Enter Air przedłuża umowę z Itaką
Enter Air oraz Itaka Holdings przedłużają kontakt na kolejny sezon.
Czytaj więcej...
Ryanair ugiął się pod presją pilotów
Irlandzki przewoźnik robi wszystko, by nie dopuścić do zakłóceń w rozkładzie lotów na Święta Bożego Narodzenia.
Czytaj więcej...
Neckermann otwiera sezon
Do Maso Corto we Włoszech przyjechało 200 klientów i agentów biura Neckermann Podróże. Wszyscy czekają na przyjazd Adama Małysza.
Czytaj więcej...
ETI: będziemy nr 1 w Polsce
Cel jest oczywisty, chcemy być największym touroperatorem w Polsce pod względem turystów wysyłanych do Egiptu
Czytaj więcej...
Dubaj romantycznie
Wskażemy Ci, gdzie warto oświadczyć się, wziąć ślub czy przeżyć niezapomniany miesiąc miodowy.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Enter Air przedłuża umowę z Itaką
  • Ryanair ugiął się pod presją pilotów
  • Neckermann otwiera sezon
  • ETI: będziemy nr 1 w Polsce
  • Dubaj romantycznie

Reklama

Reklama

Reklama

środa, 16 sierpień 2017 14:12

Spacer po prapuszczy – lekcja obowiązkowa

Napisane przez AG
Spacer po prapuszczy – lekcja obowiązkowa AG

Kto jeszcze nie rozumie, dlaczego ochrona Puszczy Białowieskiej jest tak ważna powinien do niej pojechać, Nigdzie w Europie nie ma tak bajkowego, dzikiego lasu, wyglądającego jak scenografia z filmów fantasy. Wycieczka do Białowieskiego Parku Narodowego to powinien być obowiązkowy punkt programu wycieczek w biurach podróży.

Piękno Puszczy Białowieskiej najlepiej zobaczyć odwiedzając jej chroniona część czyli Białowieski Park Narodowy. Na wycieczkę trzeba wybrać się z przewodnikiem. I jeśli ma się szczęście, jakie redakcja portalu WaszaTurystyka.pl miała, przewodnik jest wartościa dodaną spaceru.
Wycieczkę można wybrac krótszą (3 godziny) lub dłuższą (6 godzin).

Od razu po przekroczeniu bramy do Parku (15-20 minut spacerem od centrum Białowieży, 5 min rowerem) wkraczamy w świat jak z filmów Disneya lub ilustracji do bajek autorstwa Szancera. Wysokie, grube drzewa, śpiew ptaków, zwalone wielkie pnie. I cisza a właściwie odgłosy żyjącego lasu.

Przewodniczka (podziękowania dla Grażyny!) prowadzi nas ścieżkami, pokazuje ślady pracy kornika, dziuple dzięciołów (a tych żyje tutaj 9 gatunków!), orzechy pozostawione korze przez kowalika. Wyjaśnia jakie są różnice między obumarłym drzewem a dopiero zaatakowanym przez kornika. Jeśli mamy szczęście obok nas przemkna sarny, goniące je wilki...

Mieszczuch, nawet ten znający lasy z obozów harcerskich i wycieczek na grzyby będzie zaskoczony takim bogactwem rośliności zgromadzonym na niewielkim w sumie obszarze. W Puszczy życie toczy się swoim naturalnym rytmem od tysięcy lat. Jedne drzewa umieraja, padają; w ich miejsce wyrastają inne. Mocniejsze egzemplarze trwają po kilkaset lat, słabsze stanowią podłoże dla nowych. Zwierzęta, owady, rośliny – wszystko stanowi idealny i jedny w Europie ekosystem funkcjonujący od tysięcy lat mimo ingerencji ludzkiej.

W Puszczy mamy okazje obejrzeć rośliny małe i duże, możemy tez poznać, jak rożnorodna jest pierwotna puszcza. To nie las sadzony przsez człowieka, „pod sznurek”, jednogatunkowy. Tu spacerujemy przez ols, by po kilkunastu minutach przechodzić przez grąd a jeszcze dalej przez bór. Zobaczymy resztki słynnego przed laty Dębu Jagiełły (padł 43 lata temu) i sosny masztowe (w XIX wieku tutejsze sosny spławiano do Europy zachodniej na potrzeby żaglowców).
Spacer po Puszczy powinien być obowiązkową lekcja dla wszystkich szkół w Polsce. Żadne filmy, żadne zdjęcia w ksiązkach i albumach nie pokażą piękna i potęgi Puszczy. Tylko wizyta w Puszczy przekona dlaczego jest ona tak cenna.

Redakcja portalu WaszaTurystyka.pl poleca usługi przewodniczki Grażyny Chyra.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
https://www.facebook.com/pracownianapolanie/
tel: 791 496 157
Pracownia na Polanie
Grażyna Chyra