Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Antypromocyjny sPOT
Oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego na temat obozów śmierci z czasów II wojny światowej zostało zamieszczone na głównej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i na stronach większości ZOPOT-ów. Wywołało to sprzeciw przedstawicielki środowiska naukowego.
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Antypromocyjny sPOT
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji

Reklama

Reklama

Reklama

piątek, 03 czerwiec 2016 11:56

Alpy - w Paznaun odbędzie się “Kulinarny Szlak Św. Jakuba”

Napisane przez MG

10 lipca na pięciu szlakach kulinarnych, biegnących na wysokości ponad 2000 m n.p.m. rozpocznie się ósmy „Kulinarny Szlak Św. Jakuba”, łączący wędrówkę z biesiadowaniem.

Patronat nad imprezą sprawuje „kucharz stulecia” Eckart Witzigmann. Po raz pierwszy aż pięciu światowej sławy kucharzy weźmie pod swe skrzydła schroniska i specjalnie dla nich stworzy potrawę z produktów regionalnych. Dania autorstwa mistrzów kuchni pozostaną w menu schronisk do końca września. W tym roku na Kulinarnym Szlaku Św. Jakuba po raz pierwszy pojawi się także pierwiastek kobiecy - Tanja Grandits ze Szwajcarii, która gotować będzie w schronisku Ascherhütte.

W dniu otwarcia „Kulinarnego Szlaku Św. Jakuba” kucharze wraz z turystami wyruszą na kulinarne trasy Paznaun.
Po przybyciu do schronisk kucharze zaprezentują wymyśloną przez siebie potrawę na bazie regionalnych produktów. Wszystkich pięciu potraw – przyrządzonych osobiście przez mistrzów kuchni – będzie można spróbować podczas inauguracji szlaku. Koordynacją przedsięwzięcia zajmuje się Martin Sieberer – szef kuchni w jednej z najlepszych restauracji w Tyrolu, restauracji Paznaunerstube.

Niederelbe Hütte: Bobby Bräuer
Nagrodzony tytułem „Kucharza roku 2016” Bobby Bräuer, po czteroletnim pobycie w Austrii powrócił do swojej ojczyzny.
Od tamtej pory serwuje swe dania gościom restauracji „EssZimmer” w monachijskim centrum BMW Welt. Od 2012 roku Bobby Bräuer zdobył już dwie gwiazdki Michelin i 18 punktów Gault Millau.

Heidelberger Hütte: Viki Geunes
Sukces bez wykształcenia? Jeszcze jaki! Belg Viki Geunes jest samoukiem, należącym do czołówki najlepszych kucharzy świata. Potrawy, które proponuje gościom restauracji „‘t Zilte” w Antwerpii, tworzy w oparciu o nowatorskie techniki kucharskie, nadające im nowoczesny charakter oraz intensywny smak. Za swą kreatywność, wyjątkowe kontrasty teksturowe i kuchnię bardzo osobistą Viki Geunes otrzymał w 2004 roku pierwszą ze zdobytych dotychczas dwóch gwiazdek Michelin.

Friedrichshafener Hütte: Josef Steffner
W swojej restauracji Mesnerhaus w Mauterndorf austriak Josef Steffner rozpieszcza podniebienia gości tradycyjnymi potrawami w fantazyjnym wydaniu. Ten pogodny kucharz może pochwalić się trzema czapkami kucharskimi i 17 punktami Gault Millau. Swą wiedzą dzieli się w ramach cieszących się popularnością warsztatów. Składniki do jego kreatywnych potraw kucharze - amatorzy mogą nabyć w sklepie Steffnera „DelikatEssen”.

Jamtalhütte: Stephen Crane
Innowacja za pan brat z tradycją: Od 2003 roku brytyjczyk Stephen Crane gotuje w restauracji „Ockenden Manor”.
Już w pierwszym roku jego menu, łączące nowoczesność z tradycją, zostało wyróżnione gwiazdką Michelin. Jako szef kuchni przywiązuje dużą wagę produktów lokalnych.

Ascherhütte: Tanja Grandits
Urodzona w Niemczech Tanja Grandits od 2008 roku jest szefową legendarnej restauracji „Stucki“ w Bazylei. Jej niepowtarzalny kulinarny styl łączy kolory i przyprawy. Dwie gwiazdki Michelina, 18 punktów Gault Millau i wyróżnienie „Kucharz roku 2014” zapewniły jej pewne miejsce w gronie najlepszych szwajcarskich mistrzów kuchni i międzynarodową renomę.

„Kulinarny Szlak Św. Jakuba” – lato 2016
Od 10 lipca do końca września 2016 goście wypoczywający w dolinie Paznaun mogą indywidualnie odwiedzić pięć schronisk kulinarnego szlaku. Trzy noclegi w wybranej kategorii oraz wszystkie atrakcje i zniżki Silvretta Card all inclusive można zarezerwować w cenie od 75 euro za osobę ze śniadaniem.

www.paznaun-ischgl.com.