Napiszmy ustawę o POT
W Ministerstwie Sportu i Turystyki trwają prace nad nową ustawą o Polskiej Organizacji Turystycznej. III Forum Promocji Turystycznej to świetna okazja, by przedyskutować jej założenia.
Czytaj więcej...
Grecos - akcja promocyjna Plażowa wiosna
Plażowa Wiosna, czyli Grecja tańsza od kwietnia do czerwca Kos i Rodos – do 400 zł taniej, dla Grecji kontynentalnej ceny niższe o nawet 500 złotych.
Czytaj więcej...
Beáta Egriová chce promować nieznaną Słowację
Trudno jest być następcą Jána Bošnoviča, ale będę kontynuować jego pracę.
Czytaj więcej...
II Rada spróbuje doradzić Bańce
4 marca w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki odbyło się inauguracyjne posiedzenie Społecznej Rady Turystyki II kadencji.
Czytaj więcej...
Cypr - 2017 rok lepszy o 14,6 proc.
W 2017 roku Cypr odwiedziło 3 652 073 turystów, o 14,6 proc. więcej niż w roku 2016, kiedy odnotowano ich 3 186 531. To rekordowy roczny wzrost w historii cypryjskiej turystyki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Napiszmy ustawę o POT
  • Grecos - akcja promocyjna Plażowa wiosna
  • Beáta Egriová chce promować nieznaną Słowację
  • II Rada spróbuje doradzić Bańce
  • Cypr - 2017 rok lepszy o 14,6 proc.

Reklama

środa, 30 sierpień 2017 11:40

Polacy chętnie wypoczywają w górach

Napisane przez MG
Na Jaworzynie Krynickiej Na Jaworzynie Krynickiej archiwum PKL

Jak pokazuje badanie Polskich Kolei Linowych, trzy czwarte kobiet na południe Polski jeździ przede wszystkim dla pięknych widoków. Mężczyźni natomiast wśród górskiej przyrody szukają możliwości aktywnego spędzania czasu. Młodzi deklarują, że chcą obcować z naturą, za to na góralskim folklorze najbardziej zależy seniorom.

Tego lata urlop w górach chciało spędzić 18 proc. Polaków, z czego zdecydowana większość planowała, że pojedzie w Tatry (61 proc.). Chętny na odpoczynek w  Bieszczadach był co trzeci ankietowany, natomiast 17 proc. wybrało Beskidy, a co 10. Sudety. Pieniny za to preferowało tylko 6 proc. Polaków, a niewiele mniej, bo 5 proc. kierowało się ku Górom Świętokrzyskim.

Kobiety zachwycają się widokami
Jak wynika z badania Polskich Kolei Linowych, kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni odwiedzają góry. Co piąta pani stara się spędzić tu kilka weekendów w roku. Reprezentantki płci pięknej na południe Polski jadą głównie po to, aby zachwycać się widokami (65 proc.), nieco ponad 10 proc. docenia również klimat i świeże powietrze. Na letnim urlopie w górach 65 proc. kobiet chciałaby spacerować po szlakach turystycznych. W  czasie pobytu w Tatrach panie, podobnie jak mężczyźni, chętnie zwiedziłyby Tatrzański Park Narodowy i zobaczyły Morskie Oko.

Panowie próbują sportów ekstremalnych
Chociaż urlop w górach częściej wybierały kobiety (prawie 20 proc. w porównaniu do 14,8 proc. panów), to jednak zdecydowanie więcej reprezentantów płci męskiej zamierzało spędzić go aktywnie, np. wędrując, jeżdżąc na rowerze, czy uprawiając sporty ekstremalne. Taką formę odpoczynku zadeklarował co ósmy z nich. Jak pokazuje badanie PKL, bez względu na płeć, ponad połowa turystów, wyjeżdżających na południe Polski, chciałaby wjechać koleją na Kasprowy Wierch (54  proc.) i  na Gubałówkę (52 proc.). Jednak to „święta góra narciarzy” jest bardziej popularna wśród kobiet, a  Gubałówkę częściej wybierają panowie.

Młodzi z naturą za pan brat
Prawie 40 proc. osób między 18 a 29 r. ż. zadeklarowało, że tegoroczne wakacje spędzi  w Polsce, ale w  góry planowało się wybrać tylko niecałe 8 proc. z nich. Co ciekawe, to właśnie oni są grupą, która najczęściej bywa na południu – co piąty spędza tu średnio kilka weekendów w roku. Przyciągają ich zarówno piękne widoki i okoliczne atrakcje, jak również bliskość przyrody. Osoby przed 30 r.ż. przyznają, że zależy im na obcowaniu z naturą. Często również decydują się na spacery po miejscowościach turystycznych (79 proc.) oraz wycieczki po górskich szlakach (64,7 proc.). Atrakcyjne jest dla nich również poznawanie regionu (ponad 56 proc.).

Seniorzy doceniają góralski klimat
Wakacje w górach zaplanowało ponad 26 proc. respondentów powyżej 60 r. ż. Przyciągają ich tutaj przede wszystkim piękne widoki i górski mikroklimat, ale już co 10. zwraca uwagę na wyjątkową, góralską atmosferę. Seniorzy przyznają, że na południu Polski bywają rzadko – najczęściej raz w roku, a co piąty 60-latek i co czwarty 70-latek przyjeżdża tu raz na kilka lat. Będąc już w górach, większość z nich chciałaby spacerować po szlakach turystycznych, nieco mniej niż połowa zamierza poznawać region – m.in. poprzez odwiedzanie muzeów i miejsc z regionalnym jedzeniem i muzyką. W czasie pobytu w  Pieninach, co trzeci wjechałby koleją na Palenicę. Za to 70 proc. odpoczywających w  Beskidach wybrałoby się na przejażdżkę zabytkową koleją na Górę Parkową.