Joanna Jędrzejewska odchodzi
Joanna Jędrzejewska, dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Sportu i Turystyki, po dwóch latach pracy odchodzi ze stanowiska.
Czytaj więcej...
Wrocław kontra Poznań
Dwie duże metropolie, dwie wizje promocji, dwoje uznanych ekspertów – to materiał na ciekawy, merytoryczny pojedynek. Odbędzie się on 19 kwietnia podczas III Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Antypromocyjny sPOT
Oświadczenie Premiera Mateusza Morawieckiego na temat obozów śmierci z czasów II wojny światowej zostało zamieszczone na głównej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i na stronach większości ZOPOT-ów. Wywołało to sprzeciw przedstawicielki środowiska naukowego.
Czytaj więcej...
Mołdawia - nieodkryty skarb
Mołdawia to nowa destynacja, której atrakcje turystyczne coraz częściej przyciągają uwagę turystów.
Czytaj więcej...
Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia objął patronatem honorowym III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Joanna Jędrzejewska odchodzi
  • Wrocław kontra Poznań
  • Antypromocyjny sPOT
  • Mołdawia - nieodkryty skarb
  • Prezydent Wrocławia patronem Forum Promocji

Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 11 grudzień 2014 22:28

Lodowy kościół znowu stanie na Hrebienku

Napisane przez AG
Budowniczowie kościoła lodowego na Hrebienku Budowniczowie kościoła lodowego na Hrebienku archiwum SACR

W minionym tygodniu rozpoczęły się prace nad budową kościoła z lodowych brył, który stanie – tak, jak rok temu – na Hrebienku, niedaleko stacji górnej kolejki ze Starego Smokowca Otwarcie świątyni nastąpi 18 grudnia.

Do budowy zużytych będzie 47,5 tony lodowych bloków. Po raz drugi prace wykonuje czeski artysta František Bálek z siedmioma innymi rzeźbiarzami i trzema pomocnikami. Minionej zimy lodowy kościół był jedną z większych atrakcji w słowackiej części Tatr.

František Bálek powiedział: „Warunki mamy lepsze niż przed rokiem, wydaje mi się, ze tym razem gospodarze dogadali się z dziadkiem Mrozem. Temperatury nie sa może idealne, ale wierzę, że damy radę. Także lód mamy lepszy niż przed rokiem, więc praca idzie szybciej. Pracujemy od rano do wieczora, ale ta praca nas cieszy. W tym roku nowością będą kolorowe witraże, oraz inny wystrój wnętrza kościoła."

Rzeźbiarze pracują 8-10 godzin dziennie, piłując specjalnie sprowadzony z Belgii lód. Idealne warunki dla tego typu pracy to mróz od minus pięciu do minus siedmiu stopni. Można co prawda stawiać budowlę nawet przy temperaturze równej zero, ale takie warunki sprawiają, ze praca się przeciąga. Każdy z 380 bloków lodowych używanych do budowy waży ok 125 kg.

Lenka Maťašovská, dyrektor regionalnej organizacji ruchu turystycznego regionu Tatry Wysokie skomentowała: „Rzeźbiarze mają jeszcze dużo pracy, ale jestem pewna, ze za tydzień wszyscy będziemy się cieszyć z nowego lodowego kościoła tatrzańskiego. Oficjalne, uroczyste otwarcie planujemy na 18 grudnia na godzinę 17."