Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
Kolejna reakcja na skargę złożoną przez PLL LOT do UOKiK. Tym razem oświadczenie wydał port lotniczy Modlin twierdząc, że zarzuty narodowego przewoźnika nie mają podstaw.
Czytaj więcej...
Innowacje w turystyce nagrodzone
Po raz czternasty Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przyznała nagrody za najbardziej innowacyjne pomysły i projekty w światowej turystyce.
Czytaj więcej...
Zagrzeb: wpadnij na chwilę
Dzięki codziennym i całorocznym połączeniom lotniczym z Warszawy Zagrzeb wyrósł na atrakcyjną destynację nie tylko na city break, ale i dla branży MICE.
Czytaj więcej...
Best Reisen: liczymy na agnetów
Leila Ben Arfi: nasza oferta to 17 krajów, 45 regionów wakacyjnych, 580 hoteli, ale najważniejsze są Luksusowe Duety
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
  • Innowacje w turystyce nagrodzone
  • Zagrzeb: wpadnij na chwilę
  • Best Reisen: liczymy na agnetów
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

środa, 22 styczeń 2014 12:13

2013 to był rekordowy rok światowej turystyki

Napisane przez AG
Wybrzeże Morza Śródziemnego Wybrzeże Morza Śródziemnego AG

Międzynarodowe wyjazdy turystyczne urosły w roku 2013 o 5 proc., osiągając rekordową w historii liczbę 1,087 mld - tak wynika z najnowszego Barometru Turystyki Światowej wydanego przez Światową Organizację Turystyczną (UNWTO - World Toursim Organisation).

Pomimo kłopotów gospodarczych dotykająch wielu regionów świata, wyniki międzynarodowego ruchu turystycznego były wyższe niż oczekiwano - w roku minonym było o 52 mln turystó więcej niż roku 2012.
UNWTO prognozuje, że w roku 2014 nastąpi dalszy wzrost liczby podróżnych - o 4 - 4,5 proc.
Największy wzrost liczby turystów zanotowano w: Azji Południowo-Wschodniej (+10 proc.), Europie środkwo-wschodniej (+7 proc.), Europie południowej (+6 proc.) i Afryce Północnej (+6 proc.).?
Sekretarz generalny UNWTO Taleb Rifai powiedział: "2013 był doskonałym rokiem dla międzynarodowej turystyki. Sektor turystyczny wykazał się niezwyłą zdolnością do przystosowania się do zminiających się warunków rynkowych, jednocześnie, przez swoj rozwój, towrząc miejsca pracy w nowych miejscahc na świecie. I to pomimo wyzwań gospodarczych i geopolitycznych. To turystyka faktycznie pomaga w wielu miejscach w odrodzeniu gospodarki. Nasz długoterminowa prognoza przewiduje dalszy wzrost ruchu turystycznego do roku 2020 średnio na poziomie 3,8 proc rocznie."
W najbliższym czasie w poszczególnych regionach świata ten wzrost powinien się kształtować następująco: Azja i Oceania od 5 do 6 proc., Afryka od 4 do 6 proc., Europa i obie Ameryki od 3 do 4 proc. i Bliski Wschód od zera do 5 proc.
Europa w minionym roku zanotowała 29 dodatkowych turystów, w sumie ten kontynent odwiedziło 563 mln. Wzrost 5 proc. był wyższy od średniej w latach 2005 - 2012 (2,5 proc.). Największy wzrost zanotowały państwa Europy środkowo-wschodniej (7 proc.) i regionu Morza Śródziemnego (6 proc.).
W Azji i regionie Pacyfiku wzrost liczby turystów wyniósł 6 proc. (dodatkowych 14 mln, w sumie - 248 mln), przy czym najwyższy był w Azji Południowo-Wschodniej (10 proc.).
Obie Ameryki odnotowały wzrost wynoszący 4 proc., odwiedziło je 169 mln. Afrykę odwiedziło w ubiegłym roku 56 mln turystów, co oznacza wzrost w stosunku do roku 2012 o 6 proc.