Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Travelplanet: wakacje będą tańsze
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wyjazdy wakacyjne będą tańsze od zeszłorocznych – powiedział Robert Gołuński, prezes Travelplanet.pl
Czytaj więcej...
Jakie zmiany w ubezpieczeniach?
Za kilka miesięcy (1 października) zacznie obowiązywać nowa Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń. O to, co się zmieni z punktu widzenia agentów, którzy prowadzą sprzedaż ubezpieczeń dla turystów zapytaliśmy prezesa PIT Pawła Niewiadomskiego.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Travelplanet: wakacje będą tańsze
  • Jakie zmiany w ubezpieczeniach?
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 15 czerwiec 2015 09:03

Albania stawia na turystykę

Napisane przez MG
Ruiny w Argicastro Ruiny w Argicastro materiały prasowe

Albańczycy liczą na zagranicznych inwestorów, którzy pomogą zbudować infrastrukturę turystyczną na zaniedbanych przez dziesięciolecia terenach nadmorskich.

Rząd w Tiranie chce promować nie tylko swoje kurorty nadmorskie, ale i różnorodność krajobrazową i zabytki. Według ministerstwa turystyki ważnymi atutami mogą być zarówno socjalistyczna zabudowa Tirany, „miasto tysiąca okien" – Berat, jak i starożytne miasto Argicastro czy park archeologiczny Butrinto, położony kilka kilometrów od granicy z Grecją. Największą przeszkodą w rozwoju turystyki jest brak odpowiedniej infrastruktury hotelowej i transportowej.

Minister turystyki, Arben Ahmetaj, powiedział: „Przed nami długa i niełatwa droga. Opracowujemy plan budowy infrastruktury transportowej, by łatwej było podróżować po Albanii oraz hotelowej, by turyści mieli gdzie nocować w jak najlepszych warunkach. Nie mamy na razie określonej grupy docelowej, do której chcielibyśmy skierować naszą ofertę, chcielibyśmy, żeby przyjeżdżali do nas wszyscy. Nie stać nas na zlekceważenie jakiejkolwiek grupy. Najbliższe dwa lata to walka o poprawę infrastruktury. Na razie budżet na to wynosi 300 mln dolarów."

Obecnie największą grupę wśród turystów odwiedzających Albanią są Kosowiane – 38 proc., Macedończycy – 14 proc., Grecy – 10 proc., Czarnogórcy – 6 proc. i Włosi – 5 proc. Zauważalni są też goście z krajów Europy wschodniej.

Słabością Albanii, obok braku rozbudowanej sieci hotelowej, jest stan dróg, kiepsko rozbudowane porty oraz istnienie tylko jednego lotniska międzynarodowego – w Tiranie.

Ahmatej podkreślił: „Planujemy budowę drugiego portu lotniczego, na południu kraju, w Sarandzie lub na północy w Kukes."

Jeśli chodzi o bazę hotelową, nie jest ona w całości skategoryzowana, 728 hoteli może przyjąć 29 700 gości. Według ministra Ahmateja, inwestowaniem na wybrzeżach Albanii są zainteresowani przedstawiciele branży hotelarskiej z Grecji, Turcji, Austrii i krajów arabskich.