Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Antypromocyjny sPOT
Oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego na temat obozów śmierci z czasów II wojny światowej zostało zamieszczone na głównej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i na stronach większości ZOPOT-ów. Wywołało to sprzeciw przedstawicielki środowiska naukowego.
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Antypromocyjny sPOT
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji

Reklama

Reklama

Reklama

piątek, 19 styczeń 2018 10:53

Innowacje w światowej turystyce nagrodzone

Napisane przez
schemat systemu STS schemat systemu STS UNWTO

Po raz czternasty Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przyznała nagrody za najbardziej innowacyjne pomysły i projekty w światowej turystyce.

Prestiżowe nagrody wręczono 17 stycznia podczas targów FITUR. Jak twierdzi UNWTO, ich celem jest promowanie innowacyjności i jakości w turystyce, wyróżnianie wyjątkowych projektów, a także promowanie etyki. Do tej pory UNWTO wyróżniła ponad 70 instytucji, których działalność była zgodna z polityką i programem UNWTO.

Myślą o przyszłych pokoleniach

Nagrodę za innowacyjną strategię dla całego kraju, wdrożoną przez instytucją rządową, zgarnęli Portugalczycy (Turismo de Portugal). Ich narodowa organizacja turystyczna doceniona została za program TTT (Tourism training talent), ogólnokrajowe przedsięwzięcie mające na celu szkolenie nowych kadr w turystyce, w powiązaniu z narodową strategią dla tego sektora. 

UNWTO doceniło przede wszystkim wizjonerskie podejście koncentrujące się na przyszłych pokoleniach, a także wyraźne przyczynienie się projektu do podniesienia konkurencyjności Portugalii jako kierunku turystycznego.

Technologie w służbie turystycznej strategii

Hiszpanie zostali z kolei docenieni za innowacyjność w badaniach i technologii. Chodzi o wdrożony przez SEGITTUR projekt Smart Tourism System (STS). Zintegrowana platforma do pozyskiwania i zarządzania danymi o ruchu turystycznym pozwala zbierać informacje z wielu źródeł, analizować je i selekcjonować na potrzeby narodowej strategii turystycznej. STS dostarcza informacji niezbędnych dla podejmowania strategicznych decyzji na poziomie rządowym, regionalnym i w sektorze prywatnym.

W kategorii poświęconej innowacjom w badaniach i technologii trzecie miejsce zajęła Chorwacka Wspólnota Turystyczna z projektem e-visitor, który był prezentowany przez dyrektor Agnieszkę Puszczewicz na II Forum Promocji Turystycznej.

Chronić przyrodę dla turystyki

W kategorii dla prywatnych instytucji zwyciężył projekt ekoturystyczny z Indii prowadzony przez Mangalajodi Ecotourism trust. Chodzi o program ochrony wyjątkowego dziedzictwa przyrodniczego w połączeniu z ekoturystyką. 

UNWTO doceniła starania o ochronę enklawy dzikiej przyrody otaczającej wioskę Mangalajodi, położoną na bagnistym terenie w północno-wschodniej części Indii i będącej naturalnym siedliskiem ponad 200 gatunków ptaków. Oraz połączenie tego z turystyką w sposób niezagrażający przyrodzie.

Na rzecz lokalnej społeczności

Czwarta kategoria przyznawana jest dla innowacyjnych projektów prowadzonych przez organizacje pozarządowe. W 2017 roku według UNWTO najlepsi byli Indonezyjczycy z aplikacją rezerwacyjną Triponyu.com. Pozwala ona rezerwować wycieczki i atrakcje bezpośrednio u przedstawicieli społeczności zamieszkujących centralny rejon Jawy i Solo. 

Wyjątkowość projektu polega na tym, że turystami zajmują się mieszkańcy, którzy do tej pory nie byli zaangażowani w pracę w turystyce. UNWTO doceniło aplikację za wkład w rozwój rynku pracy, aktywizację lokalnej społeczności i ochronę dziedzictwa kulturowego.