Turystyka na aucie
Turystyka nigdy nie miała silnej pozycji w Ministerstwie Sportu i Turystyki, teraz jednak nie ma już żadnej. Znalazła się po prostu poza boiskiem.
Czytaj więcej...
Dariusz Rogowski odwołany
Dariusz Rogowski, podsekretarz stanu w MSiT odpowiedzialny za turystykę został dzisiaj odwołany ze stanowiska przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Czytaj więcej...
Ustawa: koszmar interpretacyjny
O to, jak stosować w praktyce nowe prawo branża turystyczna pytała podczas spotkania informacyjnego zorganizowanego przez MSiT we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki zrównoważonej
Na pytanie zawarte w tytule, odpowie podczas III Forum Promocji Turystycznej Izabela Stelmańska,
Czytaj więcej...
Promocja Wrocławia - wzorowa
Wrocław od dawna ma opinię miasta, które dba o swoją markę. Promocja miasta może uchodzić w Polsce za wzorcową.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Turystyka na aucie
  • Dariusz Rogowski odwołany
  • Ustawa: koszmar interpretacyjny
  • Promocja turystyki zrównoważonej
  • Promocja Wrocławia - wzorowa

Reklama

sobota, 07 maj 2016 16:42

Dobre perspektywy turystyki europejskiej

Napisane przez MG
Autobus wycieczkowy w Barcelonie Autobus wycieczkowy w Barcelonie AG

Według raportu Europejskiej Komisji Turystyki (ETC) “Turystyka europejska 2016 - trendy i perspektywy”, większość krajów europejskich zanotowała w pierwszych dwóch miesiącach tego roku wzrost liczby turystów.

Największe, dwucyfrowe wzrosty zanotowały: Słowacja (+30 proc.), Serbia (+24 proc.) i Rumunia (+20 proc.).
Wśród dużych rynków dobrym wynikiem, jak na początek roku, może pochwalić się także Hiszpania (+13 proc.), NIemcy i Austria odnotowały wzrost 5 proc.
Turcja borykająca się z kryzysem politycznym i tym samym spadkiem bezpieczeństwa, odnotowała w pierwszych dwóch miesiącach spadek o minus 8 proc.

Dyrektor wykonawczy ETC, Eduardo Santander powiedział: “Turystyka jest jedną z najważniejszych gałęzu przemysłu w Europie i jej rozwój przyczynia się w dużym stopniu do rozwoju gospodarczego oraz do wzrostu zatrudnienia. Zwiększająca się konkurencja na świecie oraz nie dające się przewidzieć wydarzenia geopolityczne, sprawiają, że bardzo ważna jest współpraca państw europejskich, by pokazywać Europę, jako cel turystycznych wypraw.”

Ważnymi rynkami dla Europy pozostają Stany Zjednoczone (przyjazdy z tego rynku wzrsoły o 5 proc.) oraz Chiny. Mimo nieco gorszej sytuacji gospodarczej w tym kraju oraz trudności z podróżami do Europy z powodów wizowych, w tym roku ETC oczekuje przyjazdu do Europy ok. 12 mln Chińczyków.
Poprawa sytuacji gospodarczej w japonii i wzrost realnych zarobków, wg. ETC, również pozwala zakładac wzrost liczby turystów z tego kraju.
Raport ETC podkreśla, że szacunki dotyczące dalekich rynków należyinterpretować z ostrożnością, z uwagi na niedawne zagrożenie atakami terrorystycznymi na naszym kontynencie.
Według ETC nie należy się spodziewać w tym roku poprawy sytuacji na rynku rosyjskim. Recesja w gospodarce, zmniejszające się ceny ropy naftowej i spadek wartości rubla - to wszystko nie nastraja optymistycznie, co do liczby Rosjan wyjeżdżających na wypoczynek za granicę.