Neckermann otwiera sezon
Do Maso Corto we Włoszech przyjechało 200 klientów i agentów biura Neckermann Podróże. Wszyscy czekają na przyjazd Adama Małysza.
Czytaj więcej...
MSiT: dane sprzed półrocza
Publikowanie w grudniu danych za pierwsze półrocze to anachronizm
Czytaj więcej...
Maciej Nykiel odchodzi z Fly.pl
Dyrektor zarządzający agenta internetowego Fly.pl rozstaje się ze spółką.
Czytaj więcej...
ETI: będziemy nr 1 w Polsce
Cel jest oczywisty, chcemy być największym touroperatorem w Polsce pod względem turystów wysyłanych do Egiptu
Czytaj więcej...
Dubaj romantycznie
Wskażemy Ci, gdzie warto oświadczyć się, wziąć ślub czy przeżyć niezapomniany miesiąc miodowy.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Neckermann otwiera sezon
  • MSiT: dane sprzed półrocza
  • Maciej Nykiel odchodzi z Fly.pl
  • ETI: będziemy nr 1 w Polsce
  • Dubaj romantycznie

Reklama

Reklama

poniedziałek, 15 czerwiec 2015 09:03

Albania stawia na turystykę

Napisane przez MG
Ruiny w Argicastro Ruiny w Argicastro materiały prasowe

Albańczycy liczą na zagranicznych inwestorów, którzy pomogą zbudować infrastrukturę turystyczną na zaniedbanych przez dziesięciolecia terenach nadmorskich.

Rząd w Tiranie chce promować nie tylko swoje kurorty nadmorskie, ale i różnorodność krajobrazową i zabytki. Według ministerstwa turystyki ważnymi atutami mogą być zarówno socjalistyczna zabudowa Tirany, „miasto tysiąca okien" – Berat, jak i starożytne miasto Argicastro czy park archeologiczny Butrinto, położony kilka kilometrów od granicy z Grecją. Największą przeszkodą w rozwoju turystyki jest brak odpowiedniej infrastruktury hotelowej i transportowej.

Minister turystyki, Arben Ahmetaj, powiedział: „Przed nami długa i niełatwa droga. Opracowujemy plan budowy infrastruktury transportowej, by łatwej było podróżować po Albanii oraz hotelowej, by turyści mieli gdzie nocować w jak najlepszych warunkach. Nie mamy na razie określonej grupy docelowej, do której chcielibyśmy skierować naszą ofertę, chcielibyśmy, żeby przyjeżdżali do nas wszyscy. Nie stać nas na zlekceważenie jakiejkolwiek grupy. Najbliższe dwa lata to walka o poprawę infrastruktury. Na razie budżet na to wynosi 300 mln dolarów."

Obecnie największą grupę wśród turystów odwiedzających Albanią są Kosowiane – 38 proc., Macedończycy – 14 proc., Grecy – 10 proc., Czarnogórcy – 6 proc. i Włosi – 5 proc. Zauważalni są też goście z krajów Europy wschodniej.

Słabością Albanii, obok braku rozbudowanej sieci hotelowej, jest stan dróg, kiepsko rozbudowane porty oraz istnienie tylko jednego lotniska międzynarodowego – w Tiranie.

Ahmatej podkreślił: „Planujemy budowę drugiego portu lotniczego, na południu kraju, w Sarandzie lub na północy w Kukes."

Jeśli chodzi o bazę hotelową, nie jest ona w całości skategoryzowana, 728 hoteli może przyjąć 29 700 gości. Według ministra Ahmateja, inwestowaniem na wybrzeżach Albanii są zainteresowani przedstawiciele branży hotelarskiej z Grecji, Turcji, Austrii i krajów arabskich.