Napiszmy ustawę o POT
W Ministerstwie Sportu i Turystyki trwają prace nad nową ustawą o Polskiej Organizacji Turystycznej. III Forum Promocji Turystycznej to świetna okazja, by przedyskutować jej założenia.
Czytaj więcej...
Grecos - akcja promocyjna Plażowa wiosna
Plażowa Wiosna, czyli Grecja tańsza od kwietnia do czerwca Kos i Rodos – do 400 zł taniej, dla Grecji kontynentalnej ceny niższe o nawet 500 złotych.
Czytaj więcej...
Beáta Egriová chce promować nieznaną Słowację
Trudno jest być następcą Jána Bošnoviča, ale będę kontynuować jego pracę.
Czytaj więcej...
II Rada spróbuje doradzić Bańce
4 marca w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki odbyło się inauguracyjne posiedzenie Społecznej Rady Turystyki II kadencji.
Czytaj więcej...
Cypr - 2017 rok lepszy o 14,6 proc.
W 2017 roku Cypr odwiedziło 3 652 073 turystów, o 14,6 proc. więcej niż w roku 2016, kiedy odnotowano ich 3 186 531. To rekordowy roczny wzrost w historii cypryjskiej turystyki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Napiszmy ustawę o POT
  • Grecos - akcja promocyjna Plażowa wiosna
  • Beáta Egriová chce promować nieznaną Słowację
  • II Rada spróbuje doradzić Bańce
  • Cypr - 2017 rok lepszy o 14,6 proc.

Reklama

niedziela, 26 luty 2017 16:50

Czy Egipcjanie strzelą sobie w stopę?

Napisane przez AG
Czy Egipcjanie strzelą sobie w stopę? AG

Wizy do Egiptu podrożeją - to pewne. Prawdopodobnie od 1 lipca. Ma to być wg egipskiego MSZ sposób na poprawę sytuacji branży turystycznej w tym kraju. Głupota czy sabotaż?

Egipski MSZ puszcza w świat co kilka dni inne informacje i podwyżce wiz wjazdowych. Jeszcze 16 lutego, Magdy Abdel Ghaffar, Minister Spraw Zagranicznych ogłosił podniesienie cen wiz wjazdowych do Egiptu. Wielokrotna wiza turystyczna ma podrożeć z 25 dolarów, do prawie 31 dolarów. Wiadomośc te podał egispki portal rządowy www.sis.gov.eg. Jednorazowa kosztować będzie obecnie 400 funtów egipskich (prawie 25 dolarów), wielokrotna turystyczna - 500 funtów egipskich - (prawie 31 dolarów). I na razie ta informacja jest jedyna oficjalnie podaną na stronach rządowych (choć bez podanego terminu wprowadzenia nowych cen).
Kilka dni później kilka portali egipskich, powołując się na przecieki z MSZ, podało informację o podwyżce ceny wizy aż do 60 dolarów od 1 lipca. Podobno podwyżka planowana była na 1 marca, ale opór egipskiej branży turystycznej spowodował opóźnienie podwyżki do 1 lipca. O tym nowym terminie podano w dzisiejszych newsach, na podstawie wypowiedzi przedstawiciela rządu w telwwizyjnym talk show. Zdecydował o tym podobno sam premier Sherif Ismail. Do tej pory informacja ta nie została oficjalnie potwierdzona i nie znalazła się na stronach rządowych.

Prezes Egipskiej Federacji Turystycznej, Karim Mohsen już sygnalizował, że zapowiedź podwyżki cen wizy zaniepokoiła mocno zagranicznych touroperatorów, którzy zapowiadają duży spadek rezerwacji.
Również przedstawiciele Izby Turystyki, Mohamed Badawy i Hossam El Shaer skrytykowali decyzję rządu, mówiąc, że “gdyby została ona wprowadzona w życie, zadałaby śmiertelny cios egipskiej turystyce.”

Przychody z turystyki w 2016 roku spadły w porównaniu do 2015 roku o 44,3 proc. W tym roku wydawało się, że sytuacja będzie lepsza, turyści zaczęli wracać do Egiptu. W polskich biurach podróży Egipt w ostatnim tygodniu znalazł się na trzecim miejscu wśród najchętniej wykupywanych kierunków. Jeśli dojdzie do absurdalnie wysokiej podwyżki cen wiz, turyści nie przyniosą Egiptowi większych dochodów, turyści do Egiptu nie pojadą. Zwłaszcza, że poważny konkurent - Tunezja - już wróciła do łask turystów zachodnich a pod kwietnia zacznie przyjmować czartery z Polski.
Ostatni raz Egipt podwyższył ceny wiz w 2014 roku, z 15 do 25 dolarów.