Neckermann otwiera sezon
Do Maso Corto we Włoszech przyjechało 200 klientów i agentów biura Neckermann Podróże. Wszyscy czekają na przyjazd Adama Małysza.
Czytaj więcej...
MSiT: dane sprzed półrocza
Publikowanie w grudniu danych za pierwsze półrocze to anachronizm
Czytaj więcej...
Maciej Nykiel odchodzi z Fly.pl
Dyrektor zarządzający agenta internetowego Fly.pl rozstaje się ze spółką.
Czytaj więcej...
ETI: będziemy nr 1 w Polsce
Cel jest oczywisty, chcemy być największym touroperatorem w Polsce pod względem turystów wysyłanych do Egiptu
Czytaj więcej...
Dubaj romantycznie
Wskażemy Ci, gdzie warto oświadczyć się, wziąć ślub czy przeżyć niezapomniany miesiąc miodowy.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Neckermann otwiera sezon
  • MSiT: dane sprzed półrocza
  • Maciej Nykiel odchodzi z Fly.pl
  • ETI: będziemy nr 1 w Polsce
  • Dubaj romantycznie

Reklama

Reklama

piątek, 10 lipiec 2015 09:39

Berdyczów – otwarto muzeum Conrada

Napisane przez MG
Wnętrze muzeum Conrada Wnętrze muzeum Conrada archiwum kurieragalicyjskiego

W Sanktuarium Maryjnym w Berdyczowie na Ukrainie otwarto muzeum Josepha Conrada Korzeniowskiego.

Elżbieta Szymańska, starszy kustosz w Muzeum Adama Mickiewicza w Warszawie, powiedziała: „Oczekujemy, że nowe Muzeum w Berdyczowie będzie cieszyło się wielką popularnością, jak na Ukrainie, tak i wśród zagranicznych turystów."

Burmistrz miasta Wasyl Mazur, dodał: „Muzeum Josepha Conrada-Korzeniowskiego to dla nas mieszkańców Berdyczowa niezwykle miła rzecz."
Powstanie placówki zostało dofinansowane przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). To już kolejna placówka, która powstała na Ukrainie dzięki udziałowi polskiego MKiDN, po działającym od ponad dwudziestu lat w Krzemieńcu działa Muzeum Juliusza Słowackiego. Koszt inwestycji wyniósł około 300 tys. złotych.

Dyrektor generalny MKiDN Jacek Olbrycht powiedział m.in. „Fakt, że Józef Teodor Konrad Korzeniowski wyszedł w świat, na morza świata z tego miasta, z Berdyczowa, pokazuje, że może on być najlepszym ambasadorem polsko-ukraińskiego porozumienia i przyjaźni."

Zastępca ministra kultury Ukrainy Igor Lichowyj, dodał: „Dzisiaj jest specjalny dzień dla Ukrainy i Polski. Temat wszystkiego, co polskie, nie jest dla mnie obcy. W 1937 roku moich dziadków rozstrzelało NKWD tylko za to, że byli Polakami. Wszędzie – i w Warszawie, gdzie byłem tydzień temu, i tutaj – w Berdyczowie, odczuwam wielkie wsparcie polskiego narodu wobec Ukrainy. Obwód żytomierski może poszczycić się wielką ilością wybitnych Polaków – oprócz Josepha Conrada, to także wybitny kompozytor Ignacy Jan Paderewski."

W muzeum zgromadzono m.in. dokumenty, zdjęcia związane z życiem i miejscami na dzisiejszej Ukrainie, gdzie bywał Józef Teodor Konrad Korzeniowski. Można obejrzeć również filmy o regionie.