Agenci Rejsclubu w tarapatach
Upadek biura Rejsclub ma fatalne konsekwencje dla niektórych agentów, którzy odsprzedawali jego produkty klientom korporacyjnym.
Czytaj więcej...
Antypromocyjny sPOT
Oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego na temat obozów śmierci z czasów II wojny światowej zostało zamieszczone na głównej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i na stronach większości ZOPOT-ów. Wywołało to sprzeciw przedstawicielki środowiska naukowego.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Agenci Rejsclubu w tarapatach
  • Antypromocyjny sPOT
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi

Reklama

Reklama

Reklama

piątek, 10 lipiec 2015 12:47

Litwa - wkrótce otwarcie pałacu w Jaszunach

Napisane przez MG
Litwa - wkrótce otwarcie pałacu w Jaszunach materiały prasowe

Dawna siedziba rodów Śniadeckich i Balińskich zostanie otwarta pod koniec sierpnia.

18 lat trwały starania o przyznanie funduszy na renowację zabytkowego pałacu.
Ocalały podczas II wojny światowej pałac, zaczął popadać ruinę za panowania Sowietów, urządzono w nim siedzibę sowchozu. W 1996 r. zabudowania pałacowe przeszły na własność Samorządu Rejonu Solecznickiego. Środki na remont przyznano dopiero w 2009 roku, ale rząd Litwy, który pierwotnie wyasygnował odpowiednią kwotę, w ostatniej chwili wycofał się z projektu dofinansowania.

Rekonstrukcja dwukondygnacyjnego pałacu w stylu późnego klasycyzmu, wzniesionego w 1828 r. według projektu Karola Podczaszyńskiego, rozpoczęła się w kwietniu 2013 roku. Prace badawcze, archeologiczne i budowlane prowadziła spółka Ekstra statyba, znana między innymi z odbudowy pałacu w Tuskulanach, murów zamku w Miednikach, zamku na półwyspie w Trokach. Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku, a w końcu sierpnia - tak jak planowano - obiekt zostanie oddany do użytku.

Koszty renowacji pałacu w Jaszunach wyniosły 2 390 tys. euro, w tym 780 tys. euro - to wkład solecznickiego samorządu. Jednocześnie trwa rewitalizacja pałacowego parku. W odnowionym pałacu można będzie organizować imprezy kulturalne, konferencje, będą sale muzealne i kawiarnia. Samorząd Rejonu Solecznickiego podpisał umowę z Uniwersytetem Wileńskim. Dzięki tej współpracy urządzona zostanie ekspozycja muzealna, pokazująca historię Jaszun jako zamiejskiej rezydencji profesorów Uniwersytetu Wileńskiego.