Druskienniki. Pierwszą imprezą z cyklu kilkutygodniowych obchodów było Święto Narcyzów. 220 tysięcy posadzonych cebulek, po jednym tysiącu na każdy rok istnienia uzdrowiska Druskienniki zaczęło już kwitnąć. Pierwsze z nich zdecydowano się posadzić już trzy lata temu (najpierw 30 tysięcy, a w zeszłym roku dosadzono 190 tysięcy). Przez cały sezon wiosenny i letni będą się odbywać koncerty, wystawy, kiermasze, zawody oraz pokazy cyrkowe, klaunów itp.
31 maja odbędzie się kulminacja obchodów, której głównym elementem będzie wielkie widowisko w 4D nad jeziorem Druskonis z wykorzystaniem muzyki i malarstwa Mikołaja Cziurlionisa, który w latach 1878-85 mieszkał i tworzył w Druskiennikach.
27 czerwca w Druskiennikach będzie można kibicować biorącym udział w światowych mistrzostwach rajdowych. Będzie to debiut Litwy w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA.
24 sierpnia nad „Snow Areną" zawisnąć ma największa rzeźba świata – „Like".