Neckermann otwiera sezon
Do Maso Corto we Włoszech przyjechało 200 klientów i agentów biura Neckermann Podróże. Wszyscy czekają na przyjazd Adama Małysza.
Czytaj więcej...
Zmiana rzecznika Rainbow
Obowiązki PR w Rainbow przejmie Emilia Bratkowska.
Czytaj więcej...
PIT chwilowo bez rzecznika
Z funkcji rzecznika prasowego Polskiej Izby Turystyki zrezygnowała Marzena Markowska
Czytaj więcej...
ETI: będziemy nr 1 w Polsce
Cel jest oczywisty, chcemy być największym touroperatorem w Polsce pod względem turystów wysyłanych do Egiptu
Czytaj więcej...
Dubaj romantycznie
Wskażemy Ci, gdzie warto oświadczyć się, wziąć ślub czy przeżyć niezapomniany miesiąc miodowy.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Neckermann otwiera sezon
  • Zmiana rzecznika Rainbow
  • PIT chwilowo bez rzecznika
  • ETI: będziemy nr 1 w Polsce
  • Dubaj romantycznie

Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 24 lipiec 2014 20:38

Muzeum lotnictwa w Krakowie: nowa, rewelacyjna ekspozycja

Napisane przez MZ
Komiksy autorstwa Jarosława Wróbla stanowią tło dla ekspozycji Komiksy autorstwa Jarosława Wróbla stanowią tło dla ekspozycji MZ

Nowoczesna aranżacja w komiksowej konwencji z wykorzystaniem multimediów i atrakcyjna dla odbiorcy ekspozycja w formie narracji – to efekt gruntownej przebudowy Małego Hangaru w krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Otwarcie nowej wystawy z okazji upamiętnienia 100 rocznicy wybuchu I wojny światowej odbędzie się 27 lipca.

Nowa wystawa stanie się elementem stałej ekspozycji muzeum. Jak wyjaśnia Krzysztof Radwan, dyrektor MLP, celem zmian było stworzenie opowieści o wojnie w kontekście lotniczym. Projekt finansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego województwa małopolskiego, przy wsparciu z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Będzie to jedna z najciekawszych tego typu ekspozycji w Polsce i Europie. Nie będzie tu miejsca na zakurzone gablotki czy niekończące się opisy. Całość ma grać na emocjach, zaskakiwać i wciągać.

Pomysłodawcą ekspozycji jest kurator Krzysztof Mroczkowski. „I wojna światowa nie istnieje w świadomości społecznej. Stąd pomysł, by stworzyć ekspozycję w formie narracji. Dlatego unikatowe zbiory muzeum zyskają oprawę narracyjną w stylu komiksowym." – wyjaśnia. Autorem prac jest artysta i grafik Jarosław Wróbel, który na potrzeby ekspozycji namalował łącznie ponad 500mkw komiksu.

Wystawa jest oprawą dla kolekcji ośmiu maszyn z czasów I wojny światowej, będących w posiadaniu MLP. Jak podkreśla Krzysztof Mroczkowski, jest to zbiór unikatowy w skali europejskiej. „Obcokrajowcy, którzy zwiedzają Polskę, chcą zobaczyć i przeżyć coś wyjątkowego, coś, czego nie znajdą nigdzie indziej. Taką perełką jest właśnie nasza kolekcja, o której odkupienie zabiegało wiele krajów. Samoloty z naszych zbiorów należały do kolekcji samego Hermanna Göringa. Zostały porzucone na naszych ziemiach i mimo niemieckich starań, by je odzyskać, już pozostaną w naszym posiadaniu." – wyjaśnia. Wśród należących do zbiorów MLP maszyn znajdują się: Grigorowicz M-15, Albatros C.I czy Sopwith F.1 Camel.

Aranżacja ekspozycji uwzględnia najnowsze trendy w muzealnictwie. Tematy kolejnych sal muzealnych zbudowane są wokół kolejnych aspektów lotnictwa w czasie I wojny światowej. Całość łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Eksponaty ukazują kontekst historyczny, a artystyczna oprawa i nowoczesne multimedia, wykorzystując elementy rozszerzonej rzeczywistości, dobudowują do historii emocje i dają dostęp do dodatkowych treści.

Remont Małego Hangaru kosztował ponad 880 tysięcy zł. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 27 lipca. Impreza połączona będzie z piknikiem historyczno-lotniczym, którego kolejne edycje odbędą się 10 sierpnia w Nowym Targu i 17 sierpnia w Łososinie Dolnej.