Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Travelplanet: wakacje będą tańsze
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wyjazdy wakacyjne będą tańsze od zeszłorocznych – powiedział Robert Gołuński, prezes Travelplanet.pl
Czytaj więcej...
Jakie zmiany w ubezpieczeniach?
Za kilka miesięcy (1 października) zacznie obowiązywać nowa Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń. O to, co się zmieni z punktu widzenia agentów, którzy prowadzą sprzedaż ubezpieczeń dla turystów zapytaliśmy prezesa PIT Pawła Niewiadomskiego.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Travelplanet: wakacje będą tańsze
  • Jakie zmiany w ubezpieczeniach?
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji

Reklama

Reklama

Reklama

piątek, 19 czerwiec 2015 14:08

Mały Berlin – wioska kiedyś murem podzielona

Napisane przez AG
dawna granic, na dole zdjęcia strumyk oddzielający Bawarię od Turyngii dawna granic, na dole zdjęcia strumyk oddzielający Bawarię od Turyngii AG

Licząca 50 mieszkańców wioska na granicy Turyngii i Bawarii, nagle w roku 1952 doświadczyła losu Berlina. Z dnia na dzień została podzielona pół, mieszkańcy zaś pozbawienie możliwości rozmowy ze sobą, odwiedzin, chodzenia do szkoły. Amerykanie nazwali wioskę „Mały Berlin".

Moedlareutch na granicy Turyngii i Bawarii to kolejne miejsce, które powinni odwiedzić wszyscy interesujący się historią Muru Berlińskiego i Żelaznej Kurtyny dzielące Europę na dwie części: demokratyczna i zniewoloną. Znajduje Muzeum Niemiecko – Niemieckie: budynek z salą prezentacyjną i ekspozycja na świeżym powietrzu. Tuż przed budynkiem stoi pomnik pogranicznika enerdowskiego, granitowa postać strzegła przez lata budynku straży granicznej w Neundorf.

We wspomnianej sali możemy obejrzeć półgodzinny film o historii wioski i jej podziału. Przez lata jedyną granicą między dwoma częściami wioski był wąski strumień Tanbach. Tak można było rozpoznać ustanowione na Kongresie Wiedeńskim granice między Bawarią a Turyngią. Po ustanowieniu dwóch państw niemieckich, wszystko nagle się zmieniło. W roku 1952 postawiono wzdłuż strumienia płot drewniany. W 1958 pojawił się dodatkowy drut kolczasty. W roku 1961 założone pole minowe a w 1966 roku wioskę na 23 lata przedzielono potężnym wysokim na 3,5 m ogrodzeniem postawiono wieże strażnicze. Domy w wiosce były oddalone od siebie zaledwie o 80 metrów.
Od strony zachodniej ten mur stał się szybko atrakcją turystyczną, odwiedzało go 50 tysięcy osób rocznie. Z drugiej strony oczywiście podejmowano próby ucieczki. Najsłynniejsza udana w tej okolicy to ucieczka dziesięciu osób, które pod mur podjechały minibusem, na jego dachu postawiły drabinkę i po niej przedostały się na Zachód.

Granica została otwarta 9 grudnia 1989 roku, miesiąc po upadku Muru Berlińskiego. 17 czerwca 1990 roku, rozwalono mur i narodziła się idea ufundowania muzeum upamiętniającego dzieje Małego Berlina. Otwarto je 3 września tego samego roku.
Ekspozycja na świeżym powietrzu rozpoczyna się tuż za granicznym strumieniem. Kilkanaście metrów przed starym barakiem straży granicznej ustawiono oryginalny szlaban, kawałek ogrodzenia z drutu kolczatego, tablice ostrzegające przed wejściem w zakazaną strefę. Dalej możemy obejrzeć, także od środka, małą wieżyczkę obserwacyjną, następnie bunkier nadgraniczny w barwach maskujących. Tuz obok znajduje się stumetrowy fragment muru, jaki dzielił wioskę Moedlareuth na dwie połowy.
Cena biletu – 3 euro
www.museum-moedlareuth.de