Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
Kolejna reakcja na skargę złożoną przez PLL LOT do UOKiK. Tym razem oświadczenie wydał port lotniczy Modlin twierdząc, że zarzuty narodowego przewoźnika nie mają podstaw.
Czytaj więcej...
Innowacje w turystyce nagrodzone
Po raz czternasty Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) przyznała nagrody za najbardziej innowacyjne pomysły i projekty w światowej turystyce.
Czytaj więcej...
Zagrzeb: wpadnij na chwilę
Dzięki codziennym i całorocznym połączeniom lotniczym z Warszawy Zagrzeb wyrósł na atrakcyjną destynację nie tylko na city break, ale i dla branży MICE.
Czytaj więcej...
Best Reisen: liczymy na agnetów
Leila Ben Arfi: nasza oferta to 17 krajów, 45 regionów wakacyjnych, 580 hoteli, ale najważniejsze są Luksusowe Duety
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Modlin: oskarżenia LOT bezzasadne
  • Innowacje w turystyce nagrodzone
  • Zagrzeb: wpadnij na chwilę
  • Best Reisen: liczymy na agnetów
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

piątek, 15 maj 2015 09:42

Albania – baza wojskowa atrakcją turystyczną

Napisane przez MG
Aurotara przy koszarach na wsypie Sazan Aurotara przy koszarach na wsypie Sazan archiwum Narodowa Agencja Wybrzeża Albanii

Baza wojskowa na wyspie Sazan, z bunkrami i tunelami zaprojektowanymi na wypadek wojny atomowej będzie od tego sezonu udostępniona turystom.

Auron Tara, z Narodowej Agencji Wybrzeża Albanii, powiedział: „Miejsce, które było przez lata w całkowitej izolacji, które nie było nikomu z Albańczyków znane, oprócz garstki komunistycznych przywódców, może teraz stać się atrakcją, szczególnie dla zagranicznych turystów."

Wyspa Sazan wciąż może pełnić technicznie rolę bazy, ale obecnie pozostaje w niej dwóch marynarzy, którzy pilnują małego portu służącego albańskim jednostkom patrolującym wybrzeże. Na wyspie pozostały, tunele, schrony, ale i dziewicze plaże i góry. Sazan jest także domem dla rzadkich gatunków ptaków i gadów. Temperatura nigdy nie schodzi poniżej zera stopni Celsjusza. W połowie wyspy brzeg dostępny tylko z wody, ze względu na strome skały od strony lądu.

Wyspa będzie atrakcyjna dl miłośników obserwowania ptaków i nurkowania. Miłośnicy historii i militariów mogą wędrować po wyspie i zwiedzać 3 600 jednoosobowych bunkrów. Koszary niegdyś mieszczące kwatery dla 3 tysięcy żołnierzy oraz magazyny z zapasami żywności, paliwa i amunicji na sześć miesięcy są teraz puste, mocno zniszczone przez czas i ludzi. W kilu miejscach można jeszcze zobaczyć płytki podłogowe z czasów, gdy stacjonowały tu wojska włoskie (od 1930 do 1945). Inną ciekawostką jest mała willa stojąca na ubocza, przez lata wypełniona sprzętem służącym do monitorowania ruchu okrętów i samolotów włoskich i NATO. W lesie ukryta stoi willa komunistycznego ministra obrony Bagira Balluku (piastował ten urząd 22 lata) rozstrzelanego za rzekomą zdradę stanu w roku 1974
Turystyka daje albańskiej gospodarce 4,8 proc. PKB Albanii. Większość turystów to albańscy emigranci przybywający tutaj z Grecji i Włoch oraz etniczni Albańczycy z sąsiedniego Kosowa lub Macedonii. I Czarnogóry.