Enter Air przedłuża umowę z Itaką
Enter Air oraz Itaka Holdings przedłużają kontakt na kolejny sezon.
Czytaj więcej...
Ryanair ugiął się pod presją pilotów
Irlandzki przewoźnik robi wszystko, by nie dopuścić do zakłóceń w rozkładzie lotów na Święta Bożego Narodzenia.
Czytaj więcej...
Neckermann otwiera sezon
Do Maso Corto we Włoszech przyjechało 200 klientów i agentów biura Neckermann Podróże. Wszyscy czekają na przyjazd Adama Małysza.
Czytaj więcej...
ETI: będziemy nr 1 w Polsce
Cel jest oczywisty, chcemy być największym touroperatorem w Polsce pod względem turystów wysyłanych do Egiptu
Czytaj więcej...
Dubaj romantycznie
Wskażemy Ci, gdzie warto oświadczyć się, wziąć ślub czy przeżyć niezapomniany miesiąc miodowy.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Enter Air przedłuża umowę z Itaką
  • Ryanair ugiął się pod presją pilotów
  • Neckermann otwiera sezon
  • ETI: będziemy nr 1 w Polsce
  • Dubaj romantycznie

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 22 czerwiec 2015 09:22

Druskienniki - Noc Kupały i inne letnie imprezy

Napisane przez PW
Układanie wianka w Noc Kupały Układanie wianka w Noc Kupały archiwum Druskienniki

Litwini zachowali w swoich tradycjach wiele świąt nawiązujących do czasów przedchrześcijańskich. Stały się one w czasach współczesnych dużymi atrakcjami turystycznymi.

23 czerwca - Noc Świętojańska (Kupały)
Na Litwie od 2005 roku dzień ten jest wolny od pracy. W tym dniu w Druskiennikach organizowane są imprezy plenerowe, na których wyrabia się tradycyjne symbole, takie jak świece i wianki. Uroczystości zaczynają się ok godz. 19.00 i należą do nich: tradycyjne obrzędy i wróżby. Całej imprezie towarzyszą koncerty muzyki folklorystycznej, muzyki i tańców ludowych a koło godziny 23.00 następuje przemarsz z pochodniami nad jezioro Druskonis. Zakończeniem święta jest ceremonia puszczania wianków i palenia ogniska o północy.
27 czerwca - Dzień Borowiny
Borowina lecznicza jest jednym z trzech podstawowych czynników uzdrowiskowych (woda mineralna, borowina i klimat). Święto Borowiny jest obchodzone na dużym boisku wyłożonym błotem przy budynku Centrum Informacji Turystycznej. Na boisku odbędą się konkursy, zabawy i gry sportowe, m.in. zapasy, przenoszenie kobiety przez błoto, piłka nożna, tworzenie dziel sztuki z błota, koronacja „króla" i „królowej" błota. Uczestniczy korzystają jednocześnie z kosmetycznych i leczniczych właściwości borowiny. Zawsze jest dużo chętnych.

W dniach 22-23 sierpnia odbywać się będzie Festiwal folkloru regionu Dainawa.
Dainawa - południowa część Litwy, nieduży teren etnograficzny Litwy, obejmujący również Druskienniki. Nazwa Dainawa pochodzi z XIII - XIV w. Polski odpowiednik tej nazwy to Jaćwież – ziemie zajmowane do ok. XIII wieku przez bałtyjskie plemię Jaćwingów. Synonimem Dainawy na Litwie jest obecnie Dzukija, jeden z 4 regionów kraju.
Festiwal odbywa sie co roku. Biorą udział w nim zespoły narodowe ze wszystkich regionów Litwy ( https://pl.wikipedia.org/wiki/Regiony_etnograficzne_Litwy ) oraz z Łotwy i Białorusi. W ciągu 2 dni festiwalu uczestnicy prezentują umiejętności muzyczne, wokalne i taneczne wykonując tradycyjne utwory, charakterystyczne dla swojego regionu.