Inwazja hoteli w Polsce
Jak zauważają eksperci Walter Herz, w Polsce nieustannie rośnie popyt na usługi hotelowe, zarówno ze strony turystów, jak i klientów biznesowych.
Czytaj więcej...
Rekordowy wzrost w turystyce
Liczba międzynarodowych podróży w 2017 roku osiągnęła rekordową wysokość 1,32 mld, czyli o 7 proc. więcej niż w 2016.
Czytaj więcej...
Nowe tanie połączenie do Włoch
WizzAir ogłosił dziś uruchomienie nowego połączenia z Wrocławia do włoskiego Bari. Zacznie ono działać 31 marca.
Czytaj więcej...
Dubaj: najwyższy hotel świata
W pierwszym kwartale tego roku w Dubaju otworzy swe podwoje Hotel Gevora, który, w momencie otwarcia będzie najwyższym budynkiem hotelowym na świecie, mierzącym 356 metrów.
Czytaj więcej...
Ile wiesz o zimowej Słowacji?
Zapraszamy do wspólnej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Słowacji w quizie Waszej Turystyki i Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Polsce. Do wygrania 18 karnetów narciarskich na słowackich stokach
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Inwazja hoteli w Polsce
  • Rekordowy wzrost w turystyce
  • Nowe tanie połączenie do Włoch
  • Dubaj: najwyższy hotel świata
  • Ile wiesz o zimowej Słowacji?

Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 23 luty 2015 16:08

Imprezy marcowe w Wilnie

Napisane przez MG

Popularne „Kaziuki", Dni kawy, festiwal filmowy... biura wysyłające klientów do stolicy Wilna, będą miały w marcu co dodać do programów wycieczek.

27 lutego – 01 marca
Dni Kawy
Organizatorzy imprezy zapraszają miłośników kawy chcących poznać bliżej kulturę jej picia. Impreza adresowana jest również do profesjonalistów zajmujących się handlem kawą, jej paleniem oraz przygotowaniem do podania.
www.vilnius-events.lt/en/events/coffee-culture-days

06 – 08 marca
Jarmark św. Kazimierza „Kaziuki"
Popularne Kaziuki będą się odbywać na ulicach i placach wileńskiej starówki – na Placu Ratuszowym, ul. Zamkowej, Wielkiej oraz Alei Giedymina. Jest to świetna okazja do kupienia m.in. pięknych palm wielkanocnych, piernikowych serc, pysznych wędlin oraz rękodzieła. Kaziuki, będące początkowo odpustem odbywającym się w dniu patrona Litwy – św. Kazimierza, od kilku stuleci wpisane są w kulturowy krajobraz Wilna. Podczas jarmarku można kupić nie tylko wyroby rękodzieła, ale i spróbować tradycyjnych litewskich potraw. Należy nadmienić, że Kaziuki wzorem tych wileńskich, można też spotkać w innych litewskich miejscowościach, np. w Trokach. Oczywiście w mniejszych miejscowościach oprawa święta jest o wiele skromniejsza.
Rokrocznie liczne polskie wycieczki oraz turyści indywidualni odwiedzają w tych dniach Wilno. W tym roku szczególnie warto być w Wilnie podczas drugiego dnia jarmarku, kiedy to inscenizowana procesja artystów i rzemieślników w dawnych strojach przeciągnie przez miasto.
29 stycznia 2014 r. Rada Samorządu Miasta Wilna zatwierdziła godło kiermaszu, który w tym roku będzie się odbywał po raz 411.
http://www.wilno.name/kuchnia/157-kaziuki2015.html
www.vilnius-events.lt/en/events/kaziukas-fair

11 marca
Dzień Przywrócenia Niepodległości (święto państwowe)
Święto, w którym upamiętnia się datę odzyskania przez Litwę niepodległości w 1990 r. oraz czci pamięć ofiar poległych w walce o niepodległą ojczyznę. Obchodom towarzyszą liczne imprezy pod gołym niebem – m.in. koncerty, parady, występy orkiestry dętej. Ważnym momentem tego dnia będzie ceremonia wciągnięcia na maszt flagi państwowej na pl. Nepriklausomybes.
http://www.vilnius-events.lt/en/events/day-of-restoration-of-lithuanian-independence

19 marca – 02 kwietnia
Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Kino pavasaris"
„Kino pavasaris" („Wiosna Kina") jest jedną z najważniejszych na Litwie imprez związanych z kulturą. W tym roku festiwal będzie się odbywał po raz 20. Każdego roku w marcu kinomani mają okazję zapoznać się z ponad 200 filmami (w tym roku ponad 230) z wielu kategorii, od kina niezależnego, po film krótkometrażowy i dokumentalny.
Litewski festiwal filmów współpracuje z podobnymi imprezami organizowanymi m.in. w Warszawie, Sarajewie, Sofii, Tallinie, Mińsku i Wrocławiu. Festiwalowi towarzyszą liczne spotkania i dyskusje.
www.kinopavasaris.lt
www.vilnius-events.lt/en/events/vilnius-international-film-festival-cinema-spring

20 marca
Równonoc wiosenna
Początek astrologicznej wiosny świętuje się na Litwie wyjątkowo okazale. Główne uroczystości odbędą się w dolinie Świętoroga, u stóp wzgórza Giedymina, gdzie po zmroku, można będzie podziwiać wspaniałe pokazy ognia. Płonące ogniska są nierozerwalnym elementem związanym ze świętowaniem zrównania dnia z nocą w krajach bałtyckich i Skandynawii.
Obchody zrównania dnia z nocą mają wielowiekową tradycję z korzeniami sięgającymi głęboko w czasy pogańskie, kiedy to równonoc wiosenna wyznaczała początek nowego roku.
www.etno.lt
www.vilnius-events.lt/en/events/vernal-equinox