Turystyka na aucie
Turystyka nigdy nie miała silnej pozycji w Ministerstwie Sportu i Turystyki, teraz jednak nie ma już żadnej. Znalazła się po prostu poza boiskiem.
Czytaj więcej...
Dariusz Rogowski odwołany
Dariusz Rogowski, podsekretarz stanu w MSiT odpowiedzialny za turystykę został dzisiaj odwołany ze stanowiska przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Czytaj więcej...
Ustawa: koszmar interpretacyjny
O to, jak stosować w praktyce nowe prawo branża turystyczna pytała podczas spotkania informacyjnego zorganizowanego przez MSiT we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki zrównoważonej
Na pytanie zawarte w tytule, odpowie podczas III Forum Promocji Turystycznej Izabela Stelmańska,
Czytaj więcej...
Promocja Wrocławia - wzorowa
Wrocław od dawna ma opinię miasta, które dba o swoją markę. Promocja miasta może uchodzić w Polsce za wzorcową.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Turystyka na aucie
  • Dariusz Rogowski odwołany
  • Ustawa: koszmar interpretacyjny
  • Promocja turystyki zrównoważonej
  • Promocja Wrocławia - wzorowa

Reklama

piątek, 15 maj 2015 09:42

Albania – baza wojskowa atrakcją turystyczną

Napisane przez MG
Aurotara przy koszarach na wsypie Sazan Aurotara przy koszarach na wsypie Sazan archiwum Narodowa Agencja Wybrzeża Albanii

Baza wojskowa na wyspie Sazan, z bunkrami i tunelami zaprojektowanymi na wypadek wojny atomowej będzie od tego sezonu udostępniona turystom.

Auron Tara, z Narodowej Agencji Wybrzeża Albanii, powiedział: „Miejsce, które było przez lata w całkowitej izolacji, które nie było nikomu z Albańczyków znane, oprócz garstki komunistycznych przywódców, może teraz stać się atrakcją, szczególnie dla zagranicznych turystów."

Wyspa Sazan wciąż może pełnić technicznie rolę bazy, ale obecnie pozostaje w niej dwóch marynarzy, którzy pilnują małego portu służącego albańskim jednostkom patrolującym wybrzeże. Na wyspie pozostały, tunele, schrony, ale i dziewicze plaże i góry. Sazan jest także domem dla rzadkich gatunków ptaków i gadów. Temperatura nigdy nie schodzi poniżej zera stopni Celsjusza. W połowie wyspy brzeg dostępny tylko z wody, ze względu na strome skały od strony lądu.

Wyspa będzie atrakcyjna dl miłośników obserwowania ptaków i nurkowania. Miłośnicy historii i militariów mogą wędrować po wyspie i zwiedzać 3 600 jednoosobowych bunkrów. Koszary niegdyś mieszczące kwatery dla 3 tysięcy żołnierzy oraz magazyny z zapasami żywności, paliwa i amunicji na sześć miesięcy są teraz puste, mocno zniszczone przez czas i ludzi. W kilu miejscach można jeszcze zobaczyć płytki podłogowe z czasów, gdy stacjonowały tu wojska włoskie (od 1930 do 1945). Inną ciekawostką jest mała willa stojąca na ubocza, przez lata wypełniona sprzętem służącym do monitorowania ruchu okrętów i samolotów włoskich i NATO. W lesie ukryta stoi willa komunistycznego ministra obrony Bagira Balluku (piastował ten urząd 22 lata) rozstrzelanego za rzekomą zdradę stanu w roku 1974
Turystyka daje albańskiej gospodarce 4,8 proc. PKB Albanii. Większość turystów to albańscy emigranci przybywający tutaj z Grecji i Włoch oraz etniczni Albańczycy z sąsiedniego Kosowa lub Macedonii. I Czarnogóry.