Enter Air przedłuża umowę z Itaką
Enter Air oraz Itaka Holdings przedłużają kontakt na kolejny sezon.
Czytaj więcej...
Ryanair ugiął się pod presją pilotów
Irlandzki przewoźnik robi wszystko, by nie dopuścić do zakłóceń w rozkładzie lotów na Święta Bożego Narodzenia.
Czytaj więcej...
Neckermann otwiera sezon
Do Maso Corto we Włoszech przyjechało 200 klientów i agentów biura Neckermann Podróże. Wszyscy czekają na przyjazd Adama Małysza.
Czytaj więcej...
ETI: będziemy nr 1 w Polsce
Cel jest oczywisty, chcemy być największym touroperatorem w Polsce pod względem turystów wysyłanych do Egiptu
Czytaj więcej...
Dubaj romantycznie
Wskażemy Ci, gdzie warto oświadczyć się, wziąć ślub czy przeżyć niezapomniany miesiąc miodowy.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Enter Air przedłuża umowę z Itaką
  • Ryanair ugiął się pod presją pilotów
  • Neckermann otwiera sezon
  • ETI: będziemy nr 1 w Polsce
  • Dubaj romantycznie

Reklama

Reklama

Reklama

środa, 04 maj 2016 18:35

Chorwacka “Wieliczka”

Napisane przez AG
Chorwacka “Wieliczka” AG

Na dalmatyńskim wybrzeżu, 15 kilometrów od Zadaru, przy historycznym miasteczku Nin, położona jest solana czyli zakład produkcji soli.

Nie jest to kopalnia tylko miejsce, w którym sól uzyskuje się w sposób naturalny, z wody morskiej. Na 55 hektarach przylegających do ladunu nińskiej 150 pól.
Solna istniała już za czasów rzymskich. Obecnie jest to największy w Chorwacji zakład, w którym sól pozyskuje się w sposób tradycjny, jak przed wiekami, wykorzystując tylko wode, słońce, wiatr i siłę mieśni ludzkich. Solna działa tylko w sezonie letnim, bywa, że gdy lato jest kapryśne, produkcja soli mocno spada. W “normalne” lato wspomniane pola zalewane są wodą morską na głębokość 30-40 cm (woda doprowadzana jest z laguny kanałem). Pod wpływem wiatru i przede wszystkim promieni słonecznych woda wyparowuje a sól zostaje. Część z niej unosząca się jeszcze na resztkach zbierana jest na pocątku - to tzw. kwiat soli, sól sześciokrotnie bogatsza w minerały niż sól kuchenna - zawiera 75 minerałów. Pozostała część soli krystalizuje się i jest ręcznie wydobywana i składowana. W normalne lato, “zbiór” soli odbywa się dwa razy w sezonie. To jedyne miejsce w chorwacji, gdzie sól zbiera się ręcznie.
Tereny solany to strefa, gdzie przylatuje ponad 200 gatunków ptaków, w związku z tym jest to popularne miejsce wśród miłośników watchbirdingu.
Przy solanach można zwiedzić małe muzeum i sklepik, w którym można kupić miejscowe produkty: sól kuchenną czysta oraz z dodatkami ziół (np. z bazylią, rozmarynem), ziół kosmetyczną, pamiątki z soli i przedmioty do przechowywania soli.
Rocznie solanę odwiedza 7 tysięcy osób (zwiedzanie trwa około godziny), zaż muzeum - 50 tysięcy. Bilety dla grup kosztuj 30 kun od osoby (dla grup dziecięcych - 20 kun).
www.solananin.hr