Agenci Rejsclubu w tarapatach
Upadek biura Rejsclub ma fatalne konsekwencje dla niektórych agentów, którzy odsprzedawali jego produkty klientom korporacyjnym.
Czytaj więcej...
Antypromocyjny sPOT
Oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego na temat obozów śmierci z czasów II wojny światowej zostało zamieszczone na głównej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i na stronach większości ZOPOT-ów. Wywołało to sprzeciw przedstawicielki środowiska naukowego.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Agenci Rejsclubu w tarapatach
  • Antypromocyjny sPOT
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 30 marzec 2015 11:01

Dzień Niepodległości wileńskiej Republiki Zarzecze

Napisane przez AG
Tablica przy "moście granicznym" w Wilnie Tablica przy "moście granicznym" w Wilnie AG

1 kwietnia 1997 roku, w jednej z najstarszych dzielnic Wilna – Zarzeczu, proklamowano Republikę Zarzecze.

Dzielnica ma ambicje bycia artystycznym sercem stolicy Litwy, założono tutaj wiele galerii i kawiarni artystycznych. Nie do końca zadbano o ich wygląd i estetykę, ale mit artystycznej dzielnicy trwa. Dzielnica ma swoją Konstytucję, w której m.in. widnieją zapisy : « . Człowiek ma prawo się mylić; Kot nie jest obowiązany kochać swego gospodarza, lecz w trudnej chwili powinien mu pomóc; Człowiek jest odpowiedzialny za swoją Wolność; Człowiek ma prawo być różnych narodowości. Dokument podpisany: "Konstytucja została spisana przez dwóch obywateli Republiki Zarzecze: Tomasa „Jeffersona" Čepaitisa i Romasa „George Washington" Lileiķisa, wczesnym wieczorem któregoś z dni 1997 roku."
Republika Zarzecza posiada swego prezydenta, flagę, naznaczonego biskupa, dwie parafie, ambasadora w Moskwie i dwunastoosobową armię.

W 2002 roku artyści Zarzecza ustawili na wysokiej (8,5 m) kolumnie rzeźbę Anioła Zarzecza (Užupio angelas), dłuta rzeźbiarza Romasa Vilčinskasa. Rzeźba symbolizuje związek nieba z ziemią.