Agenci Rejsclubu w tarapatach
Upadek biura Rejsclub ma fatalne konsekwencje dla niektórych agentów, którzy odsprzedawali jego produkty klientom korporacyjnym.
Czytaj więcej...
Antypromocyjny sPOT
Oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego na temat obozów śmierci z czasów II wojny światowej zostało zamieszczone na głównej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i na stronach większości ZOPOT-ów. Wywołało to sprzeciw przedstawicielki środowiska naukowego.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Agenci Rejsclubu w tarapatach
  • Antypromocyjny sPOT
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi

Reklama

Reklama

Reklama

piątek, 11 grudzień 2015 09:43

Chorwacki region Medimurje zaprasza na wina

Napisane przez AG
Chorwacki region Medimurje zaprasza na wina AG

Przez ten mały region na północy Chorwacji polscy turyści na ogół jest szybko przejeżdżają w drodze na Istrię lub dalej na południe. Podczas konferencji w Warszawie, gospodarze przekonywali, że warto do nich wstąpić, choćby na... wina.

Medimurje położone 90 kilometrów od Zagrzebia i 900 od Warszawy, graniczy od północy z Węgrami a od zachodu ze Słowenią, opływają go dwie rzeki: Drawa i Mura.

Bojan Baketa, dyrektor Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji, powiedział: "Jadąc na południe Chorwacji, nad morze warto zjechać z autostrady, żeby tutaj przenocować, napić się dobrego wina. Może się okazać, że po spróbowaniu tutejszego wina zrezygnujecie z jazdy nad morze."

Największym miastem regionu jest 17 tysięczny Cakovec, słynący barokowymi zabytkami. Inną ważną miejscowości jest Svety Martin, najlepszy termalny kurort w Chorwacji.
Medimurje nazywane jest "regionem kwaitów", w 2010 roku otrzymało nagrodę Europejskiej Organizacji na Rzecz Kwiatów i Środowiska "Golden Flower".

Tym jednak, co ma skusić polskich turystów są tutejsze wina.

Jak podkreślił znawca wina Tomasz Prange: "To właśnie w tym regionie jest najwięcej w Chorwacji endemicznych szczepów. Położenie na południe od Wielkiej Niziny Węgierskiej, między dwoma rzekami i niedaleko Alp, sprawia, że niektóre wina udają się tutaj wyjątkowo."

Podczas konferencji mieliśmy okazję spróbować dziewięciu z nich: dwóch musujących, jednego różowego, czterech białych i dwóch czerwonych. W mini ankiecie wygrało wino czerwone Traminac, ale uczestnikom smakowało niewiele mniej wino Graśevina i Rose Shiraz.
A żeby skosztować najlepszych win z regionu warto w kalendarzu zaznaczyć trzy daty największych imprez winiarskich:
27 stycznia - Vincekovo
15-30 maja - Urbanovo
11 listopada - Martinje