Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
Od początku roku do 17 lipca z Polski do Chorwacji przyjechało 396 335 turystów.
Czytaj więcej...
Wprowadzić opłatę turystyczną
Najwyższy czas znieść opłatę klimatyczną w polskich miejscowościach - w większości miejsc nazwa „klimatyczna" brzmi jak kiepski żart.
Czytaj więcej...
VisitSweden stawia na zrównoważony rozwój
Organizacja Visit Sweden rozpoczęła w 2016 roku realizację projektu środowiskowego promującego zrównoważone inicjatywy na rzecz ekoturystyki i ochrony przyrody.
Czytaj więcej...
Dawid Lasek rozstaje się z MSiT
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w środę Dawid Lasek przestanie być podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za turystykę w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Czytaj więcej...
Wrocław - święto sportów nieolimpijskich
Dziesiąta edycja Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, która odbędzie się we Wrocławiu od 20 do 30 lipca, będzie największą imprezą sportową w roku 2017 w Polsce. Kto kocha sport, powinien w lipcu przyjechać do stolicy Dolnego Śląska.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Chorwacja: rekordowa liczba Polaków
  • Wprowadzić opłatę turystyczną
  • VisitSweden stawia na zrównoważony rozwój
  • Dawid Lasek rozstaje się z MSiT
  • Wrocław - święto sportów nieolimpijskich

Reklama

środa, 14 czerwiec 2017 19:22

Visit Sweden stawia na zrównoważony rozwój

Napisane przez MG
Visit Sweden stawia na zrównoważony rozwój archiwum Faramarz Gosheh/imagebank.sweden.se

Organizacja Visit Sweden rozpoczęła w 2016 roku realizację projektu środowiskowego promującego zrównoważone inicjatywy na rzecz ekoturystyki i ochrony przyrody.

Jenny Jonevret, starszy kierownik projektu w sztokholmskiej centrali Visit Sweden podkreślił: „Visit Sweden otrzymała od rządu dodatkowe dofinansowanie przeznaczone na zrównoważone działania na rzecz środowiska i ekoturystyki. Zainteresowane strony, w tym Szwedzkie Stowarzyszenie Ekoturystyki, Visita (stowarzyszenie pracodawców branży hotelarskiej i gastronomicznej w Szwecji) i organizacje turystyki regionalnej pracują nad krajową strategią ułatwiającą działania przedsiębiorców związanych z turystyką przyrodniczą w Szwecji. Plan realizowany przez Szwedzką Agencję ds. Wzrostu Gospodarczego i Regionalnego w latach 2016-2019 zakłada prace na rzecz rozwoju produktów dla przedsiębiorców prowadzących działalność w obszarze turystyki przyrodniczo-kulturowej.”

Jednym z przykładów szwedzkiego podejścia do zrównoważonego rozwoju jest Nature’s Best - ekoturystyka w Szwecji w najlepszym wydaniu

Nature’s Best to pierwsza w Szwecji turystyczna marka jakościowa i jednocześnie certyfikat przyznawany najlepszym podmiotom i produktom w branży ekoturystyki. Wśród podstawowych wymogów stosowanych podczas certyfikacji znakiem Nature’s Best znajdują się między innymi: Konieczność przestrzegania ograniczeń wynikających ze specyfiki danego miejsca, aby zminimalizować negatywny wpływ na lokalne środowisko i kulturę. Wspieranie lokalnej gospodarki. Przełożenie aktywnych działań prośrodowiskowych na wszystkie podmioty działające w ramach danego systemu/obiektu. Przyczynianie się do ochrony bioróżnorodności i wartości kulturowych. Promowanie wiedzy, szacunku dla natury i kultury oraz radości płynącej z odkrywania nowego. Jakość i bezpieczeństwo priorytetem na każdym etapie działań. Wśród ośrodków, którym przyznany został certyfikat Nature’s Best znajduje się między innymi Kullabergsguiderna na półwyspie Kullaberg w Skanii.

Safari z morświnami w rezerwacie Kullaberg

Centrum Kullabergsguiderna w rezerwacie Kullaberg to ośrodek oferujący przede wszystkim całodniowe, edukacyjne wyprawy – zarówno piesze, jak i obejmujące safari na łodziach typu RIB, tuż przy wysokich, malowniczych klifach. Podczas wycieczek zwiedzający podziwiają bukowe lasy i górzyste krajobrazy półwyspu (chętni wspinają się do najwyższej w Szwecji latarni morskiej Kullen), ale mają też szansę na zimną kąpiel połączoną z powierzchniowym nurkowaniem w krystalicznie czystej wodzie wokół półwyspu. To, co jednak najbardziej przyciąga tu spragnionych wrażeń turystów, to możliwość doświadczenia bliskiego spotkania ze zwanymi szwedzkimi „delfinami” uroczymi morświnami, będącymi w rzeczywistości jednym z najmniejszych gatunków waleni. To same zwierzęta decydują o tym, czy podpłyną do łodzi i ewentualnie na jak długo pokażą się uczestnikom wyprawy, jednak niewątpliwie jest to zawsze niezapomniane przeżycie. Wszystko odbywa się pod bacznym okiem przewodników ośrodka którzy z chęcią zapoznają gości z upodobaniami i zwyczajami tych dzikich stworzeń. Wycieczki łodziami w towarzystwie załogi Kullabergsguiderna są całkowicie bezpieczne dla zwierząt i środowiska w którym żyją. Dzięki zastosowaniu się do międzynarodowych wytycznych dotyczących obserwacji waleni (takich jak odpowiednia prędkość łodzi, nie zakłócająca podwodnego życia), odwiedzający mogą mieć pewność, że nie powodują żadnej szkody dla podwodnego świata. Kilka lat wstecz, rada administracyjna regionu Skanii zleciła szeroko zakrojone badania, które wykazały, że w wodach dookoła półwyspu Kullaberg populacja zagrożonych wyginięciem morświnów jest na relatywnie wysokim poziomie i ciągle wzrasta. Ich dobrobyt zapewne jest spowodowany lokalnie dużą dostępnością małych ryb, którymi się żywią. Dzięki zakazowi łowienia za pomocą tzw. włoków (wielkich sieci, ciągniętych za kutrem w celu złapania dużej ilości ryb) morświny mają zapewnione bezpieczeństwo oraz wystarczającą ilość pożywienia. www.naturesbestsweden.com Strona internetowa ośrodka: kullabergsguiderna.se/en/