Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Antypromocyjny sPOT
Oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego na temat obozów śmierci z czasów II wojny światowej zostało zamieszczone na głównej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i na stronach większości ZOPOT-ów. Wywołało to sprzeciw przedstawicielki środowiska naukowego.
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Antypromocyjny sPOT
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 16 styczeń 2018 14:15

Od siedmiu lat nie było tak dobrze w turystyce

Napisane przez
Od siedmiu lat nie było tak dobrze w turystyce pixabay

Liczba międzynarodowych podróży w 2017 roku osiągnęła rekordową wysokość 1,32 mld, czyli o 7 proc. więcej niż w 2016.

Jak zaznacza w swoim raporcie Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO), liczba podróżnych udających się na wyjazd z co najmniej jednym noclegiem była najwyższa od siedmiu lat. Co więcej, ten trend ma się utrzymać w roku 2018. Spodziewana stopa wzrostu wynosi 4-5 proc.

Odbicie po kryzysie

W swoim raporcie UNWTO opiera się na danych otrzymanych z poszczególnych krajów świata. Szacując na tej podstawie, organizacja podaje, że w roku 2017 wzrost liczby podróżnych wyniósł aż 7 proc., co znacznie przewyższa stały trend wzrostów utrzymujących się przez ostatnie lata na poziomie ok. 4 proc. Takiej dynamiki nie widzieliśmy w turystyce od 2010 roku.

Jak zauważają eksperci UNWTO, w 2017 r. wiele kierunków turystycznych odbiło się po kryzysach, z którymi mieliśmy do czynienia w latach poprzednich. Turystyce pomógł też wzrost gospodarczy oraz duży popyt ze strony tradycyjnych oraz rozwijających się rynków. Zauważają, że o wiele więcej pieniędzy wydali na podróże Brazylijczycy i Rosjanie.

Miniony rok był wyjątkowo udany dla turystyki na Starym Kontynencie, a dynamika wzrostu przewyższała nawet tę światową. Z 671 mln przyjazdów Europa osiągnęła wzrost na poziomie 8 proc. Cieszy to tym bardziej, że na początku tego dziesięciolecia nasz kontynent pozostawał pod względem dynamiki mocno w tyle za „azjatyckimi tygrysami” i krajami Ameryki Południowej. Prognozowano wtedy, że turystyka w Europie będzie pomału wytracać swą dynamikę rozwoju i ustępować miejsca nowo rozwijającym się kierunkom.

Europa z największym wzrostem

Europa zawdzięcza te wzrosty przede wszystkim krajom położonym na południu i na wybrzeżu Morza Śródziemnego (wzrost o 13 proc.). Kraje te faktycznie mogą mówić o udanym sezonie, do czego przyczyniła się mniej stabilna sytuacja w krajach Afryki Północnej i odpływ turystów europejskich do destynacji uważanych za bardziej bezpieczne. Mocny, choć nie tak imponujący wzrost zanotowano w Europie Zachodniej (7 proc.), Północnej i Wschodniej (w obu przypadkach 5 proc.).

Tymczasem wzrost w regionie Azji i Pacyfiku wynosił 6 proc., jednak liczba podróżnych była dwa razy niższa niż w Europie – wynosiła 324 mln. Najwyższą dynamikę wzrostu obserwowaliśmy w rejonie Azji Południowej (10 proc.) i Południowo-Wschodniej (8 proc.).

Afryka odrabia straty

Z kolei Afryka odbiła się po kryzysie w 2016 I skończyła rok 2017 z dynamiką wzrostu na poziomie 8 proc., co w liczbach bezwzględnych oznacza 62 mln. Co prawda z powodu turystycznej zapaści Afryka Północna, odpowiedzialna za wzrosty na poziomi 13 proc., startowała z niskiej bazy, ale widać wyraźnie, że region ten nadrabia straty. 

Niezbyt wielki wzrost zanotowały oba kontynenty amerykańskie (3 proc.), jest to jednak wynik zbiorczy. Turystyka w Ameryce Południowej wzrosła o 7 proc. Niezłe wyniki miała też Ameryka Środkowa i Karaiby (po 4 proc.), które wyraźnie odzyskują turystów po kryzysie wywołanym przez huragany Irma i Maria. Wzrosty w Ameryce Północnej wynosiły ok. 2 proc., przy czym w dół ciągną Stany Zjednoczone, w górę zaś – Kanada i Meksyk.

Te dobre wyniki mają się – według prognoz – utrzymać w 2018 roku, choć dynamika wzrostu ma być nieco niższa. Obserwując bieżące trendy, UNWTO przewiduje, że utrzyma się ona na poziomie 4-5 proc., czyli nieco ponad 3,8 proc. wynikającego z długoterminowej prognozy dla lat 2010-2020.