Agenci Rejsclubu w tarapatach
Upadek biura Rejsclub ma fatalne konsekwencje dla niektórych agentów, którzy odsprzedawali jego produkty klientom korporacyjnym.
Czytaj więcej...
Antypromocyjny sPOT
Oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego na temat obozów śmierci z czasów II wojny światowej zostało zamieszczone na głównej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i na stronach większości ZOPOT-ów. Wywołało to sprzeciw przedstawicielki środowiska naukowego.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Agenci Rejsclubu w tarapatach
  • Antypromocyjny sPOT
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi

Reklama

Reklama

Reklama

sobota, 02 listopad 2013 15:35

Książe Poniatowski w Lipsku

Napisane przez AG
Pomnik ks. Józefa Poniatowskiego w LIpsku - 19.10.2013 Pomnik ks. Józefa Poniatowskiego w LIpsku - 19.10.2013 AG

Warto pamiętać o pomniku księcia Poniatowskiego w niemieckim mieście.

Lipsk w Saksonii jest jednym z chętniej odwiedzanych przez polskich turystów miast niemieckich. Nie tylko podczas licznych imprez targowych odbywających się tym mieście. Tutejsza starówka, choć niewielka warta jest krótkiego spaceru. Lipsk to miejsce, gdzie przed 200 laty odbyła się jedna z największych bitew epoki napoleońskiej. Upamiętnia ją przede wszystkim olbrzymi Pomnik Bitwy Narodów postawiony w roku 1913, cerkiew upamiętniająca poległych w bitwie żołnierzy rosyjskich, Panorama Bitwy Pod Lipskiej (wystawiana w wielkim dawnym zbiorniku na gaz). Dla Polaków jwednak bitwa ta, to przede wszystkim śmierć księcia Józefa Poniatowskiego. Niedaleko starówki (kilkanaście minut spaceru) znajduje się Skwer Poniatowskiego a na nim stoi niepozorny obelisk ku czci księcia. Przetrwał on II wojnę światową ( wysmarowany przez kogoś smołą) w odróżnieniu do drugiego pomnika wysadzonego w powietrze w roku 1940. Oczyściło go Wojsko Polskie w 1945 r., a odnowiły władze Lipska w 1963 r. (na 150-lecie bitwy). Został przeniesiony na obecne miejsce. W 200. Rocznicę śmierci księcia Poniatowskiego kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski złożył wieniec pod pomnikiem. Pomnik warszawski stojący przed Pałacem Prezydenckim znają wszyscy, ten w Lipsku jest zapomniany. Warto tam poprowadzić grupy zwiedzające Lipsk.