Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Antypromocyjny sPOT
Oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego na temat obozów śmierci z czasów II wojny światowej zostało zamieszczone na głównej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i na stronach większości ZOPOT-ów. Wywołało to sprzeciw przedstawicielki środowiska naukowego.
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Antypromocyjny sPOT
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji

Reklama

Reklama

Reklama

środa, 31 maj 2017 15:24

Europejczycy coraz chętniej wypoczywają latem

Napisane przez MG
Chorwacja - Kvarner Chorwacja - Kvarner AG

W tym roku 63 proc. Europejczyków deklaruje, że ma plany wakacyjne. To najwyższy wynik od pięciu lat, a w stosunku do roku ubiegłego wzrósł o 9 punktów procentowych.

Badanie Holiday Barometer przeprowadzane jest corocznie przez Instytut badawczy Ipsos na zlecenie Grupy Europ Assistance i sprawdza plany wyjazdowe Europejczyków z Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemiec, Francji, Austrii, Włoch oraz Hiszpanii.
W Belgii chęc wypoczynku letniego wynosi 60 proc., o 13 pkt. proc. wzrosła liczba osób, które planują w tym roku urlop. W Hiszpanii (58 proc.) o 9 pkt proc. więcej osób wybiera się na urlop, we Włoszech (61 proc.) o 9 pkt. proc., a w Niemczech (63 proc.) i we Francji (65 proc.) nastąpił 8 pkt. procentowy wzrost. Najmniej zmieniła się sytuacja w Austrii (66 proc.), gdzie wynik poprawił się o 3 punkty procentowy.
W tegorocznym badaniu po raz pierwszy udział wzięli respondenci z Wielkiej Brytanii (65 proc. z nich ma plany na wakacje) i Szwajcarii (66 proc.).

Ponieważ coraz więcej Europejczyków planuje w tym roku wakacje, a średni czas ich urlopu jest krótszy, ma to wpływ na budżet, który jest niższy niż w ubiegłym roku średnio o 12 proc.. W tym roku Europejczycy najchętniej wybierają tygodniowy (33 proc.) lub dwutygodniowy (35 peroc.) wypoczynek. Z kolei w zeszłym roku najwięcej osób deklarowało ponad dwutygodniowy urlop. Średni budżet przeznaczony na wakacje 2017 przez przykładowego Europejczyka to 1 989 euro (o 12 proc. mniej niż w ubiegłym roku). Największy średni budżet wakacyjny zakładają Szwajcarzy, przeznaczając na ten cel 2 802 euro, a najmniejszy średni budżet wskazali Hiszpanie – 1 651 euro. Największy spadek wydatków na wakacje deklarują Włosi (1 737 euro, o 15 proc.mniej niż w zeszłym roku).

Europejczycy najchętniej jadą nad wodę. Tereny nadmorskie wybiera 63 proc. urlopowiczów. W góry natomiast wybiera się 18 proc. badanych. Nie da się jednak ukryć, że większość mieszkańców Europy preferuje wakacje na plaży. Może to wynikać z faktu, że 54 proc. badanych chce spędzić wakacje biernie, relaksując się i odpoczywając. Podobnie jak w poprzednich latach popularna jest turystyka lokalna, większość Europejczyków planuje spędzić wakacje w swoim kraju (Francja: 63 proc., Włochy: 56 proc., Hiszpania: 52 proc., Wielka Brytania: 31 proc., Niemcy: 28 proc., Austria: 30 proc.). Wśród najchętniej odwiedzanych krajów pozostają niezmiennie Włochy i Hiszpania (kolejno 13 proc. i 14 proc.) oraz Francja (10 prpoc.).

Tylko 68 proc. osób przyznaje, że całkowicie odcina się od obowiązków zawodowych i poświęca czas na wypoczynek. Z kolei o 5 punktów procentowych wzrosła liczba osób (20 proc.), która chce wiedzieć, co się dzieje w pracy, dlatego podczas wakacji przegląda maile. Co dziesiąty Europejczyk koresponduje mailowo w związku z pracą, a 4 proc. osób przyznaje, że mimo iż ma wakacje i tak pracuje. Najlepiej z firmowym resetem radzą sobie Anglicy, aż 70 proc. z nich deklaruje, że nie myśli o pracy w trakcie urlopu. Najgorzej wypadają Szwajcarzy, 60 proc. osób odcina się od tematów zawodowych.

Ryzyko ataku terrorystycznego jest jednym z podstawowych, zaraz po kwestiach finansowych (55%) czynnikiem determinującym wybór destynacji wakacyjnej i stanowi 48 proc.
Świadomość ubezpieczeniowa Europejczyków kształtuje się na stabilnym poziomie. Większość z nich wykupi ubezpieczenie mieszkania (66 proc.), aby zapewnić jego ochronę podczas wakacyjnej nieobecności.

Wyjeżdżając na urlop, Europejczycy wykupują również ubezpieczenie zdrowotne (65 proc.) i komunikacyjne (65 proc.). Niestety 32 proc. deklaruje, że nie pomyślało o zakupieniu ubezpieczenia przed rozpoczęciem urlopu.
Do najbardziej przydatnych świadczeń ubezpieczeniowych Europejczycy zaliczają pomoc medyczną (62 proc.), pomoc w sytuacji odwołania lotu (53 proc.) i transport medyczny (51 proc.).